• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Automat sprawdzi parkujących w Chyloni

Patryk Szczerba
2 lutego 2023, godz. 07:00 
Opinie (76)
Parkowanie pod pl. Dworcowym jest możliwe tylko dla posiadaczy biletów na transport publiczny. Parkowanie pod pl. Dworcowym jest możliwe tylko dla posiadaczy biletów na transport publiczny.

Weryfikacja parkujących z biletem na komunikację pod pl. DworcowymMapka w Gdyni obecnie odbywa się poprzez okazywanie biletu ochronie parkingu. Docelowo ma do tego służyć zakupiony w tym celu system, który kosztował nieco ponad pół miliona złotych. - Wymaga to integracji z aktualnie występującym systemem biletowym oraz systemem Fala - wyjaśniają władze Gdyni.Czy podoba ci się idea bezpłatnego parkowania za okazaniem biletu na komunikację?

Przypomnijmy:
  • Przebudowa węzła Chylonia rozpoczęła się na przełomie 2019 i 2020 r.
  • Plac Dworcowy został otwarty 30 maja 2022 r.
  • Parking pod placem został udostępniony we wrześniu 2022 r.
  • Mogą tam parkować osoby z biletem komunikacji miejskiej - autobusowym lub kolejowym.
  • Budżet na utrzymanie całego węzła integracyjnego w Chyloni ustalono na poziomie 559 505 002 zł.


Postój dozwolony jest w godzinach od 3 w nocy do 1 w nocy dnia kolejnego.

Mogą tam parkować tylko użytkownicy transportu publicznego, bo postój jest dozwolony na podstawie każdego biletu transportu zbiorowego (MZKZG, ZKM Gdynia, SKM, PolRegio), który jest lub był ważny do 24 godzin od czasu wyjazdu z parkingu.

Aktualne rozkłady trójmiejskich przewoźnikówHonorowane są także uprawnienia do bezpłatnych przejazdów uwzględnione w taryfie przewoźników.

Parking pod pl. Dworcowym w Chyloni - więcej informacji Parking pod pl. Dworcowym w Chyloni - więcej informacji

Koszty związane z parkingiem pod pl. DworcowymDotychczas poniesione koszty na utrzymanie parkingu od września do grudnia 2022 roku wyniosły 164 662,83 zł. Najwięcej pochłonęło dostarczenie i ustawienie kontenera do obsługi parkingu przez ochronę - blisko 30 tys. zł. Sama ochrona i dozór parkingu kosztuje miesięcznie ok. 20 tys. zł.Jest niezbędna, i to nie tylko po to, by dozorować obiekt. Weryfikacja uprawnionych do parkowania odbywa się ręcznie - przed wyjazdem kierowców z parkingu.

Plac Dworcowy po przebudowie. Film z maja 2022 roku


Test podziemnego parkingu. Film z październikaBilet pokazywany ochroniarzowi- Użytkownik jest zobowiązany do okazania ważnego biletu na środek transportu zbiorowego ochronie parkingu, która posiada urządzenie kontrolerskie uzyskane przez Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni od Zarządu Komunikacji Miejskiej na podstawie umowy użyczenia - tłumaczy Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni w odpowiedzi na interpelację radnego.


Docelowo automatyczna weryfikacja kierowcówDocelowo ma się to odbywać automatycznie poprzez urządzenia systemu płatnego parkowania. Dostawa urządzeń i ich montaż kosztowały łącznie 516 600 zł.

Kiedy system zacznie działać? Tego na razie nie wiadomo.

- Jest planowane wykorzystanie systemu do automatycznej weryfikacji ważności biletów na transport zbiorowy, jednak wymaga to integracji z aktualnie występującym systemem biletowym oraz systemem Fala wdrażanym przez firmę Innobaltica Sp. z o.o. - wyjaśnia Marek Łucyk.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (76)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane