Fakty i opinie

stat

Basen na Stogach zbyt drogi?

Miasto realizuje kolejne baseny na terenie Gdańska w oparciu o ten sam projekt. Po pływalniach w Kokoszkach i na Osowej, kolejna ma powstać na Stogach, ale jej budowa może się opóźnić.
Miasto realizuje kolejne baseny na terenie Gdańska w oparciu o ten sam projekt. Po pływalniach w Kokoszkach i na Osowej, kolejna ma powstać na Stogach, ale jej budowa może się opóźnić. materiały prasowe

Tylko dwie z czterech zainteresowanych firm złożyły swoje oferty w przetargu na budowę miejskiego basenu przy Szkole Podstawowej nr 11 na ul. Stryjewskiego zobacz na mapie Gdańska. Zarówno tańsza, jak i droższa, znacząco przekraczają kwotę, jaką miasto zamierzało przeznaczyć na tę inwestycję. Czy to oznacza, że pływalnia zostanie oddana mieszkańcom z opóźnieniem?Czy pośpiech przy budowie basenów jest wskazany?

tak, mieszkańcy z utęsknieniem wyczekują takich obiektów 30%
trudno powiedzieć, ale praktyka pokazuje, że to nie ma sensu 17%
nie, lepiej stawiać na jakość, a nawet mniejsze koszty 53%
zakończona Łącznie głosów: 582
W przyszkolnym obiekcie ma powstać ogólnodostępny basen o długości 25 metrów z podziałem na strefę pływacką i rekreacyjną, z której jednorazowo może korzystać 46 osób oraz brodzik z atrakcjami wodnymi i jacuzzi . Plan był taki, żeby wyłonić wykonawcę jeszcze w tym roku, by mieszkańcy i uczniowie mogli cieszyć się z nowej pływalni pod koniec 2017.

Zainteresowane budową były cztery firmy, ale ostatecznie jedynie dwie złożyły swoje oferty (zabrakło m.in. Skanskiej). Korzystniejsza finansowo należy do spółki Budrem-Rybak i opiewa na kwotę blisko 12,9 mln zł. Drożej, bo na ponad 13,7 mln zł, swoje usługi wyceniła firma Hartuna. Jedni i drudzy dali 24-miesięczną gwarancję jakości.

Obie oferty mogą okazać się zaporowe, bowiem Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska chciała przeznaczyć na ten cel 9,8 mln zł. Co teraz?

- To, że ta kwota jest wyższa, to specjalnie nas nie dziwi. Jednak tak naprawdę w postępowaniu zabezpieczyliśmy mniej niż mogliśmy faktycznie wydać. To oznacza, że jest ona nie o trzy, a o milion złotych wyższa niż zakładaliśmy - tłumaczy Andrzej Bojanowski, wiceprezydent Gdańska. - Musimy teraz to przeanalizować i do końca roku podjąć decyzję, czy dołożymy brakujące środki, czy też ogłosimy przetarg jeszcze raz. Ja jestem za tą drugą opcją.
Powtórzenie postępowania oznacza, że zwycięzcę poznamy najwcześniej w połowie lutego, a same prace przeciągną się nawet do maja 2018, bowiem wydłużony zostanie termin realizacji.

W przypadku Stogów był on mocno wyśrubowany, gdyż wykonawca miał się uporać z realizacją w niespełna rok. Jak pokazuje niedawny przykład z Osowej, taki termin jest nierealny. Basen przy Szkole Podstawowej nr 81 na ul. Siedleckiego zobacz na mapie Gdańska miał powstać zaledwie w dziewięć miesięcy, ale wykonawca nie wyrobił się w czasie nawet po wydłużeniu terminu do ponad roku.

Efekt jest taki, że obiekt, który miał być gotowy we wrześniu, wciąż nie funkcjonuje, a Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska zerwała właśnie umowę i ogłosiła przetarg na jego dokończenie. Oznacza to przesunięcie otwarcia pływalni na marzec 2017 roku.

Warto wspomnieć, że obie inwestycje bazowały na projekcie przygotowanym na potrzeby budowy przyszkolnego basenu przy ul. Azaliowej zobacz na mapie Gdańska w Kokoszkach. Został on otwarty latem zeszłego roku.

Opinie (102) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.