• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Linia 666 na Hel znika z powodów religijnych. Ale może wrócić

Szymon Zięba
14 czerwca 2023, godz. 13:35 
Opinie (781)
Najnowszy artykuł na ten temat Linia pod numerem 666 na Hel już nie wróci
Autobus linii 666 jeździ do Helu już od wielu lat. Autobus linii 666 jeździ do Helu już od wielu lat.

Znana w całym kraju autobusowa linia 666 jeżdżąca na Hel zmieni się w linię 669. Taką decyzję podjął zarząd PKS Gdynia, który ugiął się pod naporem skarg motywowanych kwestiami religijnymi. Okazało się jednak, że zwolenników dotychczasowej numeracji jest tylu, że przewoźnik rozważa przywrócenie "trzech szóstek" do rozkładu w kolejnym sezonie.

"Kontrowersyjna" linia 666 na Hel. Skąd się wzięła?Co myślisz o zmianie numeru autobusu z 666 na 669?

Na wstępie wyjaśnijmy: popularność linii 666 na Hel wynika z gry słownej oraz religijnej symboliki. Powszechnie przyjmuje się, że trzy szóstki są znakiem szatana, a angielskie słowo "hell" (czyt. hel) oznacza piekło.

Linia funkcjonowała pod takim numerem od 2006 r. Najpierw była lokalną atrakcją turystyczną, później ogólnopolskim memem, a dzięki zagranicznym turystom, masowo odwiedzającym północną Polskę, jej popularność wykroczyła poza granice kraju.

Jak to się w ogóle stało, że Hel "dostał" autobus z trzema szóstkami?

W PKS Gdynia słyszymy, że było w tym trochę celowego działania, ale i trochę przypadku.

Ówczesny PKS Wejherowo, którego spadkobiercą jest PKS Gdynia, przeprowadził rewolucję w rozkładach i trasach przejazdu autobusów. Wszystkie linie autobusowe, które kursowały w powiecie puckim w roku szkolnym, otrzymały numery od 650 do 664. Linie sezonowe otrzymały numerację od 665 do 669.

Najbardziej aktualne rozkłady kursowania komunikacjiW związku z tym, że jakaś linia "trzy szóstki" dostać musiała, padło na tę kursującą na Hel.

Popularność linii 666 wiązała się też z hitem zespołu AC/DC Highway to Hell."Autobus do piekła" jedni uwielbiali, dla innych stał się solą w okuI choć mogłoby się wydawać, że nikt nie weźmie na poważnie "autobusu do piekła", okazało się, że przewoźnik przez lata zmagał się ze skargami, wnioskami, a nawet groźbami ze strony osób, które dopatrywały się w funkcjonowaniu linii "demonicznych" podtekstów.

- Zmieniliśmy więc numer z 666 na 669, mniej kontrowersyjny i mniej rzucający się w oczy - przyznaje Marcin Szwaczyk, projektant sieci autobusowej PKS Gdynia. - Dla nas najważniejsze jest, żeby takie autobusy w ogóle jeździły, kursy były wykonywane z odpowiednią jakością. A numer linii to kwestia drugorzędna - dodaje.


Nasz rozmówca przyznaje, że przewoźnik zdawał sobie sprawę z tego, że linia 666 była atrakcją turystyczną i rozpoznawalną marką.

- Do tej pory przez lata otrzymywaliśmy wyłącznie zastrzeżenia od przeciwników tego numeru. Jednak teraz, po decyzji o zmianie numeracji, słyszymy głosy z drugiej strony. Jesteśmy w szoku, jak wielu zwolenników starej numeracji kontaktuje się z nami - dodaje.
W tym roku jednak nie ma szans na powrót do numeru "666" dla linii kursującej na Hel. Autobusy będą miały numery 669, a to m.in. przez zamówione już materiały promocyjne czy elementy wizualne dla pasażerów.

Autobus z numerem 666 wróci? To niewykluczonePrzewoźnik jednak nie wyklucza, że w kolejnych latach autobusy z trzema szóstkami wrócą na swoją trasę.- Będziemy się wsłuchiwać w głosy pasażerów i osób, które do nas się zwracają z wnioskami - podsumowuje Marcin Szwaczyk.

Katolicki portal domagał się zmiany linii 666O tym, że linia 666 wzbudza protesty niektórych środowisk pisaliśmy kilka lat temu.

- Nie, sam autobus linii 666 jadący do Helu nikogo do piekła nie wpędzi. Wywołuje jednak niepoważne uśmieszki. Jest niewielką kroplą, która w połączeniu z dziesiątkami czy setkami innych obecnych w przestrzeni publicznej elementów satanistycznych (by wymienić jedynie Halloween, czy wskazać na filmy, gry komputerowe, muzykę, odzież z wizerunkami diabłów itp.) sprawia, że grozę śmierci duszy i oddzielenia od miłości Boga traktuje się mniej serio - można było przeczytać we Frondzie.
Autorzy apelowali wówczas o zmianę nazwy linii i zapowiadali, że będą prosić o interwencję także "organy państwa".

- Wzywamy władze PKS Gdynia do przemyślenia swojej polityki i zmiany numeru linii na inny. Jeżeli tak się nie stanie, to prosimy o interwencję stosowne organy państwa polskiego. Linia autobusowa 666 kursująca na Hel, mówiąc krótko i dosadnie, godzi w chrześcijański porządek państwa polskiego i jego fundamenty, a stąd - w dobro nas wszystkich - wskazywano we Frondzie.

PKS Gdynia zmienia nr autobusu (8 opinii)

Numer autobusu do helu z 666 na 669.
Już nie będzie 666 to hel. Dobra zmiania zadziałała. Kolejną rzecz muszą niszczyć...
Numer autobusu do helu z 666 na 669.
Już nie będzie 666 to hel. Dobra zmiania zadziałała. Kolejną rzecz muszą niszczyć...

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (781)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane