Auto czy komunikacja? A może SKM-ką i nie tylko?

artykuł czytelnika debata w trojmiasto.pl
Przesiadka z auta do PKM to dla pana Marcina była sama przyjemność. Niestety problemy z zakupem biletu w autobusie i, jego, zdaniem, niesłusznie wlepiony mandat zniechęciły go do dalszego korzystania z komunikacji.
Przesiadka z auta do PKM to dla pana Marcina była sama przyjemność. Niestety problemy z zakupem biletu w autobusie i, jego, zdaniem, niesłusznie wlepiony mandat zniechęciły go do dalszego korzystania z komunikacji. fot. PKM

Kolejne głosy w dyskusji, czym lepiej poruszać się po Trójmieście - autem czy komunikacją. Tym razem prezentujemy dwa głosy. Jeden osoby, która sparzyła się na korzystaniu z komunikacji i drugi - o korzystaniu z elektrycznej hulajnogi i SKM.Ile czasu zajmuje ci zazwyczaj dotarcie do pracy?

kilka minut 6%
10-15 minut 18%
około pół godziny 34%
do godziny 27%
godzinę i dłużej 15%
zakończona Łącznie głosów: 1531
Opublikowany nieco ponad tydzień temu artykuł, w którym nasz czytelnik opisał swoje wrażenia z podróżowania komunikacją miejską, po tym jak przesiadł się z auta, wywołał lawinę komentarzy.

Czytaj też: Wolę komunikację i rower od auta

Do redakcji zaczęły spływać kolejne listy próbujące ukazać wyższość zarówno jednego, jak i drugiego środka transportu. Dwa z nich już opublikowaliśmy, teraz przyszedł czas na kolejne - tym razem będzie to dwugłos.

Zobacz też: Komunikacja miejska tylko w ostateczności

Marcin:

Moja trasa dom - praca, to dość spory kawałek Trójmiasta, mieszkam w Gdańsku, dzielnicy Rębowo zobacz na mapie Gdańska. Pracuję w Gdyni w samym centrum - ulica Świętojańska zobacz na mapie Gdyni. Od samego początku (rok 2013), kiedy przyprowadziłem się do Gdańska, codzienną podróż odbywałem samochodem. Nie było źle, 25 min do pracy na godzinę 9, powrót podobnie. Jednak z każdym rokiem sytuacja stawała się coraz gorsza. Powroty między godziną 17 a 18 to już było zazwyczaj 45 minut wzwyż. Wystarczyła mała stłuczka na obwodnicy, zepsuty samochód na poboczu i robiło się 1,5 godziny.

Jazda PKM to była czysta przyjemnośćPostanowiłem się przesiąść na nowo powstałą PKM. Dojazd do przystanku Gdańsk Jasień zobacz na mapie Gdańska autobusem odpada - przekonałem się o tym już pierwszego dnia. Żaden autobus jeżdżący ulicą Świętokrzyską nie trzyma rozkładu - wiadomo dlaczego - korki. Pozostała opcja jeżdżenia samochodem do Kiełpinka zobacz na mapie Gdańska i przesiadka na PKM, czyli Park and Ride. Wszystko działało świetnie. Jazda PKM to była czysta przyjemność, puste składy, zawsze miejsce siedzące, klimatyzacja. Gazeta czy książka w rękę i czas ten był naprawdę miło spędzony. Cała podróż zamykała się w ok. godzinie, ale mi to pasowało, czasowo tak samo, a wygoda dużo większa no i mniej stresu.

Nadeszła ulewa, PKM przestała na kilka miesięcy kursować. Wiadomo - powrót do samochodu.

Kiedy kolejka zaczęła jeździć, rozkład się nieco zmienił, ale i tak było w porządku. Godzina odjazdu z Gdyni Głównej z 17:19 na 17:16, niby nieznaczna, dla mnie była sporym wyzwaniem. W tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę na dostosowywanie rozkładu w godzinach szczytu. Rozumiem, że większość ludzi jeździ do pracy na 8 i wraca o 16, ale żeby od 17 do następnego składu było aż 50 min odstępu?

Wracając do mojej sytuacji - zacząłem podjeżdżać na dworzec w Gdyni autobusami lub trolejbusami. Co tam, że to najdroższy bilet trójmiejski - 220 zł. Taniej niż samochodem, ale za to pełna swoboda.

Jednak ostatniego lata zaryzykowałem i stwierdziłem, że dystans z pracy na dworzec w Gdyni będę pokonywał pieszo, dobre to dla zdrowia, a i bilet będzie tańszy. Działało dobrze, w przypadkach brzydkiej pogody kupowałem jednorazówki. Dowiedziałem się nawet, że można kupować bilet przez aplikację w telefonie, nie dość, że szybciej, to jeszcze taniej. Rewelacja. Tak się wprawiłem, że wychodząc z pracy już miałem w głowie rozkłady jazdy kilku trolejbusów z przystanku Żwirki i Wigury lub autobusów z Armii Krajowej. Efekt - jak tylko podchodziłem na przystanek wsiadałem w coś pasującego kierunkiem i w drogę.

30 sekund na zakup biletuSielanka komunikacyjna trwała do pewnego dnia października 2017. Jak zawsze skończyłem pracę o 17. Na przystanku 17:02 w trolejbus nr 22, wsiadam, odpalam telefon, aplikacja Skycash - bilet kupiony. Zajęło mi to ok. minuty. W tym czasie akurat podjeżdżamy na kolejny przystanek, wsiadają kontrolerzy, "proszę bileciki do kontroli", ja pokazuję swój, a kontroler, że za późno go kupiłem. Tłumaczę, że dopiero co wsiadłem, korzystałem z aplikacji, że nie mam wpływu na jej działanie itd. Pana z ZKM zbytnio to nie interesowało. Stwierdził, że pasażer ma 30 sekund na kupienie biletu i koniec. Zażądał dokumentu tożsamości, odmówiłem, bo nie miał podstaw. No to podróż na przystanek końcowy, wezwany patrol policji. Kontroler jeszcze mi groził, że przeze mnie trolejbus nie odjedzie na czas, bo musimy czekać w środku. Przyjechała policja, spisała, no i udałem się na PKM, swoją drogą akurat zdążyłem na tą 50 min późniejszą.

Po powrocie do domu przestudiowałem natychmiast wszelkie regulaminy ZKM Gdynia. Wystosowałem pismo z prośbą o wyjaśnienie zachowania kontrolerów, ponieważ nie ma tam ani jednego słowa o 30 sekundach, ani o tym, że musieliśmy czekać w pojeździe na przyjazd policji. Wręcz przeciwnie, regulamin jasno wskazuje, że to kontroler decyduje, gdzie można oczekiwać.

W piśmie zwrotnym niestety na żadne z moich pytań odpowiedzi nie uzyskałem, a stwierdzono tylko, że brak niezwłocznego zakupu biletu jest karany i na mnie zostaje nałożona kara grzywny za brak ważnego biletu, oraz dodatkowa opłata za wstrzymanie pojazdu. Tak zakończyła się moja historia podróżowania komunikacją zbiorową do pracy, ponieważ już nigdy nie mam zamiaru wsiadać do żadnego autobusu.

Komunikacja to opcja ostatecznaPodsumowując: możemy czytać w wielu miejscach, jaka ta komunikacja cudowna, że korki na drogach mniejsze, że taka nowoczesna itd. Dla mnie to fikcja. Dopóki nie zmieni się podejście do klienta, rozkłady i cenniki nie będą przejrzyste, oferta biletowa i sposób zakupu nie będą banalnie proste nawet dla kogoś przyjezdnego z zagranicy, to zawsze pozostanie to tylko opcja ostateczna.

Czytaj też: Rowerem, autem, komunikacją. Jak do pracy dojeżdżają pracownicy biurowców

Po wypróbowaniu różnych wariantów dojazdu z Gdyni do Gdańska, nasz czytelnik zdecydował się na SKM-kę i elektryczną hulajnogę.
Po wypróbowaniu różnych wariantów dojazdu z Gdyni do Gdańska, nasz czytelnik zdecydował się na SKM-kę i elektryczną hulajnogę. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl
Adam:

Pragnę się podzielić swoimi spostrzeżeniami. Może nawet więcej niż tylko swoimi, gdyż sposób dotarcia do nowego biura został poprzedzony parotygodniowym rozpoznaniem oraz dyskusją z innymi pracownikami. Część osób z biura mieszka na północy Gdyni zobacz na mapie Gdyni, część na Chyloni zobacz na mapie Gdyni, a ja na Wzgórzu św. Maksymiliana zobacz na mapie Gdyni. Musimy zaś dotrzeć w rejon Wyspy Spichrzów zobacz na mapie Gdańska.

