Fakty i opinie

Baltic Sail i żaglowiec z "Piratów z Karaibów" w Gdańsku

Na Baltic Sail pojawi się m.in. żaglowiec Bounty, który w filmie "Piraci z Karaibów. Skrzynia umarlaka" jest statkiem pożeranym przez morskiego potwora Krakena.
Na Baltic Sail pojawi się m.in. żaglowiec Bounty, który w filmie "Piraci z Karaibów. Skrzynia umarlaka" jest statkiem pożeranym przez morskiego potwora Krakena. mat. prasowe

7 lipca w ramach imprezy Baltic Sail do Gdańska przypłyną najpiękniejsze żaglowce z całego świata, w tym słynny Bounty, który grał w filmie "Piraci z Karaibów. Skrzynia umarlaka". Blisko 20 żaglowców będzie można nie tyko zobaczyć od środka, ale też wypłynąć na nich w rejs po Zatoce Gdańskiej. To jednak nie wszystkie atrakcje tegorocznego święta żeglarstwa.Czy takich imprez jak Baltic Sail powinno być więcej w Trójmieście?

zdecydowanie tak 92%
wystarczą te, które są 6%
nie 2%
zakończona Łącznie głosów: 1569
Od 7 do 10 lipca gdańska marina zapełni się najpiękniejszymi żaglowcami z całego świata. Tradycją zlotu żaglowców Baltic Sail jest m.in. możliwość zobaczenia tych jednostek od środka oraz rejsy na ich pokładzie po Zatoce Gdańskiej. W tym roku sporą atrakcją dla fanów żeglarstwa będzie możliwość zwiedzania żaglowca Bounty, który wystąpił w filmie "Piraci z Karaibów. Będzie też polski żaglowiec Bonawentura.

Zobacz mapę zlotu Baltic Sail.

- Z każdym rokiem doskonalimy Baltic Sail. W tym na pewno będzie więcej, bo ok. 20 żaglowców, które będzie można zwiedzać. Nowością będzie to, że w czasie, gdy część z nich wypłynie na Zatokę z chętnymi, inne zostaną i będą otwarte dla zwiedzających - mówi Mateusz Kusznierewicz, ambasador Gdańska ds. morskich. - Cieszę się, że udało nam się sprowadzić żaglowiec Bounty. Pracowaliśmy nad ściągnięciem tej jednostki od września zeszłego roku.

Baltic Sail to jednak nie tylko żaglowce, ale i mnóstwo imprez związanych z żeglarstwem. - W tym roku rozbudowaliśmy też miasteczko namiotowe. Tradycyjnie odbędzie się również Festiwal Szantowy, Regaty o Bursztynowy Puchar Neptuna i Nord Cup. A wszystko na Targu Rybnym. W imprezie, jaką jest Baltic Sail, chcemy bowiem łączyć sport z kulturą, zabawą i tradycją żeglarską, stąd tyle imprez - dodaje Kusznierewicz.

Na odwiedzających czekają nie tylko miejsca na pokładach przypływających jednostek, ale też Festiwal Szanty pod Żurawiem, Regaty Nord Cup, regaty Smoczych Łodzi oraz wiele innych, żeglarskich atrakcji w miasteczku namiotowym na Targu Rybnym.

Rejsy żaglowcami są płatne, ale kosztować będą niewiele: od 30 do 45 zł za osobę. Bilety można kupić na stronie www.balticsail.pl

Baltic Sail

Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie podpisane przez miasta regionu Morza Bałtyckiego, zainicjowane przez niemiecki port Rostock w 1991 roku. Celem i założeniem jego pomysłodawców było i jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu Morza Bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej.

W tym roku do Gdańska po raz kolejny przypłyną żaglowce z historią, których gościnne pokłady przyjmą miłośników morskiej przygody z całej Polski i Europy. Na tegoroczny zlot przybędą m.in.: replika HMS Bounty, znanego kinomaniakom z filmu "Piraci z Karaibów. Skrzynia umarlaka", ponad 30-metrowa carska fregata - Shtandart - replika flagowego okrętu zbudowanego pod osobistym nadzorem cara Piotra I w 1703 roku, z Norwegii przypłynie historyczny, drewniany żaglowiec Anna Af Sand, jednomasztowiec zbudowany w Hardanger w połowie XIX wieku, oraz Baltic Beauty.

Nie zabraknie też kultowych jednostek z Polski. Będzie s/y Bonawentura, która wpisała się przez ostatnie 20 lat w krajobraz Gdańska, na Targu Rybnym flagowy żaglowiec miasta - Generał Zaruski - będzie zbierał datki na odbudowę, która z przyczyn technicznych przeciągnie się jeszcze o kilka miesięcy. Na jego rzecz na scenie głównej odbędzie się również aukcja.


Zobacz jak wyglądała zeszłoroczna edycja Baltic Sail w Gdańsku.

Opinie (67) 8 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.