Fakty i opinie

Autobusy z SKM Redłowo do Chwarzna: brakuje czy jest w sam raz?

W kierunku Chwarzna z przystanku na Stryjskiej odjeżdża autobus 192. Tyle, że dojeżdża tylko do Witomina.
W kierunku Chwarzna z przystanku na Stryjskiej odjeżdża autobus 192. Tyle, że dojeżdża tylko do Witomina. fot. Trojmiasto.pl

Pomiędzy SKM Redłowo i Chwarznem jeździ jedna linia autobusowa, która dziennie na tym odcinku wykonuje osiem kursów: cztery rano i cztery wieczorem. Część mieszkańców zwraca uwagę, że to zbyt mało, ale przedstawiciele ZKM Gdynia przekonują, że zapotrzebowania na więcej kursów nie ma.Czym w głównej mierze kierujesz się wybierając środek transportu?

kosztami 22%
wygodą 22%
szybkością 53%
zdrowiem 3%
zakończona Łącznie głosów: 494
Trasa z SKM Redłowo na Chwarzno ul. Małokacką i dalej Chwarznieńską jest najkrótszą drogą pomiędzy tymi dwoma lokalizacjami na mapie Gdyni. Mimo to, połączenie tych miejsc zapewnia jeden autobus 121 kursujący po południu co godzinę. Jest jeszcze linia 192, ale ona jeździ tylko do Witomina i to - rok do roku - coraz rzadziej.

Czytaj też: Więcej autobusów na Chwarzno, gdy powstanie buspas

Pasażerowie: chcemy więcej kursów na trasie Chwarzno - RedłowoCoraz więcej mieszkańców zwraca uwagę, że wobec stale rozbudowujących się osiedli warto spróbować rozszerzyć w tym miejscu ofertę przewozową. Wśród argumentów przemawiających za zmianami pojawiają się:

  • wytyczony buspas,
  • korki na ul. Rolniczej, w których grzęzną autobusy,
  • duża liczba pracowników biurowców przy ul. Łużyckiej.


Z kolei linia 121 w drodze na Chwarzno zahacza o ulicę Łużycką.
Z kolei linia 121 w drodze na Chwarzno zahacza o ulicę Łużycką. fot. Trojmiasto.pl
- Jazda autobusem z Chwarzna powinna zająć ok. 15 - 20 minut. Obecnie, żeby się dostać w te okolice, trzeba jechać dwoma autobusami z przesiadką. Czas przejazdu to około 40 minut - podkreśla pani Dominika.

ZKM: pasażerowie nie chcą kursów na trasie Chwarzno - RedłowoMimo takiej argumentacji nie zanosi się na to, by ul. Małokacką jeździło więcej autobusów. A to dlatego, że - jak przekonują przedstawiciele ZKM Gdynia - nie chcą tego sami pasażerowie.

Przypominają oni, że po wybudowaniu osiedla Chwarzno Sokółka, właśnie na wniosek mieszkańców, przedłużona została do tego osiedla linia 121 i uruchomiona została nowa linia 221 do nowej pętli w sąsiedztwie przystanku SKM Gdynia Redłowo.

- Kursy na obydwu liniach zaplanowane zostały naprzemiennie, z dość wysoką częstotliwością, w szczytach przewozowych co 15 minut (z Redłowa autobusy odjeżdżały naprzemiennie co 7,5 minuty). Nowa oferta przewozowa, delikatnie mówiąc, nie przyjęła się. W autobusach linii 221 do Redłowa SKM jeździło po 3-5 pasażerów - twierdzi Marcin Gromadzki, rzecznik ZKM Gdynia.
Czytaj też: Z Witomina do stacji PKM

Pasażerowie mieli zwracać się do organizatora gdyńskiej komunikacji, uznając SKM Redłowo jako mało atrakcyjny cel podróży.

- Zamiast ich zdaniem mało przydatnej linii 221 do Redłowa chcieli połączenia realizowanego ul. Łużycką (dojazdy do biur) i do północnych dzielnic miasta - w szczególności na Obłuże i do Chyloni. Przedłużono więc do Chwarzna Sokółki trasę linii 103, a trasa linii K objęła niemal całą dzielnicę Chwarzno-Wiczlino - dodaje Gromadzki.
Mieszkańcy zwracają też uwagę, że stacja SKM w Redłowie jest przyjaźniejsza, niż ta na Wzgórzu. W tej pierwszej wystarczy zejść na peron po schodach, zaś na Wzgórzu trzeba chodzić tunelem.

Korzystający na co dzień z usług SKM muszą zatem korzystać z linii 147, 140 i 160, które jadą przez Wzgórze. W momencie rozpoczęcia robót na Chwarznieńskiej częstotliwość ma zostać zwiększona.

Czytaj także: Baner przeciw korkom na Chwarznieńskiej

Sęk w tym, że zmiana będzie dotyczyć dni powszednich, tymczasem sporo pasażerów zwraca uwagę, ze problemów przybywa w niedziele. Po wprowadzeniu nowej trasy dla linii K, o co zabiegali m.in. radni dzielnicy, zlikwidowano niedzielne kursy 160.

Z centrum Gdyni na Chwarzno w niedzielę co 20 minutW efekcie do najdynamiczniej rozwijających się terenów Gdyni przez Witomino jeździ jedna linia 147, kursująca w ciągu dnia co 20 minut, a wieczorami co pół godziny. Kłopoty z wejściem do autobusu na przystanku Węzeł Cegielskiej to coraz częstszy widok. Bywa, że na przystanku z powodu tłoku muszą zostawać rodzice z wózkami.

Pracownicy ZKM zapewniają, że sygnały o problemach z tym połączeniem do nich nie docierały.

- Od czasu zwiększenia intensywności obsługi tej dzielnicy w weekendy, które miało miejsce w 2017 roku nie było sygnałów w tym zakresie. Nie wykluczamy takiego działania w miarę rozwoju dzielnicy i wzrostu liczby jej mieszkańców. Napełnienie autobusów linii 147 jest stale monitorowane - zapewnia Gromadzki.

Rozkład ZKM Gdynia

Opinie (144) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.