• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bądź jak wieczny student. Rusza Akademia 30+

Katarzyna Moritz
15 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Odbywające się na Uniwersytecie Gdańskim wykłady Akademii 30+ regularnie mają większą frekwencję, niż codzienne wykłady dla studentów. Odbywające się na Uniwersytecie Gdańskim wykłady Akademii 30+ regularnie mają większą frekwencję, niż codzienne wykłady dla studentów.

Co numeracja butów ma wspólnego z angielskim królem? Jaki jest związek między rozwodem a margaryną? Jak nie dać się oszukać statystykom, reklamom i bankom? - to tylko niektóre pytania, na które odpowiedzi udzielą... matematycy w ramach wykładu "Bez paniki! To tylko matematyka". Tego i wielu innych wykładów będzie można wysłuchać w auli Uniwersytetu Gdańskiego, w ramach startującej właśnie ósmej edycji Akademii 30+.



W ramach zajęć odbywają się także wycieczki po Trójmieście, po Polsce, ale i po miastach europejskich. Tu z dr Jackiem Friedrichem w Muzeum Fransa Halsa w Haarlemie. W ramach zajęć odbywają się także wycieczki po Trójmieście, po Polsce, ale i po miastach europejskich. Tu z dr Jackiem Friedrichem w Muzeum Fransa Halsa w Haarlemie.
Choć w sensie formalnym "Akademia 30+" nie jest uczelnią i nie zdaje się na niej egzaminów, to jest to idealne miejsce dla osób, które mimo że zakończyły już edukację, chcą się nadal rozwijać.

Od ośmiu lat okazuje się, że takich osób jest całkiem sporo, a na wielu wykładach frekwencja jest wyższa, niż podczas stacjonarnych zajęć dla studentów. Dlaczego? Bo wykłady prowadzone są przez najsłynniejszych polskich naukowców, którzy wiedzą jak ciekawie opowiadać o swoich pasjach.

Najlepszy dowód: na środowy wykład psychologa społecznego prof. Dariusza Dolińskiego pt. "Dlaczego rzucamy sobie kłody pod nogi", od dawna nie ma już miejsc.

Czy lubisz zdobywać dodatkową wiedzę?

- Zawsze dużym powodzeniem cieszą się wykłady Jacka Friedricha, który jest z nami od początku działalności. W tym roku będzie prowadził wykłady o gatunkach malarskich. Będzie też cykl "Bez paniki! To tylko matematyka", który poprowadzą matematycy Marcin KarpińskiJacek Lech. Chcemy trochę odczarować tę dziedzinę nauki - wylicza Paweł Mazur, koordynator projektu Akademia 30+ w Trójmieście.

- Jak zarobić na najgorszym dniu roku? Ile lat trzeba się uczyć, by zrozumieć ustawę podatkową? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć przy pomocy odrobiny logiki i matematyki. Owszem, pojawi się w naszych wykładach matematyka, ale w dawce niegroźnej dla życia i zdrowia słuchaczy. I nie taka, jaką pamiętamy ze szkoły - przekonują Jacek Karpiński i Jacek Lech.

Wykład wygłosi prof. Barbara Engelking, psycholog, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, która opowie o trudnych relacjach polsko-żydowskich. Prof. Andrzej Leder, który ostatnio wydał głośną książkę "Prześniona rewolucja", wygłosi wykład, którego tematem będzie rewolucja społeczna, jaka zaszła po wybuchu II wojny światowej w Polsce.

Przez siedem lat w ramach Akademii 30+ odbyło się 150 wykładów, ale także kilkadziesiąt zajęć warsztatowych, jak warsztaty psychologiczne, teatralne.

- Były też wspólne wyjścia do teatrów, muzeów, galerii. Były też wycieczki do Krakowa, Lwowa, Wiednia, Berlina, Amsterdamu, gdzie jeździliśmy z dr. Jackiem Friedrichem, historykiem sztuki. Były też wycieczki po Polsce z prof. Zbigniewem Mikołejką, np. na Warmię czy do Sandomierza. Jest to rodzaj turystyki pogłębionej intelektualnie, nie korzystamy z usług miejscowych przewodników tylko mamy własnych i te miasta można z innej perspektywy pooglądać - wyjaśnia Paweł Mazur.

W tym roku w programie znajdzie się również cykl spotkań warsztatowych pt. "Zmień spojrzenie". Poprowadzi go Przemysław Staroń, psycholog, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie.

Będą również wycieczki na Biskupią Górkę i Dolne Miasto. Po tych nieco zapomnianych, ale niezwykle ciekawych i urokliwych dzielnicach oprowadzi słuchaczy Szymon Drążek, przewodnik i  miłośnik Gdańska.

Jak zapisać się do Akademii 30+?
Aby zostać słuchaczem, wystarczy wypełnić deklarację wstąpienia do Akademii, dostępną na www.akademia30plus.pl Zapisy przyjmowane są przez cały rok. Aby zapisać się do Akademii, nie trzeba mieć ukończonych 30 lat, wystarczy być pełnoletnim.

Wydarzenia

Wykład inauguracyjny Akademii 30 plus

20 zł
wykład

Miejsca

Opinie (44) 3 zablokowane

  • (1)

    o nie,skoro takie indywidua jak hartman,pawlowicz,sroda zostaly profesorami to ciesze sie ze nigdy na studia nie poszedlem i nie musialem miec do czynienia z podobnymi id...i to i na stare lata bede sie twardo trzymal z daleka od jasnie oswieconych.

    • 3 10

    • brawo ! tez sadzimy iz z łopata ci bardziej do twarzy niz z ksiazka !

      zawsze mozesz opanowac sztuke wladania lopata i zostac grabarzem a jako dobry grabarz bedziesz na pogrzebach znanych osob wyksztalconych ktorych nie lubisz :) ......:).

      • 1 0

  • szkoda, że jest tylko jeden wykład z psychologii społecznej

    Skoro zainteresowanie jest tak ogromne, że od dawna nie ma miejsc to powinniście zorganizować powtórkę by reszta chętnych mogła też skorzystać. Tym bardziej teraz po dodatkowej reklamie na trojmiasto.pl znalazłoby się jeszcze drugie tyle chętnych. Ja nie wiedziałam, że jest planowany taki wykład a też bym chciała w tych zajęciach uczestniczyć.

    • 2 0

  • chcemy czy nie chcemy???

    jeśli jest możliwość wysłuchania wykładów , a ciekawi nas świat- to proszę bardzo korzystać ..
    ale jeśli ktoś ma inne potrzeby- niech je realizuje wg swoich potrzeb

    • 2 0

  • co za bałwan

    z tego co to napisał!! pewnie sam jestes stary albo dzieciak.
    jakim cudem ktos po 30tce jest stary?
    poza tym tam moga chodzic ludzie przed 30stką.
    poza tym nie zdobywa się zadnego dyplomu.
    hcyba cię ktos mocno skrzywdził w dziecinstwie,zamiast siedziec w necie zpaisz się do psychiatry!!!

    • 4 2

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane