Auto stało 1,5 roku w strefie parkowania. Samochód został odholowany

interwencja trojmiasto.pl

Zza wycieraczki samochodu wręcz wysypują się kolejne 'kwity'.

161 "mandatów" wartych w sumie ponad 32 tys. zł nałożono na właściciela auta, które od października 2019 r. parkuje przy ul. 3 MajaMapka w Gdańsku. Auta nie można było odholować, ponieważ... nie było wrakiem. Po tym, gdy opisaliśmy tę sprawę, samochód ostatecznie usunięto z parkingu.Aktualizacja, 11.03.2021Jak poinformowali nas strażnicy miejscy, auto zostało odholowane z parkingu przy ul. 3 Maja. Stało się tak, ponieważ ktoś wybił szybę w pojeździe, co umożliwiło uznanie go za wrak.

Po naszej interwencji SM usunęła wrak.
Po naszej interwencji SM usunęła wrak. Piotr Borawski/Facebook
- Czytelnicy i dziennikarz Portalu Trojmiasto.pl zwrócili nam uwagę na samochód stojący od dłuższego czasu w strefie płatnego parkowania. Dzisiaj Straż Miejska w Gdańsku zajęła się sprawą definitywnie - przekazał wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski.


Czy zdarzyło ci się nie zapłacić za parkowanie w strefie płatnego parkowania?

tak, i musiałe(a)m uregulować opłatę 20%
tak, ale uniknąłe(a)m kontroli 30%
nie, zawsze płacę, gdy parkuję w SPP 36%
nie, bo nie jeżdżę autem do miasta/nie mam auta 14%
zakończona Łącznie głosów: 3042
O samochodzie zaparkowanym przy ul. 3 Maja w Gdańsku poinformowali nas czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta.

Na nadesłanym do naszej redakcji nagraniu widać gruby plik kwitów wystawionych przez kontrolerów Strefy Płatnego Parkowania, które są upchnięte za wycieraczką pojazdu.

- Czy samochodu nie można po prostu odholować, zamiast wystawiać dziesiątki takich wezwań? - zastanawiają się nasi czytelnicy.
Okazuje się, że sprawa nie jest prosta. Kontrolerzy kolejne "opłaty dodatkowe" za wycieraczkę pojazdu wciskają od... października 2019 roku.

W sumie - jak słyszymy w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni - do tej pory na ten konkretny pojazd wystawionych zostało 161 opłat dodatkowych.

"Stary" właściciel auto sprzedał, nowy go nie zarejestrował- Sprawy nieuregulowanych opłat dodatkowych prowadzone są przez Dział Windykacji GZDiZ. W tym przypadku nowy właściciel nie zarejestrował auta na siebie. Poprzedni właściciel przedstawił nam umowę kupna sprzedaży wraz z potwierdzeniem zgłoszenia umowy zbycia w Urzędzie - mówi Magdalena Kiljan, rzeczniczka GZDiZ.
Jak dodaje, do nowego właściciela zostały wysłane upomnienia, a korespondencja jest odbierana.

- Kolejny krok - jeśli należność nie zostanie uregulowana - to tytuł wykonawczy - zaznacza urzędniczka.

32 tys. złotych za "parkowanie"W tym miejscu warto zaznaczyć, że wysokość opłaty dodatkowej w gdańskiej SPP wynosi obecnie 200 zł. Kwotę tę należy uregulować w ciągu 14 dni.

Opłata dodatkowa może być obniżona do 130 zł (gdy zostanie opłacona w ciągu 14 dni).

Za dzień uiszczenia opłaty uznaje się datę wpływu środków pieniężnych do kasy lub na rachunek bankowy zarządu drogi.

Parkingi w TrójmieścieKwoty opłat dodatkowych w gdańskiej SPP wzrosły we wrześniu 2019 roku. Pierwszy "mandat" za wycieraczką auta zostawionego przy ul. 3 Maja znalazł się 17 października 2019 r.

Wszystko więc wskazuje na to, że każda z nałożonych na właściciela auta opłat wynosi 200 zł. Oznacza to, że koszty parkowania auta w SPP wyniosły już ponad 32 tys. zł.

To nie wrak, więc nie można go odholowaćO komentarz poprosiliśmy również strażników miejskich. Funkcjonariusze w sprawie auta powiadomieni nie zostali, nie widzą także podstaw do tego, by usunąć pojazd.

Auta miesiącami blokują miejsca postojowe w Gdańsku- Nie otrzymaliśmy zgłoszenia w sprawie samochodu pozostawionego przy ul. 3 Maja. Straż Miejska w Gdańsku nie ma podstawy prawnej do odholowania tego auta. Jest ono zaparkowane prawidłowo, nie utrudnia ruchu i nie stwarza zagrożenia. Samochód jest zabezpieczony, zamknięty, szyby ma całe, koła napompowane. W takim stanie nie można uznać go za pojazd nieużytkowany lub tzw. wrak, kwalifikujący się do usunięcia - podsumowuje Marta Drzewiecka, rzeczniczka Straży Miejskiej.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (371)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Najczęściej czytane