Fakty i opinie

Bardziej zielony plac przy City Forum?

Najnowszy artukuł na ten temat Bardziej zielony Wrzeszcz? Miasto to analizuje
Betonowy plac przed City Forum mógłby zmienić swoje oblicze na bardziej zielone. Wizja naszego czytelnika. czytelnik trojmiasto.pl

Zamiast betonu dwa trawniki, a wzdłuż drzewa i kwiaty - to wizja placu przed City Forum GdańskMapka - Prawda, że od razu inaczej się na to patrzy? Liczę na to, że kiedyś ten obrazek stanie się faktem - mówi czytelnik, który przysłał nam przygotowaną wizualizację.A gdyby tak w końcu zazielenić betonową pustynię przed City Forum Gdańsk? Zrobił to - w prostym programie graficznym - jeden z naszych czytelników.

Zdecydowaliśmy się pokazać efekt jego pracy, bo różnica między tym, co na placu jest obecnie, a tym, co mogłoby tam być, jest ogromna.

Zielona metamorfoza betonowej pustyniPlac przed City Forum Gdańsk, vis-à-vis Dworca Głównego PKP, nie bez powodu zwany jest betonową pustynią. Nie uświadczymy tam ani kawałka zieleni. Na wizji naszego czytelnika na środku placu znalazły się dwa trawniki z małymi krzewami i kamienną ścieżką. Od strony ulicy i przystanków autobusowych stanęło kilka drzew, a naprzeciwko przed murem - od strony sklepów - długi rząd kwiatów.

Czytaj też:

"Partyzanci" sami sadzą drzewa w mieścieZdajemy sobie sprawę, że w pełni wizja ta może być niemożliwa do wykonania, chociażby z powodu ograniczeń technicznych tego miejsca. Że ze strony miejskich urzędników pewnie znowu padną argumenty o "gęstej sieci infrastruktury podziemnej", którą korzenie drzew mogłyby uszkodzić.

Do tego wszystkiego oczywiście dochodzą też koszty - nie tylko zakupu i urządzenia nowej zieleni, ale też jej późniejszego utrzymania.

Trzeba też zaznaczyć, że plac, o którym mowa, jest terenem prywatnym i to nie miasto go finansuje i odpowiada za jego wygląd. Może w takim przypadku powinno się zorganizować społeczną zbiórkę środków na ten cel?

Czy był(a)byś w stanie przeznaczyć 100 zł rocznie, żeby w twoim mieście pojawiło się więcej zieleni?

tak, jeśli będę miał(a) pewność, że pieniądze zostaną wydane na zieleń 63%
chętnie, ale na konkretny projekt np. w mojej okolicy 14%
raczej nie, wątpię, czy taka zbiórka by w czymś pomogła 16%
nie, nie uważam, że powinno się inwestować w zieleń w mieście 7%
zakończona Łącznie głosów: 1328

Jakie to koszty?Pokazaliśmy projekt naszego czytelnika osobie, która zna realia cenowe związane z urządzaniem zieleni w mieście. Wstępnie wyceniła go ona na około 100 tys. zł. Dla przykładu: oferta jednej z firm od zieleni na wymianę gruntu pod posadzenie czterech drzew i założenie 100 m kw. trawnika z krzewami oraz z trzyletnią pielęgnacją to koszt ok. 70 tys. zł.

Miejski cennik podaje z kolei, że koszt zasadzenia jednego drzewa wraz z roczną pielęgnacją to koszt rzędu 2200 zł. Nasz ekspert wskazuje, że w obecnych realiach może on dochodzić nawet do 3-4 tys. zł.

Za zasadzenie jednego krzewu z roczną pielęgnacją zapłacić trzeba z kolei 22 zł, za 10 metrów bieżących żywopłotu - 986 zł, a za zasadzenie i roczne utrzymanie łąki kwietnej - 5 tys. zł.

Czytaj też:

Kolejne lokale pustoszeją w okolicach dworcaDla porównania:

  • miesięczne utrzymanie parku Reagana wynosi 46 tys. zł,
  • miesięczne utrzymanie parku Oliwskiego (bez palmiarni) wynosi 101,6 tys. zł.

Przykładowe koszty związane z zielenią podane w oficjalnym miejskim cenniku.
Przykładowe koszty związane z zielenią podane w oficjalnym miejskim cenniku. www.gdansk.pl/cennik

Gra jest warta świeczkiAle tak jak nie od razu Kraków zbudowano, tak nikt nie oczekuje przecież, że w samym centrum miasta nagle pojawi się las. Może na początek wystarczy zwykły trawnik, kilka krzewów i trochę kwiatów? Gra jest warta świeczki, więc liczymy na to, że zostanie przez władze Gdańska podjęta.

Zwłaszcza że w czerwcu miejscy radni sami wskazywali, że z ich analiz wynika, że
nie ma przeszkód technicznych, aby zasadzić w gruncie nowe drzewa pomiędzy Zieleniakiem a budynkiem "Solidarności".

- Przy odpowiedniej organizacji ruchu możliwe jest zasadzenie drzew bezpośrednio w gruncie naprzeciwko Dworca Głównego PKP - tak aby osoby oczekujące na autobus mogły schronić się przed słońcem w cieniu nowych drzew - mówili.
Niech projekt naszego czytelnika będzie pewną inspiracją do zmiany tego typu miejsc. Czekamy też na wasze propozycje lokalizacji w Trójmieście, które mogłyby zmienić się właśnie w tym kierunku. Postaramy się zlecić graficzną wizualizację i porównać ją z obecnym stanem.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (184)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »