Bardziej zielony plac przy City Forum?

Betonowy plac przed City Forum mógłby zmienić swoje oblicze na bardziej zielone. Wizja naszego czytelnika. czytelnik trojmiasto.pl

Zamiast betonu dwa trawniki, a wzdłuż drzewa i kwiaty - to wizja placu przed City Forum GdańskMapka - Prawda, że od razu inaczej się na to patrzy? Liczę na to, że kiedyś ten obrazek stanie się faktem - mówi czytelnik, który przysłał nam przygotowaną wizualizację.A gdyby tak w końcu zazielenić betonową pustynię przed City Forum Gdańsk? Zrobił to - w prostym programie graficznym - jeden z naszych czytelników.

Zdecydowaliśmy się pokazać efekt jego pracy, bo różnica między tym, co na placu jest obecnie, a tym, co mogłoby tam być, jest ogromna.

Zielona metamorfoza betonowej pustyniPlac przed City Forum Gdańsk, vis-à-vis Dworca Głównego PKP, nie bez powodu zwany jest betonową pustynią. Nie uświadczymy tam ani kawałka zieleni. Na wizji naszego czytelnika na środku placu znalazły się dwa trawniki z małymi krzewami i kamienną ścieżką. Od strony ulicy i przystanków autobusowych stanęło kilka drzew, a naprzeciwko przed murem - od strony sklepów - długi rząd kwiatów.

Czytaj też:

"Partyzanci" sami sadzą drzewa w mieścieZdajemy sobie sprawę, że w pełni wizja ta może być niemożliwa do wykonania, chociażby z powodu ograniczeń technicznych tego miejsca. Że ze strony miejskich urzędników pewnie znowu padną argumenty o "gęstej sieci infrastruktury podziemnej", którą korzenie drzew mogłyby uszkodzić.

Do tego wszystkiego oczywiście dochodzą też koszty - nie tylko zakupu i urządzenia nowej zieleni, ale też jej późniejszego utrzymania.

Trzeba też zaznaczyć, że plac, o którym mowa, jest terenem prywatnym i to nie miasto go finansuje i odpowiada za jego wygląd. Może w takim przypadku powinno się zorganizować społeczną zbiórkę środków na ten cel?

Czy był(a)byś w stanie przeznaczyć 100 zł rocznie, żeby w twoim mieście pojawiło się więcej zieleni?

Zobacz wyniki (1328)

Jakie to koszty?Pokazaliśmy projekt naszego czytelnika osobie, która zna realia cenowe związane z urządzaniem zieleni w mieście. Wstępnie wyceniła go ona na około 100 tys. zł. Dla przykładu: oferta jednej z firm od zieleni na wymianę gruntu pod posadzenie czterech drzew i założenie 100 m kw. trawnika z krzewami oraz z trzyletnią pielęgnacją to koszt ok. 70 tys. zł.

Miejski cennik podaje z kolei, że koszt zasadzenia jednego drzewa wraz z roczną pielęgnacją to koszt rzędu 2200 zł. Nasz ekspert wskazuje, że w obecnych realiach może on dochodzić nawet do 3-4 tys. zł.

Za zasadzenie jednego krzewu z roczną pielęgnacją zapłacić trzeba z kolei 22 zł, za 10 metrów bieżących żywopłotu - 986 zł, a za zasadzenie i roczne utrzymanie łąki kwietnej - 5 tys. zł.

Czytaj też:

Kolejne lokale pustoszeją w okolicach dworcaDla porównania:

  • miesięczne utrzymanie parku Reagana wynosi 46 tys. zł,
  • miesięczne utrzymanie parku Oliwskiego (bez palmiarni) wynosi 101,6 tys. zł.

Przykładowe koszty związane z zielenią podane w oficjalnym miejskim cenniku.
Przykładowe koszty związane z zielenią podane w oficjalnym miejskim cenniku. www.gdansk.pl/cennik

Gra jest warta świeczkiAle tak jak nie od razu Kraków zbudowano, tak nikt nie oczekuje przecież, że w samym centrum miasta nagle pojawi się las. Może na początek wystarczy zwykły trawnik, kilka krzewów i trochę kwiatów? Gra jest warta świeczki, więc liczymy na to, że zostanie przez władze Gdańska podjęta.

Zwłaszcza że w czerwcu miejscy radni sami wskazywali, że z ich analiz wynika, że
nie ma przeszkód technicznych, aby zasadzić w gruncie nowe drzewa pomiędzy Zieleniakiem a budynkiem "Solidarności".

- Przy odpowiedniej organizacji ruchu możliwe jest zasadzenie drzew bezpośrednio w gruncie naprzeciwko Dworca Głównego PKP - tak aby osoby oczekujące na autobus mogły schronić się przed słońcem w cieniu nowych drzew - mówili.
Niech projekt naszego czytelnika będzie pewną inspiracją do zmiany tego typu miejsc. Czekamy też na wasze propozycje lokalizacji w Trójmieście, które mogłyby zmienić się właśnie w tym kierunku. Postaramy się zlecić graficzną wizualizację i porównać ją z obecnym stanem.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (184)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »