Fakty i opinie

Autobus elektryczny z Chin przez dwa tygodnie będzie kursował po Gdańsku

Autobus wyjedzie na trasę w czwartek, 29 kwietnia. Testy potrwają do połowy maja.
Autobus wyjedzie na trasę w czwartek, 29 kwietnia. Testy potrwają do połowy maja. fot. GAiT

Gdańskie Autobusy i Tramwaje sprowadziły na testy chiński autobus elektryczny Youtong. Pojazd charakteryzuje się bardzo pojemną baterią pozwalającą na nieprzerwaną jazdę przez 3,5 godziny lub przez 350 km. Od czwartku do połowy maja autobus będzie woził pasażerów na kilku liniach - na początku na "124" między Wrzeszczem a Zaspą.Transport zeroemisyjny w miastach to:

przyszłość metropolii takich jak Trójmiasto, musimy na to zdecydowanie stawiać 63%
na dziś - zbyt kosztowna ekstrawagancja, nie stać nas na nią 37%
zakończona Łącznie głosów: 1385
O planach zakupu elektrycznych autobusów informowaliśmy w poprzednim tygodniu. Jak zapowiedział prezes GAiT Maciej Lisicki, spółka chce jeszcze w tym roku złożyć wniosek o dofinansowanie zakupu 45 autobusów elektrycznych.

Najpierw jednak chce w bazie autobusowej przy Hallera wybudować kontenerową stację transformatorową z ładowarkami.

Wymiana części spalinowych autobusów na pojazdy zeroemisyjne powoli nabiera więc realnych kształtów. Jednym z etapów przygotowania do zakupu nowoczesnych autobusów są testy. I właśnie w ramach sprawdzianu możliwości, zasięgu, wygody i bezpieczeństwa sprowadzono do Gdańska chiński autobus Youtong.

Autobus ma troje drzwi i ponad 20 miejsc siedzących. Jest też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami dla dzieci.
Autobus ma troje drzwi i ponad 20 miejsc siedzących. Jest też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami dla dzieci. fot. GAiT

Dwutygodniowe testy na kilku liniachGdańsk jest kolejnym miastem w kraju, który sprawdza, jak w warunkach liniowych radzi sobie "elektryk" z Chin. Wcześniej autobus był testowany w innych miastach, m.in. w Łomży, Płocku i Jeleniej Górze.

Elektrobus ma 12 metrów długości i troje drzwi. Jest klimatyzowany i przystosowany do obsługi pasażerów na wózkach oraz przewozu wózków dziecięcych. Autobus wyposażony jest też w gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych i 26 miejsc siedzących.

- Testy elektrycznego autobusu Youtong E12 rozpoczną się 29 kwietnia i potrwają do 12 maja. Przez najbliższe 14 dni obsługiwał będzie gdańskie linie pasażerskie. 29 i 30 kwietnia będzie kursował na linii 124 - na trasie Wrzeszcz PKP - Zaspa Szpital - poinformował Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska odpowiadający za transport publiczny w mieście.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (271)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »