Fakty i opinie

Będzie dodatkowe wsparcie miasta dla budowy oceanarium?

Najnowszy artukuł na ten temat

Rozwiązana umowa na budowę oceanarium

Gdańsk zamierza przekazać miejskiej spółce Arena Gdańsk atrakcyjny grunt w Brzeźnie zobacz na mapie Gdańska o wartości 107 mln zł. Może on posłużyć do zabezpieczenia kredytów bankowych potrzebnych na realizację oceanarium przy stadionie w Letnicy zobacz na mapie Gdańska, które wybuduje prywatny inwestor. Budowa ma ruszyć na początku przyszłego roku.AKTUALIZACJA, 28 CZERWCA, GODZ. 17.
Uchwała o przekazaniu miejskiego gruntu spółce Arena Gdańsk została zdjęta z programu sesji Rady miasta Gdańska.

O tym, że spółka Arena Gdańsk chce wejść w posiadanie miejskiego gruntu przy al. Hallera zobacz na mapie Gdańska w pobliżu morza, pisaliśmy już w styczniu. Wtedy mowa była wyłącznie o tym, że atrakcyjny teren ma w przyszłości zostać zagospodarowany na kolejny kompleks rozrywkowy. Teraz okazuje się, że wart 107 mln grunt może być zabezpieczeniem realizacji projektu Nautilus - czyli budowy oceanarium przy stadionie w Gdańsku. Ma to być wspólne przedsięwzięcie spółki PFI Future i Areny Gdańska w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

- Banki akceptują biznesplan, ale zależy im na dodatkowych zabezpieczeniach ze strony miasta - przyznaje Andrzej Bojanowski, prezes spółki Arena Gdańsk. - Dlatego przygotowujemy się do przejęcia gruntów w Brzeźnie, które będą mogły być wykorzystane jako gwarancje bankowe, bowiem grunty w Letnicy, na których powstanie inwestycja, mają niewystarczającą wartość. Czy będzie taka potrzeba, wyjaśni się ostatecznie do końca przyszłego roku.
Uchwała w sprawie przekazania miejskich gruntów o powierzchni 90,6 tys. m kw. spółce Arena Gdańsk będzie przedmiotem głosowania na czwartkowej sesji Rady Miasta.

Co więcej, miasto będzie musiało zapłacić 24,6 mln zł podatku od wniesienia gruntu aportem do spółki, ale potem cały VAT odzyska w spółce Arena Gdańsk.

Cały kompleks rozrywkowy Nautilus, którego główną atrakcją będzie oceanarium, ma powstać w kilku etapach i pochłonąć w sumie ok. 450 mln zł. PFI Future wyłoży na inwestycję ok. 60 mln zł, a miejska spółka ratami przekazywać będzie grunty o łącznej wartości ok. 37 mln zł. Dodatkowo Arena Gdańsk zleci wykonanie prac ziemnych przygotowujących teren pod budowę, których wartość szacowana jest na ponad 20 mln zł. Pozostałe brakujące środki PFI Future ma pozyskać z kredytów zaciągniętych w bankach na 10 lat.

Żeby działalność Nautilusa była opłacalna, musi go rocznie odwiedzać ok. 1,8 mln osób. Podobnych dużych kompleksów rozrywkowych jest w Polsce niewiele: Afrykarium we Wrocławiu (również zrealizowane przez PFI Future) czy Energylandia w Małopolsce oraz powstający pod Warszawą Park of Poland, dlatego banki są ostrożne w udzielaniu kredytów, bo nigdy do końca nie wiadomo, jak się one przyjmą.

Prezes Bojanowski przekonuje, że zabezpieczenie finansowania przedsięwzięcia majątkiem spółki Arena Gdańsk, o ile okaże się niezbędne, nie będzie groziło utratą gruntów w Brzeźnie.

- Te tereny cały czas będą należały do nas. A dodatkowo wymusiliśmy na inwestorze zapis w umowie, że jeśli w trakcie działania kompleksu straci on swoją płynność finansową, to będziemy mogli przejąć cały projekt za wartość poniesionych przez niego nakładów, czyli ok. 60 mln. To tyle, ile wnieśliśmy jako spółka, więc prawdopodobnie będziemy mogli przejąć udziały inwestora za zerową wpłatą. Druga opcja wyjścia ze spółki to wycena zaangażowanego kapitału minus zabezpieczenia udzielone przez naszą spółkę - wyjaśnia prezes Areny Gdańsk.
Oczywiście przejmując projekt spółka Arena Gdańsk przejęłaby też wszystkie zobowiązania wobec banków, ale mogłaby renegocjować umowy, np. wydłużając okres spłaty z 10 na 20 lat.

Kompleks Nautilus składał się będzie z:
 1. oceanarium o powierzchni od 20 do 30 tys. m kw., z jaskiniami 5D+
 2. kompleksu basenów ze sztuczną plażą Egzotyczna Laguna o powierzchni do 6 tys. m kw.,
 3. pasażu handlowego i gastronomicznego,
 4. hotelu,
 5. centrum medycznego.
Bilet wstępu ma kosztować między 35 a 37 zł. Całość ma zostać zrealizowana do końca 2022 roku.

Opinie (251) 9 zablokowanych

 • z jakiej racji miasto przekazuje ponad 100 mln zł pod prywatną inwestycję ???? (65)

  • 227 79

  • czy ktoś jest zdziwiony? (10)

   • 41 25

   • Kolejny dil układu gdańskiego. Zatrzymać ten skok na publiczny majątek. (9)

    • 38 17

    • pisowskie debile w akcji (8)

     • 25 30

     • (7)

      Polska to dziwny kraj...
      Jak stawiają fabrykę jakiegoś zagranicznego koncernu z upustami ze strony państwa na granicy opłacalności lub nawet poniżej to się wszyscy cieszą.
      Gdy miasto robi to samo chcąc urozmaicić swoją ofertę turystyczną to wielkie larum się podnosi, że jak to tak ;)

      • 27 14

      • tylko, że jak fabryka upadnie, to miasto nie przejmie za nią odpowiedzialności (6)

       a w tym przypadku, jak już tak się skończy, to wszyscy będziemy musieli dopłacać do kosztownego molocha - tak jak jest ze stadionem. i jeszcze miejskie grunty za 100 baniek pójdą pod licytację. Poza tym nie ma żadnych obiektywnych przesłanek, żeby wierzyć w umiejętności i pomysły ludzi rządzących tym miastem, nie podlegają oni także żadnej weryfikacji pod względem efektów swoich działań ani rzeczywistej odpowiedzialności za złe decyzje.

       • 21 10

       • (5)

        Ludzi rządzących tum miastem oceniają rankingi Gdansk jest liderem większości, zainteresowanie tego typu inwestycjami jak oceanarium czy temu podobne, wzrost liczby mieszkańców a na końcu wyniki budżetu jedne z najlepszych w kraju - reiting A jak dla kraju bo wyższy nie może byc. Wystarczy?

        • 16 13

       • gdzieś mam jakiś zamawiany ranking (3)

        chcę naprawy ulicy, budowy chodnika i działającego autobusu - w końcu płacę podatki
        oceanarium to prywatny biznes - nic mi do tego

        • 9 5

       • (2)

        Oczywiście lepiej nie inwestować w miasto. Z takim podejściem to co Ci po ulicach i chodnikach jak nie miał byś gdzie pojechać czy gdzie iść do pracy (bo tak za takimi inwestycjami idą też nowe miejsca pracy). Z ludźmi takimi jak ty to Gdańsk był by wioska z lepiankami z g...

        • 6 6

       • Tak jest w Gdyni miasto inwestuje jedynie w pomniki...

        • 5 1

       • oczywiście, że warto. Ale mądrze.

        Oceanarium przyniesie miejsca pracy tylko jeżeli będzie rentowne. A przy tym nie żartuj sobie - te miejsca pracy będą pokroju tych w multkinie - fajnie sobie dorobić na studiach, rodziny nie utrzymasz.

