Fakty i opinie

Bądźmy uprzejmi, zmniejszmy korek na Witominie

artykuł czytelnika
Najnowszy artukuł na ten temat

Samochód z kamerami fotografuje gdyńskie ulice

Zdaniem czytelniczki, gdyby kierowcy z ul. Kieleckiej wpuszczali jadących z ul. Witomińskiej, ruch byłby płynniejszy.
Zdaniem czytelniczki, gdyby kierowcy z ul. Kieleckiej wpuszczali jadących z ul. Witomińskiej, ruch byłby płynniejszy. fot. Trojmiasto.pl

Jadąc z centrum Gdyni na Witomino, można wybrać dwie drogi - ul. Kielecką zobacz na mapie Gdańska albo Witomińską zobacz na mapie Gdyni. Na przecięciu dróg popołudniami tworzy się korek. - Priorytet ma Kielecka, na Witomińskiej jest przez ten czas zielona strzałka. Dajmy sobie szansę i starajmy się wpuszczać pojazdy jadące z ulicy podporządkowanej, skoro i tak wszyscy kończymy w zatorze na Rolniczej zobacz na mapie Gdyni - apeluje pani Monika, nasza czytelniczka.Ustępujesz pierwszeństwa mimo, że nie obligują cię do tego znaki?

tak, bardzo często 49%
zdarza się, głównie pojazdom komunikacji miejskiej 29%
rzadko, jak już to pieszym 7%
nie, znaki są dla mnie najważniejsze 15%
zakończona Łącznie głosów: 816
Pod koniec zeszłego roku pisaliśmy o sygnalizacji, która myli kierowców dojeżdżających do końca ul. Kieleckiej. Chodziło o ustawienie sygnalizatora, który daje pierwszeństwo przejazdu jadącym z Witomińskiej, ale wieczorem wielu jadących Kielecką mogło sądzić, że to znaki dla nich.

Drogowcy poprawili ustawienia sygnalizatora. Pani Monika zwraca jednak uwagę na kolejny problem na skrzyżowaniu, który dotyczy popołudniowych godzin szczytu. Chodzi o włączanie się do ruchu z ul. Witomińskiej w Rolniczą.

Sytuacja na skrzyżowaniu Kielecka-Witomińska-Rolnicza.
Sytuacja na skrzyżowaniu Kielecka-Witomińska-Rolnicza. graf. Trojmiasto.pl
Oto jej spostrzeżenia:

Korek na wjeździe na Witomino to popołudniami w dni powszednie coś normalnego. Kierowcy jadą przez Witomino ul. Rolniczą w głównej mierze do zachodnich dzielnic Gdyni. O płynnej jeździe nie ma mowy, ale jest coś, co mogłoby poprawić choć trochę ruch - jazda "na suwak".

Sprawa dotyczy skrzyżowania ulic Kieleckiej, Witomińskiej i Rolniczej. W tym miejscu spotykają się dwa sznury aut. Priorytet ma ul. Kielecka, która jest główną trasą z centrum na Witomino. Jadą nią także autobusy.

Sygnalizacja myli kierowców na Witominie


Samochody jadą także ul. Witomińską, która przez dłuższy czas cyklu ma zieloną strzałkę. Wszyscy posuwają się w ślimaczym tempie - na tyle wolno, że przy odrobinie uprzejmości i dobrej woli można próbować zmniejszyć skutki zatoru.

Manewrem, o który chciałam zaapelować, jest wpuszczanie przez kierowców jadących z Kieleckiej, osób jadących ul. Witomińską w ul. Rolniczą, czyli stosowanie trochę zmienionej zasady "na zamek". Dzięki temu choć trochę rozładujemy ruch na skrzyżowaniu, a i tak później wszyscy spotykają się na ul. Rolniczej, która nie przystaje do obecnego natężenia ruchu.

Wiem, że to nie rozwiąże podstawowego problemu, jakim jest nieprzejezdność Witomina w godzinach popołudniowego szczytu. Pozwoli jednak na płynniejszą jazdę i mniejsze nerwy, które pojawiają się wielokrotnie na tym skrzyżowaniu z powodu zatoru, nieustąpienia pierwszeństwa lub obecności rowerzystów, którzy nie mają osobnej drogi dla siebie.

Jazda na suwak: co z przepisami

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (141) 3 zablokowane

Wszystkie opinie

 • Tylko inwestycja zmniejszy korki, uprzejmość może pomóc.

  W tym roku miała być przebudowa pobliskiego skrzyżowania, dlaczego nic nie robią??

  • 137 12

 • Problemem jest brak alternatywnej nowej drogi do Chwarzna i Wiczlina, która by omijała Witomino. Reszta to półśrodki.

  • 181 15

 • To nie jest zwężenie dwóch pasów do jednego tylko skrzyżowanie dróg z których jedna jest podporządkowana . Jeśli pani Monika chce wjeżdżać na suwak od witominskiej to może lepiej niech pojedzie kielecka . Nawet nie można tam wstawić smaku informującego o jeździe na suwak bo to skrzyżowanie .

  • 113 7

 • Uprzejmie prosimy o dobudowanie drugich pasow

  Czy taka uprzejmosc moze byc?

  • 110 27

 • Dla jadących Witomińską powienien byc pas włączający ok 30 m, wtedy można stawiać znaki jazdy na suwak.

  • 71 26

 • w kampani wyborczej prezydent obiecał inwestycje

  Wydał pozwolenie na budowę kolejnego wielkiego osiedla a drogi wciąż jak w latach siedemdziesiątych.

  • 118 21

 • No tak, "niech wpuszczają", to się Pani jadącej Witomińską poprawi. A to, że na Kieleckiej będzie się dłużej stało to przecież nieistotne, Pani pasuje jeździć Witomińską.

  • 146 24

 • to po co są znaki i prawo o ruchu drogowym?

  skoro ma decydować uprzejmość - albo jedno albo drugie !

  • 122 26

 • są 3 alternatywy

  1. obwodnicą z morskiej i estakady
  2. przez Pustki Cisowskie
  3. przez Wielkopolską

  • 31 10

 • nie może nie wydać pozwolenia

  jeśli inwestycja spełnia warunki formalne

  • 11 10

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.