Fakty i opinie

Będzie przejście dla pieszych na niebezpiecznym zakręcie na Łostowicach

Najnowszy artukuł na ten temat

Oddala się budowa naziemnego przejścia przy Bramie Wyżynnej

Piesi idący ul. Niepołomicką na Łostowicach są zmuszeni przechodzić w poprzek ostrego zakrętu, który znajduje się na wysokości krzyżówki z ul. Kampinoską. Choć na zakręcie nie ma wymalowanych pasów, to nie mają wyjścia, gdyż chodnik biegnie tylko po jednej stronie ulicy. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zapowiedział, że wiosną na zakręcie pojawi się przejście dla pieszych.Czy w twojej dzielnicy są miejsca, gdzie przydałyby się nowe przejścia dla pieszych?

tak, jestem w stanie wskazać wiele takich miejsc 49%
tak, ale najwyżej jedno, góra dwa miejsca 16%
nie, w mojej dzielnicy jest wystarczająca liczba przejść 32%
trudno powiedzieć, ruch drogowy w mojej dzielnicy jest niewielki 3%
zakończona Łącznie głosów: 444
O problemie, dotyczącym niebezpiecznego zakrętu ul. Niepołomickiej na Łostowicach poinformowała nas pani Justyna, która jest mieszkanką Łostowic. Jej syn uczęszcza do filii Szkoły Podstawowej nr 86, która mieści się tymczasowo w budynku kościoła pw. Judy Tadeusza przy ul. Świętokrzyskiej.

- Chciałabym, aby mój syn mógł już samodzielnie chodzić do szkoły. Niestety nie mogę mu na to pozwolić, gdyż obawiam się o jego bezpieczeństwo. Chodzi o zakręt ul. Niepołomickiej, gdzie krzyżuje się ona z ul. Kampinoską. W tym miejscu kończy się chodnik, który biegnie po lewej stronie Niepołomickiej, idąc w kierunku Świętokrzyskiej. Aby kontynuować drogę w kierunku kościoła, trzeba zejść z kończącego się chodnika na jezdnię i przejść przez ten zakręt. Niestety, ani w tym miejscu, ani w jego bezpośrednim sąsiedztwie nie ma przejścia dla pieszych - opowiada pani Justyna.
Czytelniczka podkreśla, że Niepołomicka jest bardzo ruchliwą ulicą. To jedna z głównych dróg dojazdowych do osiedli na Łostowicach, które są intensywnie rozbudowywane. Co gorsza, ul. Niepołomicka załamuje się na wskazanym zakręcie niemal pod kątem prostym, co utrudnia kierowcom dostrzeżenie w porę pieszych, udających się w kierunku ul. Kampinoskiej. Pani Justyna alarmuje, że to tylko kwestia czasu, aż w tym miejscu dojdzie do nieszczęścia.

grafika Trojmiasto.pl

Wiosną zostanie wyznaczone przejście dla pieszychPracownicy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, który odpowiada za utrzymanie ulic przyznali, że problem niebezpiecznego zakrętu na ul. Niepołomickiej był im wielokrotnie zgłaszany. Co więcej, w tej sprawie zostały już podjęte konkretne działania, które mają poprawić bezpieczeństwo pieszych. Ich efekty powinny być widoczne w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

- W ubiegłym tygodniu spotkaliśmy się z przedstawicielami rad dwóch dzielnic: Ujeścisko-Łostowice oraz Orunia Górna Gdańsk Południe. Po spotkaniu została podjęta decyzja o wyznaczeniu na tym kłopotliwym zakręcie nowego przejścia dla pieszych. Ta sprawa ma status priorytetowy, co oznacza w praktyce, że przejście powinno pojawić się już na wiosnę - informuje Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Uzus wskaże dokładną lokalizację pasówJak zapewnia nasza rozmówczyni, zebra na jezdni i odpowiednie znaki drogowe nie pojawią się w arbitralnie wyznaczonym miejscu, lecz tam, gdzie rzeczywiście utrwalił się zwyczaj "przechodzenia na dziko".

- Obecnie analizujemy, w jaki sposób odbywa się ruch pieszych na omawianym zakręcie ul. Niepołomickiej. Innymi słowy, w którym dokładnie miejscu piesi najczęściej przekraczają jezdnię. Na podstawie tych obserwacji zostanie wskazana lokalizacja nowego przejścia. Wielokrotnie przekonaliśmy się o tym, że tylko taka procedura zapewnia pieszym maksymalne bezpieczeństwo. Chcemy uniknąć sytuacji, że piesi będą przechodzić obok pasów, bo "tak się już przyjęło" - uzupełnia Kiljan.

Opinie (108) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.