        • 2 0

       • oczywiście, że nie wystarczy

        nie wiem, na jakie rankingi się powołujesz, ale te, które znam robione są przez nieszczególnie ważne instytuty (jakiś tam instytut Milkena). Albo wynik w nich związany jest z kolei z aktywnym lobbingiem lub po prostu jest opłaconą reklamą (jak Best Destinations). Albo w końcu tak naprawdę oceniają nas całkiem średnio, a dziennikarze wyciągną tylko korzystne elementy (jak z rankingiem Deloitte'a na tym portalu).
        Może chodzi ci o czyste powietrze, które zawdzięczamy głównie korzystnemu położeniu geograficznemu? A może o spekulacyjne ceny mieszkań budowanych pod najem dla turystów (tak, że przeciętnemu gdańszczaninowi coraz trudnie o własne m)? O tę świetną koniunkturę, która tak naprawdę polega na nadrabianiu zapóźnienia w stosunku do miast takich jak Warszawa czy Wrocław?
        Możnaby pomyśleć, że ostatni kryzys finansowy dostatecznie skompromitował instytucje ratingowe, ale skoro nie, to chociaż zauważ, że te ratingi oddają sytuację, w której otrzymujemy na większość inwestycji kasę z Unii. Co twoim zdaniem stanie się w chwili, gdy dopłaty spadną, a pozostaną koszty stałe (jak utrzymanie wielkiego stadionu) ? Powiem ci - inwestycje padną, a dług poleci do góry. I to nie jest gdybanie tylko naturalna kolej rzeczy. Już dzisiaj mamy niewydolną komunikację, ogromne kwoty z budżetu na utrzymanie dróg (których zresztą jest za mało, bo miasto przez ostatnie 20 lat tylko bardziej się rozlało) i słabe perspektywy zmian w tym kierunku. Nie mówisz chyba zresztą o tym, że budżet przekroczył 3 mld - co już dawno stało się w innych wielkich miastach i nie jest żadną miarą sukcesu?
        Jedyne źródła rozwoju, które wytworzyły władze Gdańska, to dopłaty unijne, sprzedaż gruntów, budowanie centrów outsourcingowych i turystyczna moda. Wszystkie nogi gliniane.

        • 1 1

  • partnerstwo publiczno-prywatne (30)

   analogicznie jak w przypadku Forum Gdańsk

   "Koszt budowy całego kompleksu to 900 mln zł
   Miasto do tej inwestycji wniosło aportem grunty pod zabudowę o wartości 114 milionów złotych
   Wartość inwestycji zrealizowanych przez Forum jako cele publiczne na rzecz Miasta i jego mieszkańców szacuje się na ok. 140 mln zł"

   • 43 16

   • publiczne koszty, prywatne zyski (20)

    • 62 14

    • (12)

     Firma też inwestuje prywatny kapitał. Afrykarium we Wrocławiu zrealizowali znakomicie. Jeśli to będzie podobna jakość to sukces gwarantowany, a dodatkowi turyści to zysk dla miasta i wszystkich mieszkańców, w tym wielu lokalnych biznesów.

     • 28 15

     • kluczowe słowo "jeśli" (2)

      Firma budująca Forum Gdańsk gdzie indziej, za granicą, też robi piękne rzeczy, w Gdańsku wyszło jak wyszło. To co udało się we Wrocławiu, niekoniecznie uda się u nas

      • 20 11

      • a (1)

       mnie tam się podoba

       • 12 10

       • no mnie niestety też tylko tam.a wolałbym, żeby w Gdańsku było ładnie

        • 3 2

     • A ciekawe skąd weźmiesz ruch turystyczny na poziomie 2 mln rocznie, żeby inwestycja się finansowała? (6)

      W zeszłym roku według portalu gdańskiego magistratu przez całe lato było ich 800 tysięcy. Nie widzę szans na sukces oprócz chciejstwa włodarzy. Będzie kolejny stadion - drogi w utrzymaniu i świecący pustkami.

      • 22 15

      • (5)

       trudno mi uwierzyć w te 800 tys. chyba grubo więcej. tyle to chyba sam Jarmark Dominikański. Afrykarium we Wrocławiu odwiedza ponad 2 mln osób rocznie od kilku lat. Ja tam mam nadzieję, że to wybudują i że będzie sukces

       • 24 11

       • 800 000 turystów odwiedziło Gda w lecie (4)

        Ale geniusz dzielący się swoimi błyskotliwym prognozami nie potrafi czytać ze zrozumieniem

        • 12 7

       • (1)

        Na tak dane pochodzą z idzd polska ;)

        • 0 1

       • może tak. ale skoro chwali się nimi gdańsk.pl (czytaj: tuba propagandowa puddinga) to prawdzie są jeszce niższe:)

        • 1 1

       • g*wno prawda.

        • 3 0

       • a postaś przeczytał? napisane, że przez całe lato.

        uważasz, że Gdańsk jest takim magnesem, że przyciągnie 1,5 raza tyle turystów poza sezonem? tym bardziej rodzin z dziećmi wybierających akwarium jako swój sposób spędzania wolnego czasu?chyba raczej w tym akwarium nie woda płynąć powinna.
        a ty to się zatrudnij w biurze promocji miasta, kariera stoi otworem!

        • 8 1

     • To żadna inwestycja prywatnej firmy tylko wyciąganie publicznych pieniędzy.

      To samo robili we Wrocławiu, tylko firma nazywała się inaczej, ale ludzie byli Ci sami.

      • 7 1

     • polscy turysci to biedaki, nawet w wakacje robua xakupy w discountach

      • 5 0

    • (6)

     Ciekawe czy byłbys gotów zainwestować 100 tys PLN w projekt o takim charakterze?, a inwestor wykłada 60 mln pln. to gdzie ten zysk prywatny jak biznes nie wyjdzie? Straci kapitał, jednak myślę że jeżeli chce to zrobić to znaczy że jest bliski pewności powodzenia projektu bo nie startowałby w konkursie wydając pieniądze - własne.

     • 10 7

     • (1)

      "jeśli w trakcie działania kompleksu straci on swoją płynność finansową, to będziemy mogli przejąć cały projekt za wartość poniesionych przez niego nakładów".
      Gdzie tu ryzyko? Jak się uda, to zarobię ja, jak się nie uda, to spłacicie Wy.

      • 11 5

      • kluczowe slowa

       Czy "będziemy MOGLI" czy "będziemy musieli"

       • 9 1

     • Inwestor powinien kupić grunt w cenie rynkowej i na nim budować. (3)

      • 15 7

      • to gdzie by tu było partnerstwo PP ? (2)

       nie rozumiesz na czym polega partnerstwo PP

       • 7 9

       • A po co nam to partnerstwo. Co my z tego mamy? Nic, zero, nul. (1)

        Takie partnerstwo to pomoc dla inwestora aby mógł otrzymać kredyt na inwestycję. Każdy by tak chciał. Mam zamiar wybudować sobie dom ale nie mam zdolności kredytowej. Proszę mi dać ziemię a ja pod jej własność dostanę kredyt.

        • 12 4

       • i jeszcze będę darczyńce (w tym przypadku gdańszczan) kasował za wstęp

        jak będzie chciał przyjść popatrzeć w co zainwestował

        • 10 2

   • Czyli (6)

    1. miasto na czysto wyszło +26 mln
    2. inwestor zainwestował w Gdańsku ponad 700 mln złotych

    To, że FG jest brzydkie i nie na miejscu to już inna bajka. Z drugiej strony, przy Bramie Wyżynnej mamy trasę eksterytorialną i estakadę. Trudno, aby było gorzej.

    • 10 25

    • Inwestor zainwestował te pieniądze głównie we własny budynek i dojazd do niego. (5)

     Twierdzenie o 140 mln wydanych na potrzeby mieszkańców to zwykła manipulacja. Można równie dobrze powiedzieć, że to miasto wyłożyło pewnie kilkaset milionów oddając gruntu, budując na nowy dworzec skm z bezpośrednim dojściem do forum, planowane przeniesienie autobusów na dziwaczny przystanek zbiorczy, koszty zwiększenia ruchu i utrzymania infrastruktury. Jest to oczywiście niewymierny koszt zmarnowanej szansy na coś ładnego w Śródmieściu, ale to już można wliczyć w niepowtarzalny styl gdańskich włodarzy

     • 22 4

     • 2 mln rocznie jest nierealne. Poczytajcie o Tropical (4)

      Island gdzie rząd landu niemieckiego dał kasę inwestorom z Tajlandii. Pierwszy rok 2003 zamknął się 975tys odwiedzających. Do sukcesu potrzeba 1.25 mln odwiedzających. Dopiero gdy w 2008 postawiono na ofertę noclegu i zanocowało 300 tys osób rok zamknął się zyskiem. Kto był w Tropical wie jakie to jest wielkie i atrakcyjne w środku. Więc z czym do ludzi....

      • 15 1

      • Tu też będzie hotel

       • 1 3

      • (1)

       Z oceanarium a nie aquaparkiem. Gdyńskie akwarium odwiedza rocznie 500 tys ludzi a projekt Gdański jest z innej ligi:)

       • 5 2

       • to tak samo jak Lechia - 'byznesowo' trzecia w lidze, realnie ledwo wywalczyła utrzymanie.

        i wylądowała za kilkukrotnie biedniejszą Arką (niemającą zresztą zaległości finansowych wobec piłkarzy).
        Gdański rozwój rulez

        • 0 0

      • Tropical Island

       Ale gdzie to położone matołku? W d*pie nigdzie. Atrakcja dla patoli z 500+. Tutaj mówimy o centrum Gdańska, nie pod Kościerzyną...

       • 1 1

   • te cele publiczne na rzecz mieszkańców

    to - oprócz niezrealizowanego jeszcze Kunsztu Wodnego - głównie drogi i dojścia... do Forum, także ten...

    • 14 3

   • Ciekawe kto szanował te koszty. Koleś Budynia?

    Bilans musi wyjść na zero.

    • 11 3

  • czytaj tłuku ze zrozumieniem

   • 8 10

  • Gospodarowanie na swoim folwarku

   Miasto jeżeli już powinno dać w dzierżawę na czas prowadzenia interesu .Hipotetycznie jeżeli obiekt się zwinie a właściciel(może być nawet drugi lub trzeci) sprzeda działkę to tak jakby prezent .Właściciel jeżeli nie stać go na zakupienie gruntu to nie powinien rozpoczynać interesu.A jeżeli już wchodzimy w partnerstwa publiczno - prywatne to powinno być to podpisane mądrze. Z historii ....Orange dostało w spadku po TP budynki na starówkach ( np.Gdańsk ,Wrocław ) i kto był zarobiony ? Kto na taką sprzedaż pozwala ?

   • 19 7

  • Miasto do tej spolki doklada roxznie kilkadziesiat mln (3)

   Panue Michale, niech Pan przeanalizuje dane spolki Arena . Miasto co roku doklada na podwyższenie kapitalow kilkadziesta mln zl . Od 2014 z 280 mln zl do 650 mln w 2018 (dane z KRS). To pewnie srodki na kredyt i straty spolki. Do tego najpierw presja by przeniesc do spolki jakakolwiek nieruchomosc a potem dopiero byl pomysl na inwestycje. Ciekawe

   • 20 6

   • (2)

    Srodki z dokapitalizowania są przeznaczane na spłatę kredytu i inwestycje na stadionie - dlatego mogły być budowane przez podmioty publiczne. W całej Europie kontynentalnej obiekty sportowe są deficytowe i nie zarabiają na zwrot z inwestcji. Dobrze jeżeli są wydolne operacyjnie. Stadion Energa nie ponosi strat z działalności operacyjnej.

    • 8 7

    • To pewnie dlatego, że nic specjalnie nie robią na tym stadionie:)

     • 7 3

    • Dziekuje. Czyli potwierdza Pan, ze spolka posiada zysk na dzialalnosci operacyjnej? I rowniez po odjeciu wplywow od podmiotow powiązanych tj. innych spolek miejskich? (m.in.kwestia najmu loz).

     • 4 4

  • (1)

   a skąd ty to wziąłeś. nigdzie nie jest napisane że miasto daje 100 mln pod prywatną inwestycję

   • 5 14

   • Daje pod zabezpieczenie grunty, które bank zgodzi się wycenić na taką kwotę.

    A więc bierze na siebie znaczną część kosztów ryzykownej inwestycji. Bo chyba zdajesz sobie sprawę, że te grunty trzeba wykupić? Albo stracić.

    • 11 4

  • idiota nie potrafi przeczytać ze zrozumienim a podnosi krzyk i stawia trzy pytajniki (2)

   • 6 9

   • To wytłumacz. Bo jak dla mnie to miasto oddaje grunty za 100 milionów pod zastaw kredytu.

