Fakty i opinie

stat

Będą kolejne zmiany na ul. płk. Dąbka w Gdyni

Na ul. płk. Dąbka bezpiecznie jest tylko wtedy, gdy pojawi się tam patrol policji.
Na ul. płk. Dąbka bezpiecznie jest tylko wtedy, gdy pojawi się tam patrol policji. fot. galeria Trojmiasto.pl

Przeprojektowanie skrzyżowania ul. płk. Dąbka i Staniewicza zobacz na mapie Gdyni w Gdyni i budowa sygnalizacji świetlnej to niejedyne pomysły, które mają podnieść bezpieczeństwo pieszych w miejscach, gdzie dochodzi do wypadków. Zmienią się też same przejścia.Czy piesi mogą czuć się w Trójmieście bezpieczni?

tak, poruszam się pieszo bez obaw

13%

różnie bywa, są miejsca, gdzie trzeba bardzo uważać

49%

nie, muszą mieć oczy dookoła głowy i myśleć za innych

38%

  1. Ulica płk. Dąbka to jedna z najbardziej ruchliwych i niebezpiecznych dróg w Gdyni.

  2. W 2017 i 2018 roku sześć osób przechodzących przez jezdnię ul. płk. Dąbka zostało rannych, a dwie zginęły.

  3. By poprawić bezpieczeństwo, urzędnicy wycięli m.in. kilkadziesiąt drzew rosnących na skraju jezdni.

  4. W maju 2018 roku na wysokości budynku przy ul. Romanowskiego 28 doszło do śmiertelnego wypadku.

  5. Do kolejnego śmiertelnego potrącenia doszło w grudniu 2018 roku na wysokości ul. Romanowskiego 36.

  6. W styczniu tego roku w okolicy doszło do kolejnego potrącenia, w którym poważnie ranni zostali dwaj 15-latkowie.


Przebudowa skrzyżowania i montaż sygnalizacji świetlnejPierwszym pomysłem władz Gdyni było przeprojektowanie skrzyżowania ul. płk. Dąbka i Staniewicza zobacz na mapie Gdyni i budowa tam sygnalizacji świetlnej.

Kolejna sygnalizacja na ul. płk. DąbkaTo inwestycja, którą zgodnie popierają zarówno mieszkańcy, jak i urzędnicy oraz policjanci. Radny Ireneusz Trojanowicz ze Wspólnej Gdyni proponuje jednak jeszcze kolejne rozwiązania, które zwiększą bezpieczeństwo pieszych na przejściach.

"Zebra premium" na ratunek- Można zrobić przejścia dla pieszych nazywane "zebra premium". Zastosowane są w nich czujniki ruchu, które w momencie pojawienia się pieszego uruchamiają diody LED przy tarczach znaków drogowych, a także w punktach odblaskowych na jezdni tuż przed przejściem. Dodatkowo nawierzchnia przed przejściem pokryta jest matą antypoślizgową, która skraca drogę hamowania pojazdów - podpowiada radny Ireneusz Trojanowicz.
Urzędnicy nie mówią "nie", ale przypominają, że na większości przejść dla pieszych przez ul. płk. Dąbka wykonano już doświetlenie lampami LED, w kolejce czekają kolejne. Przy przejściu dla pieszych w sąsiedztwie przystanku autobusowego "Sikorskiego" wydłużone zostały natomiast linie ciągłe, zamontowano elementy odblaskowe i nowe znaki.

- Ponadto zaprojektowane zostały pasy akustyczne, które na celu mają zwrócenie uwagi na zbliżanie się do miejsca niebezpiecznego. Obecnie z uwagi na fakt, iż ul. płk. Dąbka jest drogą powiatową, projekt został wysłany do Komendy Miejskiej Policji w Gdyni z prośbą o jego zaopiniowanie - informuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni. - Projekt zostanie zrealizowany niezwłocznie, jak tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne. Po jego wdrożeniu sytuacja na przejściu będzie obserwowana i w przypadku niewystarczającej poprawy bezpieczeństwa pieszych możliwe są dalsze działania, np. utworzenie aktywnego przejścia lub instalacja sygnalizacji świetlnej - dodaje.

Opinie (117) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.