Fakty i opinie

Będzie remont leśnej drogi na Polankę Redłowską

Wody opadowe po ulewnych deszczach niszczą szlak.
Wody opadowe po ulewnych deszczach niszczą szlak. mat. prasowe

300-metrowa trasa wiodąca z ul. Orląt Lwowskich do Polanki RedłowskiejMapka znajduje się w bardzo złym stanie. Do końca roku ma jednak zostać wyremontowana ze środków budżetu obywatelskiego.Czy często spacerujesz po trójmiejskich lasach?

tak, przez cały rok 60%
tak, ale jedynie, gdy jest ciepło 7%
okazjonalnie, kilka razy w roku 26%
nie, wolę inne spacerowe miejsca 7%
zakończona Łącznie głosów: 466
Droga z ul. Orląt Lwowskich w Redłowie do Polanki Redłowskiej to leśny dukt, dzięki któremu w kilkanaście minut można się dostać na bulwar Nadmorski w Gdyni, bez konieczności wizyty w centrum miasta.

Szlak jest uczęszczany nie tylko latem, choć wtedy najbardziej widać jego popularność, w tym także złe strony związane z zaśmiecaniem terenu. Poza sezonem wakacyjnym chętnie wybierają go gdynianie, szukający wytchnienia i spokoju wśród drzew.

mat. prasowe

Remont dzięki budżetowi obywatelskiemuProblem w tym, że 300-metrowa trasa jest regularnie niszczona przez wody opadowe, które podmywają skarpy. Tworzą się tam niebezpieczne dla spacerowiczów zapadliny. W 2018 roku zwrócili na to uwagę mieszkańcy Redłowa, zgłaszając remont nawierzchni do budżetu obywatelskiego. Pomysł okazał się trafiony, wygrywając głosowanie. Szacunkowa wartość inwestycji to ok. 200 tys. zł.

W listopadzie inwestycja ma szansę zostać zrealizowana. Trwają poszukiwania wykonawcy prac. Zgodnie z projektem zaprojektowana trasa ma posiadać zmienną szerokość od 2,9 do 5 metrów i wpasować się w istniejącą geometrię z poprzecznym spadkiem.

Będzie wykonana z kruszywa łamanego, zaś konstrukcja cieku z kostki kamiennej. W budowie cieku skarpowego, którego szerokość wyniesie 1,2 metrów pojawią się kamień narzutowy, geowłóknina i grunt zagęszczony.

Na oferty koordynujący inwestycję Wydział Ogrodnika Miasta czeka do 26 października.

- Projektowana nawierzchnia ścieżki została ściśle dopasowana sytuacyjnie i wysokościowo do istniejącego ciągu pieszego. Natomiast odwodnienie będzie realizowane powierzchniowo. Woda opadowa będzie spływać w kierunku nowo projektowanych cieków kamiennych o szerokości 50 cm, a następnie po ciekach skarpowych, po skarpach do jaru - mówi Tadeusz Schenk, naczelnik Wydziału Ogrodnika Miasta.
W związku z tym, że trasa sąsiaduje z rezerwatem Kępa Redłowska, zadanie dla wykonawcy nie będzie łatwe.

- Nie jest możliwa zmiana przebiegu drogi, a prowadzenie robót musi być wykonane ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska naturalnego - dodaje Schenk.
Remont ma się zakończyć 30 listopada.

Co dalej z Polanką Redłowską?Przypomnijmy przy okazji, że wciąż ważą się losy Polanki Redłowskiej i okolic. W sierpniu odbyła się dyskusja publiczna w formie online podczas trzeciego wyłożenia projektu planu miejscowego.

- Przy założeniu, że obecnie trwające już trzecie wyłożenie projektu planu będzie ostatnim, możliwe będzie przedstawienie projektu planu Radzie Miasta Gdyni w listopadzie bieżącego roku - podkreślali planiści.
Radni dzielnicy Redłowo na najbliższej sesji mają z kolei głosować nad projektem "Budowa toalet oraz uporządkowanie terenu po dawnych basenach przy Polance Redłowskiej". Pieniądze mają pochodzić budżetu remontowo-inwestycyjnego rady dzielnicy na lata 2019-2023.

Podobny projekt złożony przez aktywistów z Miasta Wspólnego nie zyskał akceptacji mieszkańców w tegorocznym głosowaniu w budżecie obywatelskim.

Opinie (54) 7 zablokowanych

 • Trzeba przygotować teren dla dewelopera i przyszłych warszawskich lokatorów

  • 75 12

 • Pamiętam baseny w tamtym miejscu....szkoda że ten teren tak zaniedbany,a mógłby służyć mieszkańcom.

  • 52 4

 • Jak ktoś chce zagospodarować teren to niech zacznie od drogi.

  • 5 8

 • trylogia 30 lecia samorządu jak Szczurek nie radzi sobie z polanką redłowską

  • 46 1

 • Będę tam śmigał swoim Tico

  • 8 3

 • Teren idzie na sprzedaż a mieszkańcy jezcze z BO robią deweloperowi drogę?

  Tam będzie zamknięte osiedle więc z tą drogą dojdziemy do wysokiego płotu. Pomyśleć, że kiedyś gdy były baseny, to miejsce tętnilo życiem, wkrótce zamieszkają tam wybrańcy.

  • 65 8

 • Miasto dla ludzi.

  Dobrze że robią coś dla ludzi, którzy cenią naturę i mogli odpoczywać na łonie przyrody.

  • 9 11

 • Remont leśnej drogi?!

  Czyli chodzi o to by w lesie szło sie wygodnie jak po chodniku w mieście. Co za bzdura. Urok lasu drzewa, liście, wyboista droga, wystajace gałezie. Trzeba iść ostrożnie, uważnie. Można sie potknąć, ale to urok lasu.
  Cóż za miłośnik przyrody wymyślił remont drogi w lesie? Chyba faktycznie planuje Polanke ucywilizować. W końcu jesteśmy ludzie-szkodniki, musimy wygryźć każdy przejaw dzikiej przyrody

  • 85 10

 • Od czasow wojny była tam ścieżka leśna

  do dziś niezostała rozmyta. Doraźne prace wystarczają, aby nie uległa degradacji. Po co to zmieniać. Są ważniejsze sprawy, wydatki.

  • 54 5

 • NIE!!

  Zostawcie las w spokoju! Od ponad 30 lat tam spaceruję i nigdy nic mi nie przeszkadzało, ze skarpy nie spadłem, błoto obszedłem!
  Będzie tylko więcej ludzi, więcej śmieci i mniej zwierząt!

  • 75 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.