Fakty i opinie

stat

Automaty z napojami ważniejsze niż niepełnosprawni

Dostęp do toalety dla osoby niepełnosprawnej blokują automaty z napojami.
Dostęp do toalety dla osoby niepełnosprawnej blokują automaty z napojami. fot. czytelnik Trojmiasto.pl

Toaleta publiczna przy placu Przyjaciół Sopotu zobacz na mapie Sopotu jest przystosowana również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nie można się jednak do niej dostać na wózku, ponieważ dostęp do windy blokują automaty z napojami. Właściciel Centrum Haffnera deklaruje, że zajmie się sprawą.Aktualizacja godz. 22:50 Po naszym artykule prezydent Sopotu, Jacek Karnowski wystosował oficjalne pismo do zarządcy toalety przy Placu Przyjaciół Sopotu z wnioskiem o udostępnienie obiektu także dla osób niepełnosprawnych.

Pełna treść pisma prezydenta Sopotu (PDF)


Czy korzystasz z publicznych toalet?

tak, powinno być ich jak najwięcej 50%
tak, ale wyłącznie tych bezpłatnych 15%
nie, wolę pójść za potrzebą w plener 9%
nie, staram się ich unikać 26%
zakończona Łącznie głosów: 959
Plac Przyjaciół Sopotu to z pewnością jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Sopocie. Oprócz sklepów, restauracji czy kina, funkcjonuje tutaj też publiczna toaleta. Wejście do niej znajduje się wprawdzie na poziomie placu, ale cała infrastruktura sanitarna umieszczona jest pod ziemią.

Puszki z napojami blokują dostęp do toalety- Skorzystanie z toalety dla osoby pełnosprawnej nie stanowi żadnego problemu - wystarczy pokonać kilkanaście schodów. W podziemiu znajduje się jednak także pomieszczenie dla osób niepełnosprawnych. Tylko jak ma skorzystać z niego osoba na wózku, skoro winda zastawiona jest automatami z napojami, które są czynne i z pewnością nieprzypadkowo ustawione tuż przy wejściu? Czy dla miasta sprzedaż puszki coli jest ważniejsza od potrzeby fizjologicznej osoby niepełnosprawnej? - pyta pan Andrzej, czytelnik Trojmiasto.pl.

1,1 mln zł za toaletę od deweloperaToaleta, o której mowa, choć znajduje się w sercu kurortu, nie należy jednak do miasta. Urzędnicy w 2010 r. odstąpili od jej przejęcia od inwestora nowego Centrum Haffnera ze względu na zbyt wysoką cenę, jaką chciał otrzymać deweloper - 830 tys. zł (w stanie surowym) lub 1,1 mln zł (wykończona toaleta).

W 2012 r. Sopot pozbył się udziałów w spółce Centrum Haffnera, do której wniósł grunty o wartości ok. 28,9 mln zł, a w zamian stał się właścicielem lokalu użytkowego o pow. 2825 m kw. w Domu Zdrojowym oraz tunelu drogowego pod "Monciakiem".

W czerwcu br. wybudowany w 2009 r. kompleks handlowo-usługowy przejęła holenderska spółka EuroEast 2 BV, która w Polsce reprezentowana jest przez spółkę GreenstoneAsset Management. I to właśnie ona odpowiada także za publiczną toaletę w Centrum Haffnera.

Zarządcy nadal myślą, co zrobić- Uprzejmie dziękuję za zwrócenie uwagi na tę kwestię [automatów do picia przy windzie - dop. red.]. Zajmiemy się nią bezzwłocznie i poinformujemy o zastosowanym rozwiązaniu - zapewniał nas na początku tygodnia Marcin Gajewski, członek zarządu Greenstone Asset Management.
Od naszego czytelnika otrzymaliśmy informację, że automaty z napojami wciąż stoją.

- Pozostaje jedynie współczuć osobom niepełnosprawnym, dla których wygodna, publiczna toaleta w centrum Sopotu to wciąż nieosiągalny "luksus" - kwituje pan Andrzej.
Czytaj też: 2014 r.: Wielki przegląd trójmiejskich toalet publicznych

Opinie (90) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.