Fakty i opinie

stat

Będą ogradzać obwodnicę przed zwierzętami

Ogrodzenie leśnego odcinka ma zapewnić bezpieczeństwo kierowcom i zwierzętom.
Ogrodzenie leśnego odcinka ma zapewnić bezpieczeństwo kierowcom i zwierzętom. fot. galeria Trojmiasto.pl

W najbliższych miesiącach powstanie sześciokilometrowe ogrodzenie wzdłuż gdyńskiego odcinka obwodnicy pomiędzy węzłem Chwarzno zobacz na mapie Gdyni a krzyżówką z ul. Morską zobacz na mapie Gdyni, które ma uniemożliwiać leśnym zwierzętom wchodzenie na jezdnię. To jeden z ostatnich odcinków drogi, gdzie płotu nie ma. Siatka będzie kosztowała ok. 600 tys zł.Czy jadąc obwodnicą widziałeś kiedyś zwierzę na jezdni?

tak, wielokrotnie

42%

tak, raz mi się zdarzyło

15%

nie, ale słyszałe(a)m od znajomych o takich sytuacjach

16%

nie, to chyba prawdziwa rzadkość

27%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 1026
Według statystyk Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w ostatnich latach na obwodnicy doszło do 55 kolizji z udziałem zwierząt. To oficjalne dane, ale jak przyznają urzędnicy, kierowcy nie wszystkie kolizje zgłaszają, więc wiele zdarzeń w ogóle nie trafia do rejestrów.

Nie wszystkie zwierzęta sobie radzą

Aby do kolizji nie dochodziło, na leśnych odcinkach drogi od kilku lat powstają specjalne siatki uniemożliwiające wejście na drogę. Warto pamiętać, że nie zawsze wystarczają. Przedstawiciele GDDKiA przyznają, że płot zawsze się w którymś miejscu zaczyna, to może być również węzeł z inną niewygrodzoną drogą, albo niedomknięta przez przechodzące osoby furtka.

Dodają, że zwierzęta mogą co prawda swobodnie przechodzić pod obwodnicą w wyznaczonych miejscach, ale sprawdza się to tylko w przypadku drapieżników i dzików. Jelenie i sarny z nich nie korzystają, więc to one są najbardziej narażone na potrącenia. Budowa przejść naziemnych jest z kolei kosztowna, więc pozostaje w rozważaniach.

Siatka ma zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom, ale uspokoić też kierowców, którzy w jesienne i zimowe wieczory muszą zwracać baczniejszą uwagę nie tylko na to, co dzieje się na drodze.

Siatka od Chwarzna do Chyloni

W najbliższym czasie siatka o długości 5,8 km zostanie zamontowana na fragmencie obwodnicy w Gdyni, pomiędzy węzłem Chwarzno i węzłem z ul. Morską - jednym z ostatnich, który nie jest w ten sposób chroniony.

Przetarg w formule "projektuj i buduj" zostanie prawdopodobnie rozstrzygnięty za kilkanaście dni. Do GDDKiA, które na prace chce wydać nieco ponad 600 tys. zł wpłynęło pięć ofert firm z czasem wykonania 90 dni. Trwa sprawdzanie propozycji.

Na razie oficjalnego rozstrzygnięcia nie było, ale wiadomo już, że przynajmniej jedna z nich jest zbliżona do podanego przez zarządcę drogi szacunkowego kosztorysu. Jeśli umowa z wykonawcą zostanie podpisana w maju lub czerwcu, prace budowlane mogłyby się zakończyć jesienią.

Nie będzie utrudnień

W trakcie robót ruch nie powinien być utrudniony, jak chociażby podczas zeszłorocznego montażu ekranów akustycznych na wysokości Wielkiego Kacka, czy wcześniejszych podobnych prac na Chwarznie.

- To ostatni istotny fragment trasy, który nie posiadał ogrodzenia mimo przebiegu przez tereny leśne. Wygrodzenia powstaną na poboczu drogi, z dala od krawędzi jezdni, w związku z tym realizacja tego w terenie nie powinna wpływać na ruch na obwodnicy Trójmiasta - informuje Piotr Michalski, rzecznik gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Czytaj też: Uważajcie na dzikie zwierzęta. Co w razie kraksy?

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (140)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.