• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Będzie łatwiej wyciąć drzewa z własnej działki

Ewelina Oleksy
7 października 2022, godz. 07:00 
Po zmianie przepisów osoby prywatne łatwiej będą mogły wyciąć drzewo na swoim terenie. Po zmianie przepisów osoby prywatne łatwiej będą mogły wyciąć drzewo na swoim terenie.

Będzie łatwiej wyciąć drzewa z własnej działki - projekt zmian w ustawie, która poluzuje zasady wycinek na własną rękę, trafił już do pierwszego czytania w Sejmie. Władze Gdańska, które wraz z innymi samorządowcami od ponad roku apelują o zaostrzenie przepisów w tej sprawie, ich złagodzeniem są zmartwione. - To ogromny krok wstecz - mówią.Czy złagodzenie przepisów ws. wycinek na własnej działce to krok w dobrym kierunku?

Projekt ustawy luzującej zasady wycinki drzew na własnej posesji opisał Dziennik Gazeta Prawna.

Zmiany w przepisach przygotowała sejmowa komisja nadzwyczajna ds. deregulacji.

Zgodnie z projektem ustawy zgłoszenia wycinki na własnej posesji [na działkach stanowiących własność osób fizycznych i wycinanych na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej - dop.red.] nie będą wymagały nawet większe drzewa, a gminy będą miały mniej czasu na sprzeciw.

Nowe zasady wycinki drzew na własnej działce: co się zmieni?Projekt zakłada zwiększenie o 20 cm - w stosunku do obecnie obowiązujących wymiarów - obwodu pnia drzewa, którego wycięcie wymaga zgłoszenia. Po wejściu w życie nowych przepisów, właściciel będzie musiał zgłosić do urzędu chęć wycinki drzew, których obwód (mierzony na wysokości 5 cm) przekracza:
  • 100 cm - w przypadku topoli, wierzby, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
  • 85 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
  • 70 cm - w przypadku pozostałych gatunków.

Skróci się termin na dokonanie przez urzędników oględzin drzew zgłoszonych do wycinki - z 21 do 14 dni. Oraz z 14 do 7 dni na wniesienie przez urzędnika ewentualnego sprzeciwu.

Jak legalnie wyciąć drzewo z własnej działki? Jak legalnie wyciąć drzewo z własnej działki?

Autorzy projektu uzasadniają, że "dzięki tej zmianie właściciele nieruchomości będą mogli w szerszym zakresie korzystać z przysługującego im prawa własności, a w sytuacji, w której będą chcieli dokonać usunięcia drzewa wymagającego zgłoszenia, szybciej uzyskają ostateczne rozstrzygnięcie, czy mogą tego dokonać".

Posłowie uzasadniając zmiany dodają, że "właściciele nieruchomości rzadziej będą pozbawiani możliwości usunięcia drzewa i nowego zagospodarowania swojej działki w trakcie jednego sezonu, co dziś - ze względu na przeciągające się czynności administracyjne - często ma miejsce".

Zmiany w przepisach mogą sprawić, że więcej drzew będzie wycinanych, by przeznaczyć je na opał. Zmiany w przepisach mogą sprawić, że więcej drzew będzie wycinanych, by przeznaczyć je na opał.

Nowe zasady wycinki drzew na własnej posesji: "będzie łatwiej pozyskać drewno na opał"Przedstawiciele organizacji ekologicznych nie mają wątpliwości, że cel tych zmian jest jeden.

- Chodzi o to, by było łatwiej pozyskać drewno na opał. To oczywiste, skoro kolejne większe drzewa nie będą musiały być zgłaszane do wycinki, a właściciel będzie miał wolną rękę. Ludzie starają się zabezpieczyć przed zimą, a ten przepis im to ułatwi. Będą mieli tani opał, nie licząc się z konsekwencjami dla środowiska - powiedział dla DGP Dawid Kaźmierczak z Fundacji Dzika Polska.

Gdzie kupić drewno opałowe w Trójmieście? SprawdźProjekt został już skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. Przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zmiana przepisów dot. wycinki drzew na własnej działce: władze Gdańska apelują o zaostrzenie przepisów, a nie ich luzowanieZmianą przepisów dotyczących wycinki drzew negatywnie zaskoczony jest Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Mapa i Mapa i "książeczki zdrowia". Radni chcą systemu ochrony drzew

- Od przeszło roku wraz z innymi samorządowcami apelujemy o zmianę złego prawa Lex Szyszko oraz zaostrzenie warunków do wycinek drzew i kar za nielegalne wycinki. Tymczasem rząd PiS ma to za nic i przepisy luzuje. To absurd i ogromny krok wstecz. Już teraz wycinki prowadzone są na dużą skalę, a po wejściu w życie ustawy właściciel działki będzie mógł wyciąć praktycznie wszystko. Apelujemy do rządu, by się opamiętał - komentuje Borawski. - Przepisy ustawowe powinny być podstawą, ale pozwólmy samorządom przyjmować bardziej ambitne polityki. W wielu miastach mieszkańcy oczekują jak największej ochrony drzew, które są dobrem nas wszystkich.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (210)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane