Gdańsk zyskał dwa nowe punkty widokowe: we Wrzeszczu i Św. Wojciechu
Miejsce widokowe na Winnej Górze, z którego widać w oddali panoramę Śródmieścia Gdańska wznosi się na wysokość ponad 60 m n.p.m. To na zboczu tej góry już w średniowieczu mieszkańcy wsi Schidlitz uprawiali winorośl i produkowali wino. By powstał w tym miejscu taras i zarazem kolejny punkt widokowy na mapie Gdańska, radni dzielnicy przeznaczyli 27 tys. zł na wstępne prace.
Czy odwiedzasz punkty widokowe w Trójmieście?
- Sprawą zainteresowaliśmy Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, który od 2016 roku realizuje projekt "Spojrzenie na Gdańsk" Do dzisiaj na terenie Gdańska udostępnionych zostało 15 punktów widokowych. Autor projektu, pan Paweł Burkiewicz z GZDiZ podjął wyzwanie i postanowił pomóc nam w urzeczywistnieniu naszego pomysłu - mówi Brygida Folkmann-Banaszak.
Radni podjęli temat i po odbyciu kilku wizytacji jednogłośnie stwierdzili, że to nie tylko dobre miejsce, ale także i wspaniały pomysł, by na tym obszarze powstał kolejny punkt widokowy.
- Gdy staniemy na wschodnim szczycie Winnej Góry, na pierwszym planie ukaże się panorama Siedlec od strony Nowych Ogrodów. Na drugim planie widzimy dachy i wieże kościołów Starego i Głównego Miasta, szczyt baszty Jacek, Ratusz oraz Wieżę Więzienną z Katownią. Widok niestety psują i zasłaniają przeskalowane i całkowicie pozbawione "gdańskiego stylu" bryły budynków Forum Gdańsk. Trzeci plan to koło widokowe, mosty na Przeróbce, zbiorniki na paliwa na Krakowcu i instalacje Lotosu na Rudnikach - mówi Mirosław Koźbiał, radny dzielnicy Siedlce.
Nowe wyposażenie gdańskich punktów widokowych
Rada dzielnicy wstępnie przeznaczyła 27 tys. zł
Na podstawie wstępnego kosztorysu przygotowanego przez GZDiZ rada dzielnicy przeznaczyła na ten cel 27 tys. zł. Na początku trzeba uprzątnąć teren z zalegających w tym miejscu butelek i śmieci. Trzeba także wyciąć samosiejki i uschnięte drzewa, przyciąć gałęzie zasłaniające widok oraz zapewnić bezpieczne dojście na górę.
- W 2019 roku w ramach projektu "Spojrzenie na Gdańsk" otworzyliśmy dwa nowe punkty widokowe: 14 Widok otwarty został w czerwcu w Brzeźnie w parku im. J.J. Haffnera, a 15 Widok w październiku przy ul. Arciszewskiego we Wrzeszczu. Na ten rok mamy zaplanowane kolejne magiczne miejsca. Jednym z nich jest właśnie punkt na Winnej Górze. Prace przygotowawcze ruszą po przekazaniu środków przez radę dzielnicy. Rozpoczęliśmy także doposażanie już istniejących widoków w małą architekturę. Każdy z nich zyska tablicę informacyjną i drogowskazy, a także w zależności od potrzeb barierki ochronne, wiaty, ławki, albo altany - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Nieoficjalnie mówi się, że nowy punkt widokowy na Winnej Górze, mógłby nosić nazwę zmarłego ostatnio gdańskiego fotografa Macieja Kosycarza. Gdyby tak się stało prawdopodobnie ceremonia otwarcia mogłaby przybrać formę niespotykanego dotąd spektaklu.
Wzniesienie, na którym ma powstać na nowo punkt widokowy nie potrzebuje nowej nazwy, bo ma starą, nawet bardzo starą: Winna Góra. Pod tą nazwą (Weinberg) występuje w starych dokumentach i na mapach, np. na mapie Gdańska z roku 1711 (w Archiwum Państwowym Gdańsk, dostępna także w Internecie). Słowo Weinberg ma podwójne znaczenie, oznacza 1) winnicę, 2) górę z winnicami na zboczach. Tak właśnie było tutaj. Winnice (Weingarten) w tym miejscu są wymienione po raz pierwszy w dokumencie z 1440 r., w związku z karczmą, która stała u podnóża góry. Aż do 1945 r. na zapleczu domu przy ul. Zakopiańskiej pod obecnym nr 34 (dawny nr 27) kontynuowała jej tradycje restauracja "Alt-Weinberg" (p. plan z 1911 r.), później "Zum Weinberg", czyli Pod Winną Górą (p. Księga Adresowa z 1937/38 r.). Sama ulica Zakopiańska nazywała się do roku 1898 Alt-Weinberg, później, do 1945 Weinbergstrasse. Miejsce widokowe na Winnej Górze (61,4 m n.p.m.), z którego widać w oddali panoramę Śródmieścia z wyróżniającą się Wieżą Mariacką, co najmniej od XIX w. nazywano Widokiem Maryi (Marienblick). Kiedy powyżej niego powstała ulica Zakosy (1926), nazwano ją Przy Widoku Maryi (Am Marienblick).
- Przy Dworze I
w Oliwie
- Wzgórze nad Podleśną Polaną
we Wrzeszczu
- Wzgórze nad tzw. Kaczym Dołkiem
we Wrzeszczu
- Wzgórze nad ul. Wronią
na Aniołkach
- Królewskie Wzgórze (Ślimak)
we Wrzeszczu
- Wzgórze Luizy (Góra Kościuszki)
przy pomniku Bitwy pod Oliwą
- Wzgórze Pachołek
w Oliwie (w pobliżu wieży widokowej)
- Wzgórze w Dolinie Radości
w Oliwie (dawna Góra Schwabego)
- Góra Luizy (pot. Zielińskiego)
w Łostowicach
- Luneta Cafarellego
na Biskupiej Górce
- Wzgórze za dawną siedzibą TVP we Wrzeszczu
- Przy zbiorniku Stara Orunia na Oruni (wraz z realizacją Gdańskiego Szlaku Wodociągowego)
- Przy zbiorniku Stary Sobieski we Wrzeszczu (wraz z realizacją Gdańskiego Szlaku Wodociągowego)
- Park Haffnera w Brzeźnie (widok z altany parkowej)
- Wzgórze w rejonie ul. Słowackiego i Arciszewskiego (Wrzeszcz)