Wariant pierwszy - samochód


Wydawało się naturalnym dojeżdżać autem i składać się na paliwo. Pomijając kwestie porannych i popołudniowych korków kłopotem był fakt, iż zaczynamy i kończymy o różnych porach (w zależności od natężenia prac). Nawet gdybym rozpatrywał dojazdy indywidualne i samochód służbowy, to kłopotem jest parkowanie na Wzgórzu. Brak rozsądnej polityki UM Gdynia dotyczącej miejsc parkingowych sprawił, że po utworzeniu w Śródmieściu strefy płatnego parkowania sąsiednie dzielnice zapychają się autami. Po godz. 16 trafienie na wolne miejsce graniczy z cudem. Jeśli zaś uda się szczęśliwie takowe znaleźć, to strach je opuścić, by jechać na popołudniowe zakupy. Łatwiej podjechać wówczas autobusem/rowerem/hulajnogą lub przejść pieszo.

Rozwiązanie upadło.

Wariant drugi - rower + SKM


O ile w pierwszym przypadku zbieżne lokalizacje to Północ i Chylonia, to w przypadku roweru o Północy mogliśmy zapomnieć. Zjazd z góry jeszcze jako taki, ale powrót pod górę to za dużo jak na codzienny transport, nie mówiąc już o kapryśnej pogodzie. Chylonia i Wzgórze wygrywają dzięki bliskości stacji SKM. Jednak problem pojawia się po dotarciu na peron i jest to tłok w kolejce. W porannym szczycie czasem trudno wejść samemu, a gdzie tu jeszcze rower. Ponieważ jeden rower zabiera 3 miejsca stojące, więc kalkulacja jest prosta i trzeba pozostać na peronie. (Nie prezentujemy stanowiska "mój święty ubłocony rower musi jechać, bo się spieszę do pracy"). Po dotarciu do Śródmieścia poruszamy się ulicą mimo sporego natężenia ruchu samochodowego. Gorzej jest przy powrocie, bo wówczas jest ciemno i w okolicach godz. 16 korek na Podwalu sięga zwykle ul. Słodowników, a to nie sprzyja współpracy na drodze i przy roztargnieniu kierowców czasem prowadzi do niebezpiecznych sytuacji mimo prawidłowego oświetlenia roweru i odblasków.

Rozwiązanie stosowane jest awaryjnie.

Wariant trzeci - ZKM + SKM


Cóż wiele tu pisać - to jest rozwiązanie niczym lokata lub obligacje skarbowe - marny (czas przejazdu) zysk, ale (pewność, że pojedzie) bezpieczne. Nieco wygodniejsze niż dotarcie na przystanek pieszo.

Rozwiązanie na (śnieżną) zimę

Wariant czwarty - hulajnoga elektryczna + SKM


To rozwiązanie najlepsze dla naszych potrzeb komunikacyjnych. Hulajnogą podjeżdżam na przystanek SKM, tam przy dużym tłoku w kolejce składam hulajnogę, tak że obszarowo zajmuje tyle miejsca co plecak (trzymanie hulajnogi w pionie) i sprawnie przemieszczam się z SKM Śródmieście do biura. Co przemawia za tym rozwiązaniem:

 • hulajnogą mogę legalnie jeździć po chodniku - nie łamię przepisów jak rowerzyści
 • w przeciwieństwie do jazdy rowerem, elektryczna hulajnoga nie wymaga wysiłku - nikt nie śmierdzi w biurze
 • nie mam problemu, by wejść do kolejki
 • z przyczyn oczywistych poruszam się szybciej niż pieszo
 • hulajnoga mieści się pod biurkiem ( i tam się ładuje)
 • nie stresuję się dostępnością miejsc parkingowych
 • mogę podjechać po zakupy (z plecakiem) i jest to szybsze niż pieszo, a czasem niż autem + szukanie miejsca na parkingu sklepu oraz pod blokiem.
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (204) 7 zablokowanych

 • ) (12)

  Tylko SKM.Oszczędzam czas i pieniądze.Jaguar odpoczywa w garażu, budze go na likendy)

