• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Będzie łatwiej wyciąć drzewa z własnej działki

Ewelina Oleksy
7 października 2022, godz. 07:00 
Najnowszy artykuł na ten temat Leśnicy pytają mieszkańców o planowane wycinki
Po zmianie przepisów osoby prywatne łatwiej będą mogły wyciąć drzewo na swoim terenie. Po zmianie przepisów osoby prywatne łatwiej będą mogły wyciąć drzewo na swoim terenie.

Będzie łatwiej wyciąć drzewa z własnej działki - projekt zmian w ustawie, która poluzuje zasady wycinek na własną rękę, trafił już do pierwszego czytania w Sejmie. Władze Gdańska, które wraz z innymi samorządowcami od ponad roku apelują o zaostrzenie przepisów w tej sprawie, ich złagodzeniem są zmartwione. - To ogromny krok wstecz - mówią.Czy złagodzenie przepisów ws. wycinek na własnej działce to krok w dobrym kierunku?

Projekt ustawy luzującej zasady wycinki drzew na własnej posesji opisał Dziennik Gazeta Prawna.

Zmiany w przepisach przygotowała sejmowa komisja nadzwyczajna ds. deregulacji.

Zgodnie z projektem ustawy zgłoszenia wycinki na własnej posesji [na działkach stanowiących własność osób fizycznych i wycinanych na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej - dop.red.] nie będą wymagały nawet większe drzewa, a gminy będą miały mniej czasu na sprzeciw.

Nowe zasady wycinki drzew na własnej działce: co się zmieni?Projekt zakłada zwiększenie o 20 cm - w stosunku do obecnie obowiązujących wymiarów - obwodu pnia drzewa, którego wycięcie wymaga zgłoszenia. Po wejściu w życie nowych przepisów, właściciel będzie musiał zgłosić do urzędu chęć wycinki drzew, których obwód (mierzony na wysokości 5 cm) przekracza:
  • 100 cm - w przypadku topoli, wierzby, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
  • 85 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
  • 70 cm - w przypadku pozostałych gatunków.

Skróci się termin na dokonanie przez urzędników oględzin drzew zgłoszonych do wycinki - z 21 do 14 dni. Oraz z 14 do 7 dni na wniesienie przez urzędnika ewentualnego sprzeciwu.

Jak legalnie wyciąć drzewo z własnej działki? Jak legalnie wyciąć drzewo z własnej działki?

Autorzy projektu uzasadniają, że "dzięki tej zmianie właściciele nieruchomości będą mogli w szerszym zakresie korzystać z przysługującego im prawa własności, a w sytuacji, w której będą chcieli dokonać usunięcia drzewa wymagającego zgłoszenia, szybciej uzyskają ostateczne rozstrzygnięcie, czy mogą tego dokonać".

Posłowie uzasadniając zmiany dodają, że "właściciele nieruchomości rzadziej będą pozbawiani możliwości usunięcia drzewa i nowego zagospodarowania swojej działki w trakcie jednego sezonu, co dziś - ze względu na przeciągające się czynności administracyjne - często ma miejsce".

Zmiany w przepisach mogą sprawić, że więcej drzew będzie wycinanych, by przeznaczyć je na opał. Zmiany w przepisach mogą sprawić, że więcej drzew będzie wycinanych, by przeznaczyć je na opał.

Nowe zasady wycinki drzew na własnej posesji: "będzie łatwiej pozyskać drewno na opał"Przedstawiciele organizacji ekologicznych nie mają wątpliwości, że cel tych zmian jest jeden.

- Chodzi o to, by było łatwiej pozyskać drewno na opał. To oczywiste, skoro kolejne większe drzewa nie będą musiały być zgłaszane do wycinki, a właściciel będzie miał wolną rękę. Ludzie starają się zabezpieczyć przed zimą, a ten przepis im to ułatwi. Będą mieli tani opał, nie licząc się z konsekwencjami dla środowiska - powiedział dla DGP Dawid Kaźmierczak z Fundacji Dzika Polska.

Gdzie kupić drewno opałowe w Trójmieście? SprawdźProjekt został już skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. Przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zmiana przepisów dot. wycinki drzew na własnej działce: władze Gdańska apelują o zaostrzenie przepisów, a nie ich luzowanieZmianą przepisów dotyczących wycinki drzew negatywnie zaskoczony jest Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Mapa i Mapa i "książeczki zdrowia". Radni chcą systemu ochrony drzew

- Od przeszło roku wraz z innymi samorządowcami apelujemy o zmianę złego prawa Lex Szyszko oraz zaostrzenie warunków do wycinek drzew i kar za nielegalne wycinki. Tymczasem rząd PiS ma to za nic i przepisy luzuje. To absurd i ogromny krok wstecz. Już teraz wycinki prowadzone są na dużą skalę, a po wejściu w życie ustawy właściciel działki będzie mógł wyciąć praktycznie wszystko. Apelujemy do rządu, by się opamiętał - komentuje Borawski. - Przepisy ustawowe powinny być podstawą, ale pozwólmy samorządom przyjmować bardziej ambitne polityki. W wielu miastach mieszkańcy oczekują jak największej ochrony drzew, które są dobrem nas wszystkich.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (211)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane