• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Będzie nowy buspas na ul. Morskiej

Michał Sielski
16 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (95)
Najnowszy artykuł na ten temat Jeden czy dwa dodatkowe pasy na Spacerowej?
  • Buspas ma powstać na bazie istniejących zatok autobusowych przy ul. Morskiej.
  • Buspas ma powstać na bazie istniejących zatok autobusowych przy ul. Morskiej.
  • Buspas ma powstać na bazie istniejących zatok autobusowych przy ul. Morskiej.
  • Buspas ma powstać na bazie istniejących zatok autobusowych przy ul. Morskiej.

Odciążony ma zostać odcinek ul. Morskiej najbardziej korkujący się latem - przed wjazdem na obwodnicę od strony Cisowej. Nie wiadomo jednak, kiedy dodatkowy pas dokładnie powstanie, bo koszt inwestycji będzie spory. Na razie nie ogłoszono jeszcze przetargu na dokumentację.Czy powinno się wyznaczać buspasy na już istniejących pasach?

Buspasy w TrójmieścieBuspasy w Trójmieście bezsprzecznie wywołują sporo emocji. Z jednej strony mamy bowiem argumenty pasażerów, którzy narzekają na spóźnienia komunikacji publicznej poprzez korki, a z drugiej kierowców samochodów, którzy są przeciwni temu, żeby zabierać istniejące już pasy i zamieniać je w dostępne tylko dla komunikacji, taksówek i motocykli.

Salomonowym rozwiązaniem jest budowanie buspasów od nowa. Jest to też jednak - z oczywistych względów - znacznie droższe. Nie wszędzie da się to też zrobić.

Nowy buspas na ul. Morskiej? Miejsca nie brakujeKorki przy ul. Morskiej w Cisowej przed wjazdem na obwodnicę to codzienność. Nasilają się zwłaszcza w sezonie letnim. Dlatego właśnie tam także przydałby się buspas.

- W tym przypadku jest dużo wolnej przestrzeni do realizacji samodzielnego, nowego buspasa, co znacznie mogłoby usprawnić ruch komunikacji publicznej na odcinku od ul. Sibeliusa do ul. Kcyńskiej, a nawet wjazdu na obwodnicę - mówi Marcin Bełbot, radny PiS z Gdyni.
Z prośbą o wyznaczenie tam buspasa zwrócił się więc do władz miasta.

Będzie buspas przed obwodnicąOkazuje się, że takie rozwiązanie było analizowane przez Zarząd Dróg i Zieleni oraz Wydział Inwestycji gdyńskiego magistratu już w 2021 r. Przeprowadzono nawet wstępne konsultacje z Radą Dzielnicy Cisowa.

- Inwestycja wymaga otwarcia zatok przystankowych, zajęcia pasów zieleni i przesunięcia 16 słupów trakcyjnych. Znaczącym utrudnieniem technicznym jest kolizja z magistralą wodociągu PEWiK - informuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.
Mimo to Wydział Inwestycji przygotował już wymagania dotyczące zadania budowlanego. Realizować będzie je ZDiZ. Na razie nie wiadomo jednak dokładnie kiedy.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (95)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane