Fakty i opinie

BO: Gdynia głosuje, Gdańsk składa projekty, a Sopot odwołania

Od poniedziałku, 8 czerwca, mieszkańcy Gdyni mogą już głosować na, ich zdaniem, najlepsze projekty tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. W Gdańsku, tego samego dnia, wystartowało składanie projektów, poprzedzające głosowanie. Sopot od dziś czeka z kolei na odwołania, które mogą składać wnioskodawcy.Zagłosujesz w Budżecie Obywatelskim swojego miasta?

tak, zawsze to robię 67%
tak, ale tylko gdy znajdę projekty, które mi się podobają 16%
jeszcze nie wiem 5%
nie, nie biorę w tym udziału 12%
zakończona Łącznie głosów: 371
Budżet Obywatelski Gdyni wchodzi od poniedziałku w najważniejszą, bo decydującą fazę. Rozpoczyna się głosowanie, które potrwa do 22 czerwca. Do wyboru jest 268 projektów dzielnicowych oraz 13 projektów miejskich. Łączna pula tegorocznego BO w Gdyni to 10,6 mln zł.

Jak wskazują urzędnicy, zgłoszone w tym roku projekty dotyczą wszystkich dziedzin życia i każdej sfery funkcjonowania miasta - inwestycji, ale i wydarzeń.

- Gdynianie i gdynianki, jak co roku, zgłosili do Budżetu Obywatelskiego mnóstwo ciekawych inicjatyw. Pracowali też wspólnie nad projektami miejskimi - w tym roku głównie zdalnie, ale z nie mniejszym niż rok temu sukcesem. Teraz nadszedł czas, by z prawie 300 propozycji zmian w Gdyni w głosowaniu wybrać te, które zdaniem każdego z nas powinny zostać zrealizowane - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Gdynia uprościła zasady głosowania- Wybieramy trzy razy trzy, czyli trzy projekty dzielnicowe duże, trzy projekty dzielnicowe małe i trzy projekty miejskie. Co ważne, by wskazać projekty nie trzeba wychodzić z domu, bo w Gdyni głosowanie w Budżecie Obywatelskim odbywa się na stronie internetowej. Osoby niemające w domu dostępu do internetu mogą zagłosować w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Organizując je, mieliśmy na uwadze przede wszystkim nasze wspólne bezpieczeństwo - mówi Guć.
Czytaj też: Projekty rowerowe w gdyńskim Budżecie Obywatelskim

W gdyńskim Budżecie Obywatelskim głosować może każdy mieszkaniec bez wyjątku - niezależnie od wieku, zameldowania, a nawet obywatelstwa. Wystarczy fakt zamieszkania w Gdyni. Osoby, które nie są tu zameldowane lub nie figurują w rejestrze wyborców, muszą jednak podpisać specjalne oświadczenie.

Nagroda za najwyższą frekwencjęWygrają te projekty, które zdobędą największą liczbę punktów - aż do wyczerpania puli miejskiej oraz środków przeznaczonych na daną dzielnicę. W przypadku projektów, które otrzymają tyle samo głosów, a kwota będzie niewystarczająca do realizacji obu, do wykonania zostanie przekazany ten projekt, który wyłoni w drodze losowania Rada ds. Budżetu Obywatelskiego.

Głosowanie w Gdyni trwa przez kolejne dwa tygodnie.
Głosowanie w Gdyni trwa przez kolejne dwa tygodnie. mat.prasowe
- W tej dzielnicy Gdyni, w której frekwencja w głosowaniu będzie najwyższa, tak jak w latach poprzednich zostanie zrealizowany jeden dodatkowy projekt duży spośród zgłoszonych w ramach BO. Będzie to inicjatywa "pierwsza pod kreską" - z największą liczbą głosów spośród tych, na których realizację zabrakło środków w puli BO na dzielnicę. W dzielnicach, które zajmą drugie i trzecie miejsce pod względem frekwencji, zostaną zrealizowane - również "pierwsze pod kreską" - dodatkowe projekty małe. Przeznaczone na nie zostaną inne środki miasta, poza pulą Budżetu Obywatelskiego. To dodatkowa forma docenienia aktywności mieszkańców - informuje Aleksandra Dylejko, rzecznik Laboratorium Innowacji Społecznych
Wyniki głosowania zostaną ogłoszone do 25 czerwca.

W Gdańsku można już składać projekty8 czerwca to pierwszy dzień składania projektów do Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku. Tegoroczna edycja, która wystartować miała w marcu, opóźniła się przez koronawirusa.

- Startujemy. Od 8 czerwca przez cztery tygodnie gdańszczanki i gdańszczanie mogą już składać projekty, które zmienią nasze miasto. Tegoroczna pula BO to 18 mln 428 tys. 1 zł. W tym blisko 4 mln zł to kwota przeznaczona na tegoroczną nowość, czyli Zielony Budżet Obywatelski - informuje Olimpia Schneider z gdańskiego magistratu.
Tegoroczna nowość w Gdańsku to Zielony Budżet Obywatelski. W jego ramach blisko 4 mln zł zostaną przeznaczone na inwestycje dotyczące zieleni miejskiej.
Tegoroczna nowość w Gdańsku to Zielony Budżet Obywatelski. W jego ramach blisko 4 mln zł zostaną przeznaczone na inwestycje dotyczące zieleni miejskiej. mat.prasowe
Na pomysły mieszkańców, czyli projekty, miasto czeka do 5 lipca. Projekty zgłasza się za pomocą elektronicznego formularza. Po jego wypełnieniu należy go wydrukować, zebrać podpisy poparcia minimum jednego mieszkańca i przekazać w wersji papierowej wraz z podpisami do Urzędu Miejskiego w Gdańsku do 5 lipca. Można też przesłać pocztą na adres Urzędu - liczy się data stempla pocztowego.

Czytaj też: Ponad 100 tys. zł na promocję graficzną BO

Projekt złożyć może każdy mieszkaniec miasta bez względu na wiek, zameldowanie czy obywatelstwo. Jedynym warunkiem jest mieszkanie na stałe w Gdańsku. Głosowanie w Gdańsku odbędzie się jesienią, w terminie 16-30 listopada 2020 r.

Sopot zaczyna przyjmować odwołaniaSopot zakończył już etap wstępnej weryfikacji wniosków złożonych do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego.

Od 8 czerwca rozpoczyna się czas na odwołania, które mogą złożyć wnioskodawcy. W przypadku odwołań korespondencyjnych ważna jest data wpływu listu do kancelarii Urzędu Miasta Sopotu.

Urzędy i instytucje w Trójmieście- Odwołania składać można do 21 czerwca, logując się na konto, z którego został wprowadzony projekt, za pomocą adresu e-mail: budzet2021@sopot.pl oraz formie pisemnej w kancelarii urzędu - informują przedstawiciele magistratu.
Pula sopockiego BO to 4 mln zł - 2 mln zł na inwestycje ogólnomiejskie i 2 mln zł na inwestycje lokalne, dotyczące konkretnych okręgów. Głosowanie zaplanowano w terminie 7-21 września 2020 r.

Opinie (38) 5 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.