Fakty i opinie

stat

Bank Polski już odświeżony. Po renowacji będzie tu hotel

Zabytkowy budynek ma zachować efektowny wygląd i zyskać efektywność
Zabytkowy budynek ma zachować efektowny wygląd i zyskać efektywność fot. Wojciech Stróżyk/KFP

Zakończył się doraźny remont zabytkowej fasady Banku Polskiego w Gdyni. Na kompleksową renowację musimy poczekać, ale dzięki niej gmach pozostanie gdyńską perełką stylu art deco. Po zakończeniu remontu znajdzie się tu hotel.Czy budynki z XIX i XX powinny być chronione?

nie, zabytki to są ze średniowiecza

4%

tylko te wyjątkowej urody

27%

każda wartościowa architektura wymaga ochrony

69%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 979
Zabytkowy budynek po Banku Polskim mieści się na rogu ul. 10 Lutego i 3 Maja zobacz na mapie Gdyni, czyli w samym sercu Gdyni - w drodze z dworca PKP nad morze. Jeszcze niedawno był ogrodzony metalowym płotem, bo elewacja była w takim stanie, że odrywały się od niej bryły tynku, które zagrażały przechodniom. Doraźna naprawa już się jednak zakończyła. Co dalej?

Inwestor planuje przekształcić obiekt w hotel, w którym znajdą się także biura. Dla właściciela - firmy Castle Investment - każdy dzień to strata potencjalnie zarobionych pieniędzy. Dlaczego więc przebudowa jeszcze się nie rozpoczęła?

- Trwają uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Oczywiście zacząć chcielibyśmy jak najwcześniej - mówi Artur Brzozowski, przedstawiciel Castle Investments.

Uroda budynku Banku Polskiego sprawia, że jest on nie tylko gdyńską perłą stylu art deco. Inwestor zapewnia, że także po przebudowie pozostanie on piękny nie tylko dla koneserów architektury.

- Uzgodnienia to żmudna praca, bo zaakceptowany musi być każdy detal architektoniczny. Nikt nie chce przecież, by przez jedno niedopatrzenie zepsuty został cały efekt - mówi Marcin Tymiński, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (83)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.