Pijawki, wypchane ptaki, ryby robione z makulatury oraz konkursy i mnóstwo nagród - tak rozpoczął się pierwszy dzień XI Bałtyckiego Festiwalu Nauki, który w Trójmieście potrwa do niedzieli.
Dopisała pogoda, dopisała frekwencja - od rana kilkadziesiąt rozmaitych stoisk naukowych rozmieszczonych na Skwerze Kościuszki i Molo Południowym

W tym samym czasie w innych miejscach w Trójmieście odbywały się podobne pikniki, pokazy i wykłady - część z nich będzie powtarzana w kolejnych dniach, tak by każdy mógł wziąć w nich udział.
- Bioróżnorodność to pierwsza impreza z cyklu Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Organizujemy ją po raz piąty i za każdym razem poświęcamy innemu tematowi - mówi Joanna Lepczak-Michalska, kierownik Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej przy gdańskim Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej. - W tym roku są nim pomorskie jeziora. Na kilkudziesięciu stoiskach w środę w Gdyni można było dowiedzieć się wszystkiego o tym, jak te jeziora powstały, co w nich żyje i co nad nimi lata. W najbliższą niedzielę na Skwerze Kościuszki odbędzie się jeszcze większa impreza - Bałtycki Piknik Naukowy. Zapraszamy wszystkich. Wstęp jest wolny.
Darmowy jest też wstęp na pozostałe ponad 900 imprez, które do niedzieli odbywać się będą w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Największe wydarzenia skupione będą na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza




- Festiwale naukowe przywędrowały do nas z krajów anglosaskich w latach 70. Jednak blisko 20 lat trzeba było, żeby zawitały do Polski. Pierwszy był Warszawski Festiwal Nauki. Natomiast nasz, Bałtycki Festiwal Nauki, choć jest jednym z najmłodszych, należy za to do trzech największych w kraju - mówi Tadeusz Zaleski, koordynator Bałtyckiego Festiwalu Nauki. - Ideą takich festiwali jest przede wszystkim przybliżanie osobom, które nie są związane ze środowiskiem naukowym, idei badań naukowych. A to wszystko przedstawione w atrakcyjnej dla młodego odbiorcy formie.
W środę stoiska naukowe były oblegane przez dzieci i młodzież z trójmiejskich szkół. Kusiły nie tylko przedstawiane ciekawostki, ale też nagrody, które można było otrzymać za zbierane przy każdym stoisku pieczątki.
Szczegółowy plan festiwalu dostępny jest na stronie www.festiwal.gda.pl
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.