  • 36 54

  • (5)

   komunikacja publiczna jest dla plebsu

   • 10 21

   • (1)

    To jest raczej typowe dla zacofanych społeczeństw. W krajach bardziej rozwiniętych korzystanie z komunikacji publicznej nie jest niczym uwłaczającym, bo tam ludzie zasadniczo nie szukają dowartościowania i nie muszą niczego udowadniać. Natomiast w krajach na dorobku samochód jest postrzegany nie jako środek transportu z punktu A do punktu B, tylko raczej stymulator punktu G. Wystarczy wspomnieć, że w Polsce, czyli w kraju o poziomie zamożności poniżej średniej UE jest samochodów ponad średnią UE. Bo tam to jest środek transportu, a u nas kwestia honoru.

    • 31 3

    • A może dlatego jest wyższa średnia, bo jest burdel we wszelakich bazach danych i często wiszą tam samochody typu fiat 125p, syrenka czy inne żuki których już dawno nie ma nawet w żyletkach?

     • 2 0

   • Ja jezdze tylko wozem dabiniastym do pracy! Ekologicznnie i sprawnie a na fajrant jeszcze siaty z biedronki bez problemu

    Wam tez Polecam drodzy czytelnicy,gdyz widze ze temat jest na targecie od pewnego czasu . W łykend zaś ,z całą rodziną na hulajnogach latamy po Galeriach.

    • 5 2

   • W skm wszyscy są pijani (1)

    Niestety takie są fakty

    • 2 0

    • A maszynista pewnie najbardziej :D

     • 2 0

  • tylko wtedy nie masz kary na komputer?

   • 7 1

  • (2)

   Ja też wolę SKM. Mercedesa S500 4matic sobie dałem żeby jeździła, najwyżej przyrysuje. :-p

   • 3 7

   • Sobie = żonie :) (1)

    • 3 2

    • chyba pada od konsoli dales Sebuniu

     • 4 1

  • Matchbox Jaguar - pobaw się nim chłopaczku i przestań śnić!

   • 3 1

  • Lepiej pomyśleć jak odciążyć Obwodnicę i jedyną arterię
   prowadzącą środkiem miast Gdynia-Sopot-Gdańsk.

   • 4 0

 • (8)

  Znowu to! ..! niech każdy sobie jeździ czym uważa rowerem hulajnoga na wrotkach czy innych . Skończcie Juz te tematy bo ***ać się chce

  • 145 38

  • Masz racje.

   Te artykuly sa po to zeby ludzie mogli na siebie poszczekac na forum. Prawda jest taka ze kazdy podrozuje tak jak mu w jego sytuacji nahwygodniej.

   • 31 1

  • Ja w autobusie nie ustępuje miejsca starszym w ciąży

   • 5 7

  • Dokładnie,życie wg.czyjegoś widzimisie. .Żyję jak JA chcę,a nie wg. kogoś.Jak widzę dużo ludzi jest o zapędach Hitlera,ale na Polski rząd pierwsi drą japy,jacy to dyktatorzy.Czym wy się różnicie nakazując komuś jak powinien żyć?

   • 9 3

  • Dokładnie

   Pewnie nie ma żadnych anonimowych Czytelników, tylko kilku dziennikarzy z redakcji dostało za zadanie napisać tekst o "podróżowaniu" po Trójmieście...

   • 11 2

  • od tego, jak ludzie jeżdżą (1)

   zależy jakość życia innych ludzi.

   Problemy wynikają z faktu, że jeżdżący samochodami uważają często, że jeżdżący rowerami powodują korki i inne uciążliwości, podczas gdy prawda jest taka, że jeśli ktoś jedzie rowerem (na dalszą odległość rowerem i SKM) to korzystający z samochodów mają mniej problemów ze znalezieniem miejsca do parkowania.

   Infrastruktura dla rowerów i pieszych jest kilkadziesiąt razy tańsza niż infrastruktura dla samochodów.

   Dlatego warto tłumaczyć, że poprawa warunków chodzenia pieszo, jeżdżenia rowerem i promocja korzystania z komunikacji publicznej (zwłaszcza wygodnej SKM) jest działaniem sprzyjającym wszystkim mieszkańcom.

   Rezygnacja z samochodu w dojazdach do pracy to działanie na rzecz dobra wspólnego.

