Fakty i opinie

stat

Bariera przed Tesco blokuje dojazd rowerzystom

interwencja trojmiasto.pl
By rowerzyści mogli dojechać do Tesco w Chyloni, muszą na ul. Kcyńskiej łamać przepisy.
By rowerzyści mogli dojechać do Tesco w Chyloni, muszą na ul. Kcyńskiej łamać przepisy. fot. Stowarzyszenie Rowerowa Gdynia

Kiedy będzie można swobodnie dojechać do Tesco przy ul. Kcyńskiej 27c zobacz na mapie Gdyni rowerem? Takie pytanie zadaje w liście do naszej redakcji jedna z rowerzystek z Gdyni.Czy jeździsz na zakupy do hipermarketów rowerem?

tak, korzystam z tej formy coraz częściej, bo jest łatwa i tania 22%
czasami, gdy nie mam do zrobienia zbyt wielu zakupów 20%
nie, korzystam ze środków komunikacji miejskiej lub samochodu 58%
zakończona Łącznie głosów: 687
- Inne gdyńskie hipermarkety są zdecydowanie bardziej otwarte na korzystających z rowerów i robiących w marketach zakupy. Łatwo do nich dojechać. Rozumiem, że położenie marketu w Chyloni nie pozwala na wiele, ale pas wyznaczony na jezdni dla rowerów i tabliczka z napisem nie dotyczy rowerów, to chyba nie aż tak wiele - alarmuje pani AlicjaCisowej.

Problem pozostaje nierozwiązany od kilku lat. To wtedy na ul. Kcyńskiej, prowadzącej do hipermarketu, pojawiła się bariera uniemożliwiająca samochodom wjazd na teren sklepu. Na niej pojawił się znak "zakaz wjazdu". Utrudnił również poruszanie się rowerzystom. Najłatwiej mają mieszkańcy Pustek Cisowskich. Wybierają dojazd ulicami Rumską i Słowiczą zobacz na mapie Gdyni. Ci, którzy do marketu chcą dotrzeć od strony ul. Morskiej zobacz na mapie Gdyni, nie mają na to szans.

- Jeśli zignorować znak D-7 oznaczający drogę ekspresową, można dostać się do centrum handlowego najszybciej. Gdyby znak stanął za wjazdem do centrum, ok. 200 metrów dalej, być może byłoby to możliwe. Póki co, kierowcy wciskają gaz do dechy praktycznie już za zakrętem. Niektóre, odważniejsze osoby i tak często chodzą tam pieszo - potwierdza obserwacje czytelniczki Łukasz Bosowski ze Stowarzyszenia Rowerowa Gdynia.

Pretensje dotyczą także zbyt małej ilości stojaków dla rowerów i jakości ich wykonania.

- Czy Tesco liczy, że po utracie roweru na ich niebezpiecznym parkingu, ktoś kupi nowy sprzęt w ich sklepie? Nowy sąsiad, Media Markt nie powala liczebnością miejsc do zaparkowania, ale należy pochwalić wyższy standard bezpieczeństwa i symboliczne, ale jednak zadaszenie parkingu, również przed samym wejściem - tłumaczy pani Alicja.

Urzędnicy z gdyńskiego magistratu potwierdzają, że problem jest im znany.

- Dojazd dla rowerzystów powinien być rzeczywiście zapewniony od strony ul. Kcyńskiej. Jest ona jednak za wąska, by można było zrobić tam dodatkową ścieżkę. Wydaje się, że o odpowiednim rozwiązaniu powinien pomyśleć właściciel terenu za barierką, ale na razie nie otrzymujemy sygnałów o tym, by trwały prace nad zmianami - podkreśla Rafał Studziński z ZDiZ w Gdyni, odpowiedzialny za rozbudowę dróg rowerowych w Gdyni.

Przedstawiciele Tesco z kolei tłumaczą, że blokując dojazd od ul. Kcyńskiej, przystali na sugestie gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

- Znaki wraz z barierką zostały postawione przez nas kilka lat temu na wniosek Urzędu Miasta, jednak przyjrzymy się sprawie i postaramy się ułatwić dojazd do sklepu rowerzystom oraz zwiększymy ilość stojaków w okolicach obiektu - obiecuje Jakub Jaremko z biura prasowego Tesco.

Opinie (152) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.