Fakty i opinie

stat

BO w Gdyni: 10,5 mln zł do wydania

Najnowszy artukuł na ten temat

Ponad 100 tys. zł na promocję graficzną BO

Jedną z ostatnich inwestycji zrealizowanych z BO jest przejście dla pieszych przez ul. Śląską.
Jedną z ostatnich inwestycji zrealizowanych z BO jest przejście dla pieszych przez ul. Śląską. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Do 24 lutego można zgłaszać swoje propozycje w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w Gdyni. W puli jest nieco ponad 10,5 mln zł. W tym roku do głosowania będzie mogła trafić nieograniczona liczba pomysłów na projekty miejskie. Głosować i zgłaszać projekty mogą również osoby niepełnoletnie.Zaangażujesz się w Budżet Obywatelski?

tak, zgłoszę projekty i będę głosować 12%
tak, ale jedynie głosując 59%
nie, nie będę brać udziału w BO 29%
zakończona Łącznie głosów: 428
O nowej edycji Budżetu Obywatelskiego w Gdyni dyskutowano jesienią po ewaluacji poprzedniego głosowania. Rada miasta przyjęła zaproponowane przez radę ds. BO zalecenia zmieniające zasady. Później zarządzenie rozpoczynające kolejną edycję przyjął jeszcze prezydent Gdyni i kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego mogła się zacząć.

Do 24 lutego będzie można składać projekty dzielnicowe, zgłaszać się na warsztaty miejskie, które odbędą się 29 lutego, 21 marca i 18 kwietnia, i szukać wsparcia doradczego u pracowników Laboratorium Innowacji Społecznych.

BO 2020 w Gdyni: dłuższa weryfikacja, szybsze głosowanieW tym roku cała procedura odbywa się szybciej niż w ubiegłych latach. Organizatorzy Budżetu Obywatelskiego tłumaczą, że główne powody są dwa: uniknięcie konieczności głosowania w wakacje i umożliwienie dokładniejszej i dłuższej weryfikacji projektów w urzędniczych gabinetach.

Głosowanie zaplanowano w dniach od 8 do 22 czerwca.

Głosujący będzie mógł maksymalnie oddać:

  • trzy głosy na małe projekty dzielnicowe,
  • trzy głosy na duże projekty dzielnicowe
  • trzy głosy na projekty miejskie.

Mieszkaniec Gdyni nie będzie musiał ich klasyfikować. Takie były zalecenia po ewaluacji poprzedniej edycji i analizie ok. 1,7 tys. wypełnionych ankiet.

W dalszym ciągu będzie można głosować na projekty z jednej wybranej dzielnicy. Wybór projektów dzielnicowych i miejskich nie będzie wymagał osobnego zapisywania głosów. Głosować będą mogły także dzieci, a weryfikacja będzie następowała poprzez numer PESEL i imię ojca lub matki.

Ogólna dostępność zrealizowanych inwestycjiWykonane projekty muszą być ogólnodostępne co najmniej przez sześć godzin dziennie od poniedziałku do piątku (w przedziale czasowym 8-22) oraz przez 10 godzin dziennie w sobotę i niedzielę (w przedziale czasowym 8-22). W tej klasyfikacji nie będą liczone wynajmy i użyczenia dla podmiotów gospodarczych, organizacji pozarządowych oraz klubów sportowych.

Przed świętami oddano do użytku ambulans, który wygrał głosowanie na projekty miejskie.
Przed świętami oddano do użytku ambulans, który wygrał głosowanie na projekty miejskie. fot. Trojmiasto.pl
W przypadku zakupu wyposażenia (w 2019 roku ze środków BO zakupiono ambulans, co wywołało spore kontrowersje) konieczne będzie umożliwienie skorzystania z tego wyposażenia zgodnie z jego przeznaczeniem wszystkim mieszkańcom na równych prawach w godzinach pracy danego podmiotu.

Weryfikacja pozytywna albo odwołania do prezydentaWnioski będą analizowane pod kątem braków formalnych, merytorycznych i finansowych. Gdy pojawią się rozbieżności między pomysłem autora wniosku a możliwościami miasta w zakresie inwestycji, będzie on mógł być modyfikowany. Jeśli autor się na to nie zgodzi, projekt zostanie wycofany albo, po odwołaniu wnioskodawcy, o jego losie zadecyduje prezydent Gdyni.

W kwestii modyfikacji projektów kontrowersje pojawiły się w ostatnim czasie na Dąbrowie, gdzie pieszych zbliżających się do przejścia wykrywają detektory umieszczone na latarniach. Zdaniem autora projektu ustalono z urzędnikami, że będą to o wiele skuteczniejsze kamery wykrywające nie tylko ludzi, ale też zwierzęta. Inwestycję określa więc jako inspirację pomysłem, a nie jego realizację.

Więcej projektów miejskich w głosowaniuWażną zmianą jest też dopuszczenie wszystkich wypracowanych podczas warsztatów projektów miejskich do głosowania. W zeszłym roku mogło być ich 15, o ich losie decydowało głosowanie, ale musiało też dojść do losowania, bo dwa projekty miały tyle samo głosów i jeden nie mógł zostać poddany pod głosowanie.

Pula środków w poszczególnych dzielnicach.
Pula środków w poszczególnych dzielnicach. mat. prasowe
- Po ewaluacji zdecydowaliśmy się zmienić zasady i pozwolić na to, by mieszkańcy decydowali, który z projektów miejskich jest interesujący, by oddać na niego głos. Propozycje wypracowane na obowiązkowych dla autorów projektów miejskich warsztatach trafią do weryfikacji - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
W warsztatach biorą udział przedstawiciele Laboratorium Innowacji Społecznych i urzędnicy, więc jest praktycznie pewne, że pomysły, które zostaną tam zaakceptowane, trafią do głosowania.

Prywatni darczyńcy mogą pomócProjekty miejskie "pierwsze pod kreską", na które zabrakło funduszy w ramach Budżetu Obywatelskiego, będą mogły otrzymać wsparcie od Rady Miasta. W przypadku projektów dzielnicowych inwestycje, na które nie wystarczy pieniędzy w ramach Budżetu Obywatelskiego, będą mogły zostać wsparte przez prywatnych darczyńców.

Do wydania będzie 10,6 mln zł. 10 mln zł to kwota podstawowa, a ok. 600 tys. zł to środki z poprzedniej edycji. Pula na projekty miejskie wynosi 1,5 mln zł. Najwięcej pieniędzy przeznaczono dla Chwarzna-Wiczlina, najmniej dla Babich Dołów.

Do 27 września ma być gotowy harmonogram realizacji projektów.
Więcej informacji na stronie bo.gdynia.pl

Opinie (66) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.