   Jazda samochodem to często przejaw braku wyobraźni o rzeczywistych skutkach wyboru takiej opcji dla otoczenia (i zdrowia dzieci dowożonych do szkół samochodami rodziców)

   • 4 6

   • jak zwykle: minusy są, argumentów jak na lekarstwo

    prawda niekiedy boli

    • 0 2

  • Jadę do pracy na ręcznym

   I kto mi zabroni

   • 1 0

  • To nie czytaj tego jak Ci nie pasuje...naj lepiej to madrale udawac...

   • 0 0

 • Ile można wałkować ten temat? (3)

  Ktoś chce jeździ komunikacją to niech nią jeździ. A kto chce samochodem to niech sobie jeździ samochodem. Tyle w temacie.

  • 141 32

  • pijar robia ,ze jest fajnie ,pieknie,punktualnie bez awarii i tanio.

   • 11 3

  • wiesz moze w koncu odpowiedzialni za komunikacje w koncu uslysza ze potrzeba lepszych biletow i w szczegolnych porach lepszej synchronizacji na trasach

   • 10 1

  • Ile można wałkować ten temat?

   Dzięki artykułom dowiedziałam się jak bardzo przedsiębiorczy są nasi mieszkańcy. Czasem naprawdę zajmująca lektura, popieram autorów, bo przeżycia są szczególnie dla rzadziej jeżdzących naprawdę hardcorowe.
   Mam nadzieję, że naszym władzom dadza te artykuły w końcu do myślenia

   • 10 1

 • (9)

  Proponuje Następny temat to ile kosztuje benzyna a ile ceny biletów ?

  • 80 11

  • Gaz misiu, Gaz.

   Jak bym miał codziennie dojeżdżać w tę i z powrotem powyżej 60km autem z silnikiem benzynowym, to natychmiast wstawiłbym LPG. Przejechałem na tym paliwie ponad 400kkm i polecam z całego serca. Warunek jest jeden, nie żałujcie na dobrą instalację w sprawdzonym warsztacie, oszczędności murowane, a komfort jazdy taki sam.

   • 7 8

  • (2)

   cena biletu 100zł za miesiąc wiec warto !!

   • 4 4

   • płacicie za czyjeś paliwo? kazdy jezdzi czym chce ,dla mnie komuniakcja moze byc nawet za darmo a i tak nie zamierzam korzystac. (1)

    Raz w roku dla frajdy pojade tramwajem i starczy. Szczekajcie dalej trole

    • 5 3

    • chyba masz problem

     szczekają tu często zwykli użytkownicy samochodów nie rozumiejący sensu korzystania z innych środków lokomocji i promowania ich przez decydentów miejskich.

     Najwięcej dostaje się rowerzystom, choć podważanie rozsądku klientów komunikacji zbiorowej też jest dość częste.

     • 3 2

  • odpowiedź

   Otóż z ujesciska do redłowa bilet kosztuje przyjmijmy 200 zł. Benzyna ok. 450-500 zł. Jeździmy z mężem samochodem, bo pracujemy w sąsiednich biurowcach. Wiec nasza 'strata' to max 100 zł. Jednak patrząc na czas autobusem/tramwajem i skmką dojazd 1h i powrót 1.15h (nigdy nie udało mi sie szybciej wrócić). A samochodem dojazd 35 min, powrót tyle samo. Rachunek jest prosty, nikt nie prycha i nie kicha, nie muszę walczyć o miejsce, nie muszę wąchać śmierdzących ludzi.

   • 9 3

  • Jak samochód się zepsuje to o wiele więcej niż 400 zł poza tym nie trzeba akrobac rano szyb

   • 4 1

  • W moim wypadku nie benzyna a diesel. 60km w dwie strony (Gdańsk-Gdynia), przy spalaniu 5,4-5,5l/100km to jakieś 300 złotych. Miesięczny SKM 130 złotych, miesięczny ZTM imienny 82 złote, razem 212 złotych, różnica 88 złotych. Każdego dnia średnio zaoszczędzam godzinę na tym interesie.

   • 3 2

  • Tylko w kosztach proszę uwzględnić zdrowie psychiczne i jego leczenie.

   • 0 0

  • To niestotne

   Stać mnie, to jeżdżę i nie patrzę, ile więcej kosztuje. Komfort jazdy i odzyskany czas dla dzieci w domu nie mają ceny.