    Jak cały interes rypnie, to miasto będzie musiało kredyt spłacić albo bank te grunty zlicytuje. Gdzie jest błąd???

    • 15 5

   • Paweł to ty?

    • 2 2

  • tak z ciekawości jaka jest stawka od jednego komentarza wielbiącego jedyną słuszną partię? (1)

   Tak serio to lepiej wydać 100 mln na coś konkretnego niż na pomniki konusa.

   • 8 5

   • wiesz ile dziur można zalepić za 100mln?

    • 3 2

  • Kolejny przekręt Budynia.

   • 11 7

  • Plus ponad 20 milionów podatku do zapłacenia przez Miasto

   • 7 0

  • kolejny wałek ja na ecs itp

   • 5 3

  • PFI Future - warto poczytać o tej spółce i jej prezesie i jego wcześniejszych spółkach

   Robili wałki we Wrocławiu, teraz przenoszą się do Gdańska.

   • 6 2

  • Bo to bedzie zysk dla miasta? (1)

   • 2 2

   • tak? a ile zysku jest np. ze stadionu w Letnicy? bo ja tylko wiem o spłacie długu

    • 6 1

  • może to opcja wyjścia Adamowicza z urzędu miasta? z takim "wianem" każdy go przyjmie do swojego zarządu

   • 5 1

  • miasto dopłaca bo w jednym z basenów będzie pływał pissowski kacperek z #dojnej zmiany

   • 1 0

  • (1)

   A 100 mln. dla Rydza pewnie Ciebie nie martwi. W przypadku tej inwestycji zyski w postaci podatkow ,wiekszej ilosci turystow i miejsc pracy bedziemy mieli my wszyscy. W przypadku 100 mln.dla "ksiedza" jest to prezent zrobiony jemu i obcemu panstwu (Watykanowi),zyskow O.Pozatym najlepiej nic nie robic nic nie budowac bo zaraz tabuny placzkow bedzie jeczec kto ile zarobil,kto co zyskal iitd. Wkurzajace jest to ,ze w Polsce nie szanuje sie tych,ktorzy cos robia,ale nie ma sie nic przciwko tym ktorzy cale zycie kombinuja co wyrwac z biura opiaki spolecznej lub zwalniaja sie z pracy bo jest 500+

   • 1 1

   • a w przypadku braku zysku z tej inwestycji i konieczności przejęcia zobowiązań firmy, która zbankrutuje to co będziemy mieli ?

    otóż my wszyscy będziemy mieli wielmomilionowe długi do spłaty:)

    • 0 0

 • (7)

  Może by tak pomóc w budowie promu dla PŻB.
  Rząd sobie nie radzi!
  Pisowcy nie pomagają, nieroby jedne!

  • 69 64

  • (3)

   Mi nie potrzebny ten prom.
   Skoro nie budują to pewnie się nie opłaca

   • 13 8

   • ale bankster morawiecki twierdził że się opłaca! nawet yojo brudzinski tam był! wszyscy widzieli i słyszeli ... to ma być początek wielkiego przemysłu stoczniowego w Polsce!!!

    • 10 2

   • (1)

    Cooo??!! Utrudniasz wstawanie z kolan! I repolonizacje!

    • 2 1

    • to pachołek brukseli!

     • 1 0

  • (2)

   nikomu nie potrzeba promu kaczorku

   • 9 7

   • to będzie prom na miarę naszych możliwości

    imieniem śpiocha Jarosława I Bezzębnego grabarza polski

    • 10 5

   • ten prom przyda im się, jak przegrają wybory: zapakujemy ich i wyprawimy na Madagaskar

    • 1 2

 • Nie zgadzam się! (2)

  • 73 51

  • młody Bolek nie istnieje w Gdańsku (1)

   siedzi w Brukseli i kasuje. Zamiast jego działają kiedyś prawa ręka Pusza niejaki Kwiatkowski, Borawski oraz żona Owczarczaka. MIasto w ręce ludzi Pomaski byle Jarosław panował, pytania czy rządził

   • 10 9

   • Ale strach przed Jarosławem W.

    • 4 8

 • (3)

  Geszefciarze z PO kombinują jak się da przed wyborami. Prywatny biznes, do którego mieszkańcy będą dokładali latami.

