300-metrowa trasa wiodąca z ul. Orląt Lwowskich do Polanki Redłowskiej znajduje się w bardzo złym stanie. Do końca roku ma jednak zostać wyremontowana ze środków budżetu obywatelskiego.
Czy często spacerujesz po trójmiejskich lasach?
Szlak jest uczęszczany nie tylko latem, choć wtedy najbardziej widać jego popularność, w tym także złe strony związane z zaśmiecaniem terenu. Poza sezonem wakacyjnym chętnie wybierają go gdynianie, szukający wytchnienia i spokoju wśród drzew.
Remont dzięki budżetowi obywatelskiemu
Problem w tym, że 300-metrowa trasa jest regularnie niszczona przez wody opadowe, które podmywają skarpy. Tworzą się tam niebezpieczne dla spacerowiczów zapadliny. W 2018 roku zwrócili na to uwagę mieszkańcy Redłowa, zgłaszając remont nawierzchni do budżetu obywatelskiego. Pomysł okazał się trafiony, wygrywając głosowanie. Szacunkowa wartość inwestycji to ok. 200 tys. zł.
W listopadzie inwestycja ma szansę zostać zrealizowana. Trwają poszukiwania wykonawcy prac. Zgodnie z projektem zaprojektowana trasa ma posiadać zmienną szerokość od 2,9 do 5 metrów i wpasować się w istniejącą geometrię z poprzecznym spadkiem.
Będzie wykonana z kruszywa łamanego, zaś konstrukcja cieku z kostki kamiennej. W budowie cieku skarpowego, którego szerokość wyniesie 1,2 metrów pojawią się kamień narzutowy, geowłóknina i grunt zagęszczony.
Na oferty koordynujący inwestycję Wydział Ogrodnika Miasta czeka do 26 października.
- Projektowana nawierzchnia ścieżki została ściśle dopasowana sytuacyjnie i wysokościowo do istniejącego ciągu pieszego. Natomiast odwodnienie będzie realizowane powierzchniowo. Woda opadowa będzie spływać w kierunku nowo projektowanych cieków kamiennych o szerokości 50 cm, a następnie po ciekach skarpowych, po skarpach do jaru - mówi Tadeusz Schenk, naczelnik Wydziału Ogrodnika Miasta.
W związku z tym, że trasa sąsiaduje z rezerwatem Kępa Redłowska, zadanie dla wykonawcy nie będzie łatwe.
- Nie jest możliwa zmiana przebiegu drogi, a prowadzenie robót musi być wykonane ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska naturalnego - dodaje Schenk.
Remont ma się zakończyć 30 listopada.
Co dalej z Polanką Redłowską?
Przypomnijmy przy okazji, że wciąż ważą się losy Polanki Redłowskiej i okolic. W sierpniu odbyła się dyskusja publiczna w formie online podczas trzeciego wyłożenia projektu planu miejscowego.
- Przy założeniu, że obecnie trwające już trzecie wyłożenie projektu planu będzie ostatnim, możliwe będzie przedstawienie projektu planu Radzie Miasta Gdyni w listopadzie bieżącego roku - podkreślali planiści.
Radni dzielnicy Redłowo na najbliższej sesji mają z kolei głosować nad projektem "Budowa toalet oraz uporządkowanie terenu po dawnych basenach przy Polance Redłowskiej". Pieniądze mają pochodzić budżetu remontowo-inwestycyjnego rady dzielnicy na lata 2019-2023.
Podobny projekt złożony przez aktywistów z Miasta Wspólnego nie zyskał akceptacji mieszkańców w tegorocznym głosowaniu w budżecie obywatelskim.