Fakty i opinie

stat

Beczkowozy zamiast wody pitnej na Oksywiu

Mieszkańcy budynków przy ul. Arciszewskich w Gdyni od lipca muszą korzystać z beczkowozów, które nie są jednak pod budynkami przez cały czas.
Mieszkańcy budynków przy ul. Arciszewskich w Gdyni od lipca muszą korzystać z beczkowozów, które nie są jednak pod budynkami przez cały czas. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Sanepid i wojskowy inspektor sanitarny badają przyczynę pojawienia się bakterii E. coli w wodzie docierającej do budynków przy ul. Śmidowicza zobacz na mapie GdyniArciszewskich zobacz na mapie Gdyni w Oksywiu. Od lipca mieszkańcy lokali, w których płynie zakażona woda, muszą korzystać z beczkowozów.Pijesz wodę z kranu?

tak, w Trójmieście jest dobrej jakości

53%

nie, wybieram mineralną albo przegotowaną

47%
O sprawie poinformowała nas krewna mieszkającej w budynku kobiety.

- Informacja o zakażeniu wody pojawiła się na klatkach schodowych. Od tego czasu mieszkańcy muszą korzystać z beczkowozów. Tyle że mieszka tam wiele starszych osób, w tym moja ciocia, która ma problem, by chodzić na zewnątrz po wodę. Chyba zbyt długo to już trwa - denerwuje się pani Magda.

Zakażona bakteriami woda na OksywiuZakażona woda, w której znaleziono m.in. bakterie E. coli, dociera do kilku budynków przy ul. Arciszewskich i Śmidowicza. O tym, że jest niezdatna do użytku, zdecydował w lipcu po badaniach gdyński Sanepid.

Pracownicy Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej twierdzą, że trudno obecnie ocenić, w którym miejscu następuje pogorszenie jakości wody oraz sprawdzić, czy woda dochodząca do budynków spełnia wymagania sanitarne.

- W tym celu należy wyznaczyć punkty zgodności, czyli punkty zlokalizowane najbliżej przed wodomierzem głównym lub przyłączem wodociągowym, a w przypadku braku możliwości poboru w tych miejscach - z zaworu używanego zwykle do pobierania wody, jeżeli dostawca wody zdeklarował, że spełnia ona wymagania, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi - mówi Elżbieta Dziubich z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni.
Takie punkty nie zostały jednak wyznaczone, więc próbki wody do badań były pobierane w punktach wyznaczonych na instalacji budynku. Wyniki nie są miarodajne.

- Za jakość wody w instalacji budynku odpowiada jego zarządca, natomiast za jakość wody dostarczanej - jej dostawca - przypomina Elżbieta Dziubich.
Sytuację komplikuje fakt, że te budynki nie są podpięte do miejskiej sieci wodociągowej, a ujęcie znajduje się na terenie Komendy Portu Wojennego, zarządzanego przez Rejonowy Zarząd Infrastruktury. Poszczególnymi budynkami mieszkalnymi zarządzają administratorzy, więc rozwiązanie problemu wymaga współpracy kilku podmiotów.

Dzięki dofinansowaniu jest remontowany dach budynku.
Dzięki dofinansowaniu jest remontowany dach budynku. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
Budynkami przy ul. Arciszewskich administruje firma Certus. Próbowaliśmy dowiedzieć się, kiedy problem zakażonej wody pitnej zniknie.

- Nie jesteśmy w stanie tego powiedzieć - usłyszeliśmy podczas rozmowy telefonicznej.
Bardziej rozmowny był przedstawiciel firmy Bojar, administrujący budynkiem przy ul. Śmidowicza 78 b.

- Zostały przeprowadzone próby kontrolne na budynku, jesteśmy w stałym kontakcie z Sanepidem. Wszystko wskazuje na to, że problem niedługo zostanie rozwiązany - opowiada jeden z pracowników.
Czasu jest coraz mniej. Beczkowozy podstawiane przez Rejonowy Zarząd Infrastruktury mają się pojawiać do 31 października. Co później? Nie wiadomo.

Problem także rok temuSprawę w całości rozwiązałaby prawdopodobnie budowa przyłącza i "podpięcie" budynków pod infrastrukturę Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. To na razie tylko plany. Z kolei na remont sieci we własnym zakresie wspólnoty mogą nie znaleźć środków.

Niewykluczone, że modernizacja będzie jednak konieczna, bo do podobnych sytuacji dochodzi od lat - ostatnio w trakcie zeszłorocznego lata. Wtedy z powodu skażenia wody mieszkańcy także musieli korzystać przez kilka tygodni z beczkowozów.

Opinie (99) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.