Fakty i opinie

Auta na minuty są parkowane gdzie popadnie

Najnowszy artukuł na ten temat

Kolejna kradzież kół z auta "na minuty"

Mieszkańcy skarżą się na użytkowników samochodów współdzielonych, którzy często zostawiają je w zupełnie przypadkowych miejscach. Auta utrudniają poruszanie się innym kierowcom i pieszym. Firma wynajmująca przekonuje, że to zjawisko marginalne.Czy korzystałe(a)ś już z auta współdzielonego?

tak, to dobry sposób na poruszanie się po mieście 29%
tak, ale nie przekonała mnie ta idea 4%
nie, ale zamierzam spróbować 26%
nie, nie potrzebuje tej usługi 41%
zakończona Łącznie głosów: 6788
Od prawie roku w Trójmieście działa system współdzielenia samochodów osobowych. Dzięki specjalnie stworzonej aplikacji na telefony komórkowe użytkownicy mogą korzystać z rozsianych po Trójmieście setkach samochodów.

- Coraz częściej zauważam, że kierowcy korzystający z samochodów na minuty parkują swoje auta bez przemyślenia. Tak jakby nie brali żadnej odpowiedzialności za auto, interesuje ich tylko by gdzieś dojechać. Po niedawnej imprezie na Placu Zebrań Ludowych jeden z kierowców porzucił auto na ul. Giełguda. Raczej szybko nikt go stamtąd nie zabierze, bo lokalizacja jest słaba, a dodatkowo pojazd blokuje swobodny przejazd i naraża kierowcę, który go omija na nierówności pobocza - opowiada pani Joanna.
Warto tu podkreślić, że kierowcy-użytkownicy współdzielonych pojazdów rozliczani są za przejechane kilometry i czas, w którym poruszali się autem. Rozwiązanie testowaliśmy jakiś czas temu. System ten jest tak skonstruowany, że może motywować kierowców, po pierwsze, do szybkiej jazdy po mieście, by zaoszczędzić czas. Po drugie, regulamin najmu motywuje do parkowania byle jak i byle gdzie, bowiem czas na poszukiwanie wolnego miejsca powoduje realne straty gotówki.

Czytaj też: Konkurent Ubera wkracza do Trójmiasta, coraz więcej współdzielonego transportu

Traficar: wykroczenia to zjawisko marginalnePróbowaliśmy ustalić, czy służby mają dane dotyczące wykroczeń w zakresie parkowania samochodów współdzielonych. Niestety ani policja, ani straż miejska nie gromadzą takiej statystyki.

Postanowiliśmy się zwrócić do firmy Traficar, która jest jedyną firmą oferującą swoje pojazdy mieszkańcom i zapytać o liczbę odnotowanych wykroczeń przez użytkowników.

- Jeśli wziąć pod uwagę, że Traficar to usługa masowa posiadająca ponad 70 tys. aktywnych klientów, 1,4 tys. samochodów w całej Polsce i tysiące wynajmów każdego dnia wspomniane incydenty z niewłaściwym użyciem pojazdu to nieznaczne, pojedyncze przypadki. Warto również dodać, że na kwestię łamania przepisów ruchu drogowego nie ma wpływu fakt, czy kierujący jedzie własnym, czy współdzielonym samochodem, ale tylko i wyłącznie jego podejście do respektowania zasad - mówi Konrad Karpiński, Kierownik produktu w firmie Traficar.
Zobacz galerię "mistrzów parkowania" w Trójmieście

Opinie (353) 7 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.