Beretta Famila Schio - VBW Arka Gdynia 75:61. Zbyt późna pobudka koszykarek

sez
22 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat)

Kolejna porażka VBW Arki Gdynia w Eurolidze kobiet. Kolejna porażka VBW Arki Gdynia w Eurolidze kobiet.

VBW Arka Gdynia przegrała na wyjeździe z włoskim zespołem Beretta Famila Schio 61:75 (15:15, 12:30, 17:20, 17:10) w meczu 11. kolejki fazy grupowej Euroligi kobiet. Koszykarki Jeleny Skerović swoją szansę straciły w drugiej kwarcie. W pierwszej połowie 74 proc. punktów dla żółto-niebieskich zdobyły: Marissa Kastanek i Morgan Bertsch. Po zmianie stron skuteczna była Megan Gustafson. Mistrzynie Polski obudziły się zbyt późno.

Kolejny problem GTK Gdynia po koronawirusie

Beretta Famila: Keys 19 (1x3, 9 zb.), De Shields 11, Sottana 7 (1x3), Andre 4, Mestdagh 3 (1x3) oraz Laksa 19 (3x3), Gruda 6 (11 zb.), Crippa 4, Verona 2 (7 as.)

VBW ARKA: Kastanek 15 (3x3), Bertsch 14 (2x3), Gustafson 13 (1x3, 6 zb.), Pavlopoulou 8 (5 as., 6 zb.), Dobrowolska 0 oraz Podgórna 6 (2x3), Begić 3 (1x3, 6 zb.), Szymkiewicz 2, Borkowska 0, Bazan 0

10. Plebiscyt Trojmiasto.pl na Najlepszego Ligowca Roku 2021. Kolejność na półmetku. Alice Kunek wśród nominowanych

Mecz Beretta Famila Schio - VBW Arka Gdynia pierwotnie miał zostać rozegrany 12 stycznia, ale zespoły zmagały się z zakażeniami koronawirusem. Zaległości w Eurolidze kobiet odrobiono zatem 10 dni później. W pierwszych minutach po obu stronach przeważały niecelne rzuty, szczególnie drużyna z Włoch nie potrafiła celnie trafić do kosza. W zasadzie w tym elemencie koszykarskiego rzemiosła koncertowo spisywała się tylko Morgan Bertsch. Amerykanka zdobyła 8 punktów (dwie trójki) i dzięki temu żółto-niebieskie po ponad 4 minutach gry prowadziły 8:2.

W kolejnych akcjach gdynianki się zatrzymały, pudłowały z dość prostych pozycji. Na chwilę straciły prowadzenie (10:11), lecz szybko rzutem z dystansu odpowiedziała Marissa Kastanek (13:11). Po 10 minutach podopieczne Jeleny Skerović remisowały z Włoszkami 15:15, choć w ostatnich sekundach dały sobie wyrwać z rąk prowadzenie. VBW Arka rzucała na znacznie lepszej skuteczności. Nie udało się jednak koszykarkom z Gdyni tego wykorzystać i zbudować przewagi. Druga kwarta rozpoczęła się od błędów i Beretta Famila Schio prowadziła 20:15.

Alice Kunek: Sukcesy i przyjaźń na całe życie

Kilkuminutową niemoc gdynianek w końcu przerwała Bertsch (przez ten czas rywalki zdobyły 9 punktów z rzędu), lecz zaliczka miejscowego zespołu niepokojąco wzrosła - 29:19. W VBW Arce tylko Bertsch i Kastanek nie zawodziły w ofensywie, pozostałe grające zawodniczki miały kłopoty z rzutami. Dla przykładu: Ana-Marija Begić miała 0 na 5 rzutów z gry. Pojedyncze akcje innych koszykarek to było za mało na nawiązanie walki punkt za punkt.

Na przerwę drużyny schodziły przy wyniku 45:27 dla gospodarzy. Dwa rzuty za trzy i jeden za dwa Kitiji Laksy postawiły mistrzynie Polski w trudnym położeniu. Podsumowując - Włoszki w drugiej kwarcie uzbierały dwa razy więcej punktów niż w pierwszej (aż 30), czyli odzyskały skuteczność. Tego brakowało żółto-niebieskim. 74 proc. wszystkich punktów w pierwszej połowie okazało się dziełem Bertsch i Kastanek - obie zdobyły po 10. Dwie zawodniczki meczu nie wygrają.

VBW Arka Gdynia - Basket Landes 74:87 - przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarkom i trenerce

Po zmianie stron na boisku niewiele się zmieniło. Odblokowała się z dystansu Begić, zza łuku trafiła także Megan Gustafson, pierwsze w tym spotkaniu punkty rzuciły: Pinelopi Pavlopoulou oraz Magdalena Szymkiewicz. Dla przebiegu meczu nie miało to większego znacznia, gdyż Beretta Famila Schio kontrolowała grę. Przewaga rywalek drużyny z Trójmiasta powiększyła się do 21 punktów. Emocje praktycznie zostały zakończone.

W czwartej odsłonie cud się nie zdarzył i VBW Arka przegrała kolejne spotkanie. W europejskich zmaganiach koszykarki wygrały zaledwie 2 z 12 spotkań, dlatego nie mają już nawet matematycznych szans na kwalifikację do kolejnej rundy. Najwięcej punktów dla gdynianek zdobyły: Kastanek, Bertsch i Gustafson. Ta trzecia obudziła się dopiero, gdy losy meczu były już rozstrzygnięte. Niezłą ostatnią kwartę rozegrała Greczynka Pavlopoulou. Końcówka to dobra postawa VBW Arki w defensywie.