  • 115 61

  • (1)

   A Ci z PiS nie kombinują? Takiego złodziejstwa publicznych pieniędzy to nigdy nie było. Nawet sam PAD powiedział: odbudowujemy swoją zamożność.

   • 18 10

   • i

    ojczyznę dojną racz nam zachować panie!

    • 10 4

  • Hmmmmmm...

   Licząc od dnia zaprzysiężenia gabinetu Beaty Szydło do dzisiaj, Tadeusz Rydzyk dostaje od Rządu średnio 144 tys zł dziennie. łącznie już dostał 164 mln zł, więc co jeszcze powiesz o dokładaniu do prywatnych biznesów?

   • 12 8

 • (7)

  Pieniądze, które Budyń zainwestuje z naszych podatków, zwrócą się miastu nie wcześniej, niż za życia naszych pra-pra-pra wnuków. A my nadal będziemy stać w korkach lub czekając na przystankach, posyłając dzieci do prywatnych (a nie - miejskich) żłobków i przedszkoli, niszcząc pojazdy na dziurawych ulicach i skręcając kostki na nieodśnieżonych, gminnych chodnikach. Itd., itp....

  • 118 50

  • Zwrócą się jako.

   Zwrócą się jak kupa płynąca w Motlawie

   • 15 8

  • A kiedy się zwrócą pieniądze które PiS inwestuje w Toruńskiego hochsztaplera? (3)

   Na dzień dzisiejszy 164mln zł i to nie jest ich ostatnie słowo!

   • 16 11

   • A kiedy wytłumaczysz, co to ma wspólnego z kolejnym poronionym pomysłem Budynia? (2)

    • 21 4

    • (1)

     To, że kasa na tego pseudo kleche są umoczone na amen.
     Grunt przekazany przez.miasto i tak stał odłogiem, więc przekazanie gruntu w ramach PPP pod inwestycję która będzie dostępna dla wszystkich jest korzystna dla mieszkańców.
     Niestety, niektórzy mają taki ból d na wszystko,że gdyby to od nich zależało, to nic by nie powstało.

     • 4 8

     • taaaa... pod warunkiem, że interes okaże się sukcesem.

      jak nie, to miasto straci grunt i będzie musiało utrzymywać nierentownego molocha. i zauważ, że zapisy umowy ppp znamy tylko z tego, co nam łaskawie powiedzą, a jakie zapisy są tam naprawdę - to tajemnica.
      mów co chcesz, ale jak dla mnie biznes skończy się wyprowadzeniem
      z zasobu miejskiego mega atrakcyjnego gruntu i zlicytowaniem go deweloperowi po okazyjnej cenie.
      Poczytaj sobie o sprzedaży kina Neptun to zrozumiesz, jakie gdańskie władze są łase na ładne opowiastki o nikłej treści.

      • 0 0

  • (1)

   A mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej marzą o chodniku...

   • 14 0

   • na używaniu chodnika budyniopodobni nie zarobią, wiec nie...nie będzie żadnego chodnika

    • 1 1

 • może konkretnie środki na miejscowych, a nie większość pod turystów. Basen to dobry pomysł

  • 67 24

 • Szkoda ze miasto nie wspiera tak swoich mieszkańców! Remontów budynkow i drog brak, smród z Szadółek, (11)

  Smrod z okolic portu, podwyzka wody niebawem, brak miejsc w najbliszym przedszkolu czy żłobku!

  Wymieniac by dlugo. dopisujcie!!!

  • 115 29

  • pozdrawiamy pr-owców PIS (5)

   - zamknięta kompostowania i spalarnia już niebawem na Szadółkach
   - woda - pierwsza podwyżka od 6 lat, a i tak mamy wodę taniej niż w innych aglomeracjach
   - i dlatego cały czas budują się nowe przedszkola - wystarczy spojrzeć na inwestycje w realizacji

   • 13 29

   • (4)

    przedszkoli i żłobków brak
    a komunikacja miejska nie działa
    całe przestrzenie miasta zapuszczone i zwyczajnie brudne
    nie trzeba być za pisem by mieć was dość

    • 24 8

    • (3)

     Dokładnie. Glosowalam na nich ale juz dosc tej buty i olewania mieszkańców!

     • 17 5

     • (2)

      Buta z jaką prezydent i jego swita traktuje mieszkańców poraża!

      Do tego pan naszego miasta nie moze sie doliczyć swoich pieniedzy i mieszkań.

      Czy takiego prezydenta chcemy?!

      • 14 5

      • (1)

       "komunikacja miejska nie działa" u mnie pod blokiem co 15 minut autobus przejeżdża - w szczycie częściej - wyglądają jak te z ZTM, ale może się mylę...

       • 2 3

       • miejsce "u ciebie pod blokiem" nie jest centrum wszechświata!

        • 1 1

  • (3)

   Brak porządnej komunikacji miejskiej

   Brak porządku na skwerach i ulicach miasta

   Przyzwolenie na parkowanie byle gdzie i niezgodnie z przepisami

   Zalewanie betonem miasta kosztem terenów zielonych

   W ramach podwyżek czynszow brak obiecanych remontów lokali i budynków

   • 20 6

   • Brak porządnej komunikacji miejskiej (2)

    Żebyście się nie zdziwili, wkrótce wytną wam kursy na 127, 130, 162 i 262. Grzelak mówi, że zarządza miastem z sukcesem, no to i macie skalę tego sukcesu!

    • 10 0

    • (1)

     Skad te informacje?

     • 1 0

     • od samych kierowców :)

      • 2 0

  • Nowa Świętokrzyska, Nowa Niepołomicka

   • 1 1

 • Za 10 lat (3)

  Dowiemy się że to krewni i znajomi w tej spółce. O biedna Polsko!

  • 107 20

  • świetny sposób na miękkie lądowanie

   Jak biznes wyjdzie a wyborcy podziękują to jest gdzie wylądowąc. Jak biznes nie wyjdzie to i tak niczym nie ryzkują bo zastawione mienie jest "miasta" :-D

   • 12 3

  • Przecież tam są sami znajomi Ci prezesi to co chwilę się zmieniają a tu jest prezesem w arenie Gdańsk a w tym roku w arenie Gdańsk operator a na kolejny znów gdzie indziej.

   • 10 3

  • Jakie 10 lat?
   W tekście napisano. Prezes Bojanowski. :D

   • 2 0

 • Zbudujmy Oceanarium (8)

  Gdańsk musi zaproponować turystom coś poz sezonem letnim. Nie jesteśmy Pragą, Budapesztem czy Krakowem. Wystarczy sprawdzić na serwisach turystycznych że to ciągle II liga.

  • 78 50

  • To przez Gdynię która obniża mocno standard Trójmiasta.

   • 12 12

  • (3)

   Kraków to nie liga co Praga i Budapeszt, poza rynkiem z pijanymi anglikami i wawelem nic tam nie ma ciekawego.

   • 14 6

   • Od 2010r Wawel to też nic ciekawego.

    • 11 14

   • (1)

    To albo nie byles w Krakowie, albo nie znasz historii i nie wiesz gdzie zwiedzac. No chyba, ze jak typowy Janusz tylko odwiedzasz rynek i zajadasz lody pod parasolem karmiac waflem golebie.

    • 0 4

    • zwiedziłem też prokocim i nową hutę, miód malina arka gdynia.

     • 2 1

  • Wydaje mi ze (2)

   to chybiony pomysl. Wrocław tętni zyciem caly rok wiec Afrykarium odwiedza sporo ludzi. Gdansk jest bardziej miastem sezonowym wiec watpie ze uzbieraja tylu klientow. Z drugiej strony zawsze jakas nowosc. Caly czas czekam na kino Imax w Gdansku.

   • 10 7

   • (1)

    masz racje lepiej nic nie robić.

    • 0 6

    • masz rację, lepiej, żeby budyń już nic nie robił

     • 8 2

 • Gdzie jest cba, abw, cbś ??? (3)

  W zasadzie to się nie pytam, bo wiem że na herbatce u pawełka, niemniej mnie to wkurza.

  • 75 31

  • (1)

   zbuchu też wpada na herbatkę ?

   • 5 2

   • a kto to zbuchu? jakiś twój kolega?

    • 1 0

  • trole już aktywne

   no fakt, idą wybory, kiedyś było tu nawet przeczytać i skomentować post niekoniecznie po swojej myśli, dziś to szambo!!!

   • 5 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.