   • 0 0

 • Znow post dodany z nudow.. (2)

  Po raz kolejny post na temat dojazdu do pracy... masakra... nie ma o czym pisac to trzeba o bzdetach... kazdy jedzie tym czym woli i tyle...

  • 51 22

  • Mieszkam w Polsce mówię po polsku. Park and Rude. Nie może być Parkuj i jedź, żenada

   • 0 2

  • To może o ataku zimy :D

   • 1 0

 • w miescie jezdzi sie komunikacja,. co jakby w Nowym Jorku wszyscy wyjechali autami?? (9)

  • 51 41

  • A co gdyby wszyscy chcieli matkę na samolot odprowadzić

   To jaki tłok byłby. I nie mówicie mi że matka ....

   • 27 9

  • Nie porównuj. (1)

   W NY mają gęsto sieć metra

   • 28 7

   • Widziałeś metro w NYC? Ja się brzydziłem dotknąć tam nawet poręczy. Toalety w pociągach PKP są czystsze niż to całe nowojorskie metro.

    • 14 6

  • wprowadzmy w ,ze po gdansku moga sie wylacznie poruszac samochody zarejestrowane w gd (4)

   reszta dojazd do tablicy gdansk ,a reszta trasy z buta.
   -nie jezdze na wasze kaszuby i inne kociewia to dla tych co zaraz napisza ,ze ci z gdansk poza tablice maja nie wyjezdzac.

   • 7 25

   • (2)

    Mam auto z rzeszowska rejestracje bo to leasing firmy jakiej jestem udzialowcem! I co teraz idioto z zapadlej wiochy. Tam gdzie urodzila sie twoja rodzina malo kto mial woz konny.

    • 21 9

    • Leki wzięte na ból d*py

     • 5 5

    • idiota z oruni albo zaspy ...nie wytlumaczysz mu!!!

     bezrobotny len wsrod tych co czekaja az miasto da mu mieszkanie ..a moze to jeden z tych asow co sklep na grunwaldzkiej rabowali :-) :-) poziom inteligencji podobny ...

     • 2 0

   • Tak! Tak!

    Jestem za! Jak już wszyscy imbecyle umrą z braku zaopatrzenia to o ile spokojniej i bez głupich wyrzutów będzie..

    • 8 3

  • W Nowym Jorku nadal 28% pracowników dojeżdża samochodem do pracy

   I jest to raczej wyjątek od reguły w USA, bo nawet w miastach z dobrze rozwiniętym transportem masowym (np. Seattle) odsetek ten sięga 60%.

   • 0 0

 • Tylko samochód, nie będę upadlał się (8)

  Komunikacja tylko jak pije i to w jedną stronę a wracam uberem

  • 54 37

  • Czemu w obydwie strony nie jedziesz (1)

   Ty biedaku.

   • 12 7

   • Bo w ciagu dnia autobusy jezdza akceptowalnie co 20 minut, a w nocy co godzine lub półtorej? Tylko idiota będzie czekał na autobus za prawie 5zł i wycieczkę krajoznawczą po wszystkich dzielnicach, skoro może wydać 15zł i być w ciągu 10 minut pod samym domem.

    • 14 5

  • Upodlenie to dopiero jazda uberem (5)

   Nie stać Cie obwiesiu na taxe 5 zł drożej ... Przykre . Zgrywaj dalej wielkiego Pana na forum... co za pionek z ciebie

   • 4 11

   • (4)

    Hahahahaha 5 zł drożej...chyba za samo trzaśnięcie drzwiami. Porównaj sobie ceny przejazdu w nocy na odcinku Sopot - Gdańsk Główny. Jak zapytasz się złotowy czy za 4 dychy z rączki do rączki cię zawiezie to zostaniesz wyśmiany. Czas cebulakow w wypierdzianych rzechach się kończy i bardzo dobrze

    • 5 3

    • (1)

     Każda korpo za tyle jedzie czopku.. tylko łachy jeżdżą takim scierwem z po znaku U . A ciemnote wciskaj swojej babci lamusie :) wielki szlachcic hahah

     • 2 9

     • Uber ma wymogi co do wieku i klasy pojazdu ale spoko ciemniaku jeździj sobie dwa razy drożej i niech Cię wożą dookoła miasta, przecież na kimś muszą zarobić :)

      • 5 1

    • (1)

     Rzęchy to raczej fabie i tipo a nie merasie i bmw .

