Fakty i opinie

stat

Będzie hala w Gdyni

Bardzo nietypowy i oryginalny kamień węgielny położono w piątek pod budowę Hali Widowiskowo-Sportowej w Gdyni. Prezydent tego miasta już teraz zaprasza gdynian na pierwszą imprezę w nowym obiekcie, która ma odbyć się za ponad rok.

- Sport spełnia ważną rolę w wychowaniu młodzieży, bo jak mówią Salezjanie: "Żywe sportowe boisko to martwy diabeł" - mówi dr Adam Giersz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu. - O współfinansowaniu przez ministerstwo tej inwestycji zdecydowały spektakularne sukcesy koszykarek Lotosu VBW Clima oraz uznanie przez władze samorządowe znaczenia sportu dla rozwoju społecznego miasta

- W imieniu wykonawców zapewniam, że dołożymy wszelkich starań żeby tę piękną halę wybudować w terminie i żeby to była następna wizytówka firmy Mega oraz firmy Mostostal Siedlce - zapewnił Jerzy Szulist, prezes zarządu gdyńskiej firmy Mega S.A. i dodał: To trochę nietypowy kamień węgielny. Na różnych uroczystościach byłem, ale takiego oryginalnego jeszcze nie widziałem.

Goście zgromadzili się wokół sporych rozmiarów przeźroczystej skrzyni z pleksi, czyli... kamienia węgielnego. Wewnątrz umieszczono sprzęt sportowy. Wśród różnego rodzaju piłek były paletki do tenisa stołowego, rakieta tenisowa, ciężarki, rekwizyt judo, sprzęt do unihokeja oraz maczugi należące do Ani Kwitniewskiej, gimnastyczki - olimpijki i rękawice bokserskie podarowane przez Dariusza Michalczewskiego. Wszystko razem z aktem erekcyjnym zostało już tradycyjnie wmurowane w fundamenty hali.

Hala powstanie przy ul. Sportowej, w sąsiedztwie Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jej powierzchnia użytkowa to 9 tys. m kw., a kubatura - 51 tys. m sześciennych. Nad nią powstanie łuk o rozpiętości 86 m - takiej konstrukcji nie ma w okolicy. Zmagania sportowe i występy artystyczne będą podziwiane w zależności od wydarzenia przez widownię liczącą 3300, 4000 lub 4200 widzów. Całości dopełnią 4 zespoły szatni (co umożliwia organizowanie turniejów dla wielu drużyn), szatnie dla sędziów, pokoje dla obserwatorów ze światowych i europejskich federacji, stanowiska dla komentatorów, gabinet lekarski...

- I specjalne sale konferencyjne, gdzie gdyńscy i polscy reprezentanci będą opowiadali mediom, jak się czują po kolejnym sukcesie - objaśnił Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.

Hala będzie w pełni dostępna dla niepełnosprawnych. Tymczasem Gdańsk i Sopot wybudują wspólnie konkurencyjną (?) halę...

- Bardzo się cieszę, że oprócz hali gdyńskiej powstanie ta sopocko - gdańska - zapewnia Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Jestem przekonany, że te dwa obiekty w przyszłości sprawią, że będzie można w naszych trzech miastach organizować największe wydarzenia sportowe, rangi mistrzostw świata czy Europy. By móc się z takimi wyzwaniami zmierzyć potrzebne jest wiele obiektów. W hali gdyńskiej spotkamy się na pierwszej imprezie sportowo - artystycznej późną jesienią 2005 r.

Hala Widowiskowo - Sportowa zaprojektowana została przez biuro projektów Karczewski & Bernier Architectes oraz ATI Architektura Technika Inwestycje Sp. z o.o. koszt inwestycji to ok. 45 mln zł, w tym 13,4 mln zł ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu.

Opinie (27)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.