     • 1 0

     • te BMW z przekreconymi licznikami czy Mercedesy "okulary" z toną szpachli zamiast blach? Nowsze modele to jest taka sama rzadkość jak spotkanie taksowkarza, ktory nie jest burakiem.

      • 2 1

 • Ta debata jest bez sensu (7)

  To zależy od wielu czynników kto co komu jak pasuje, każdy przypadek jest inny. Możemy tak dyskutować do przyszłego roku.

  • 66 10

  • Niech zmieni pracę. (1)

   Popieram. jak ktoś ma problem z dojazdem do pracy jak np. pan Adam z Gdyni na Wyspę Spichrzów to można przecież zmienić pracę i np. zatrudnić się w biedronce blisko domu bez dojazdów itd. Tylko jest "ale" w takiej biedronce pan Adam nie wyciśnie miesięcznie tyle co w obecnej pracy. A więc jest dobrze płatna praca ale z uporczywym dojazdem.

   • 1 8

   • hmmm, a gdzie pan Adam napisał, że dojazd jest uporczywy? dużo sobie pan dopowiada, panie "obsrewatorze".

    • 7 0

  • jest bardzo wiele podobieństw między różnymi przypadkami (4)

   Jeśli ktoś ma między domem a pracą nie więcej niż 5 km i nie widzi alternatywy dla dojazdu samochodem, to znaczy że jest zbędnie od samochodu uzależniony.

   Wyprowadzenie go z tego stanu może być z korzyścią dla wszystkich.

   • 2 3

   • A co cie to aż tak boli? (2)

    To ze ktoś dojeżdża i ma blisko? Ból d*py? Nie układaj zycia innym. Niech sie wozi, co mi do tego. Sama tez mam alergię na komunikację publiczną :)

    • 2 5

    • nie układam życia innym, tylko uważam za sensowne uświadamianie innym konsekwencji ich zachowań (1)

     albo inni mają z nich korzyść, albo inni tracą - tracą także uzależnieni od komfortu samochodowego.

     • 3 2

     • Ha, więc jednak komfortu, hi hi

      A podobno rowerem najcudowniej

      • 0 0

   • Wszystko pięknie

    Ale to nie pajace w rajstopkach będą decydować, co jest zbędne.

    • 2 2

 • Ile ludzi tyle zdan (6)

  Przecież każdy ma inną trasę do pokonania, więc każdemu to inaczej pasuje.
  Ja mieszkam na Witominie a pracuje na Przymorzu i używam SKM bo jest tanie i szybkie, kolega mieszka w Nowym Porcie czy tam Brzeźnie i mówi, że nie ma żadnego połączenia poza autem, przecież on nie przekona mnie a ja go, więc po co ta rozmowa na portalu? Pozdrawiam

  • 73 5

  • Z NP i Brzeźna jest autobus.. (3)

   Inna sprawa w które miejsce..

   • 2 6

   • OBC (2)

    Ale to bez znaczenia. Kto lubi auto pojedzie autem kto nie ma uprzedzeń jeździ SKM i bez drastycznych ograniczeń to się nie zmieni

    • 6 4

    • (1)

     148 jeździ nawet dość często z Nowego Portu. Potem wystarczy się przesiąść na Dąbrowszczaków na 199 który również jeździ dosyć często.

     • 2 2

     • A potem z mlekiem, bo najszybciej

      • 9 2

  • Brzeźno i Nowy Port to pustynia komunikacyjna, lol.

   • 10 3

  • Również mieszkam w brzeźnie i komunikacja miejska jest tutaj jakąś porażką :( jeden autobus (który i tak służy jako transport pośredni, ale często nie jeździ zgodnie z planem dlatego przesiadka do szkod jest wielką loterią) dwa tramwaje, które też nie dają wiele możliwości i do skm daleko a o pkm nawet nie wspomnę.

   • 2 1

 • Kanary są cięte na Sky cash czasami przesadzaja , jak ja mam np kupić bilet przed wejściem do autobusu jak ten mi prawie ucieka sprzed nosa, to logiczne że biegnę do niego by mi nie uciekl. Co mam robić w takiej sytuacji skoro nie Sky cash ? Serio mam pędzić do kierowcy i mu zwracać głowę ? Może byście trochę odpuścili

  • 88 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane