• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bez nowych trolejbusów przez drogi prąd. Unieważnienie przetargu

Patryk Szczerba
11 maja 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Zaplanowany zakup 6 nowych trolejbusów nie dojdzie do skutku. Przetarg odwołano z powodu rosnących cen prądu. Zaplanowany zakup 6 nowych trolejbusów nie dojdzie do skutku. Przetarg odwołano z powodu rosnących cen prądu.

Przetarg na dostawę sześciu trolejbusów do Gdyni został unieważniony. Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej tłumaczy decyzję rosnącymi cenami energii. Mają one wzrosnąć w przyszłym roku o 100 proc.Czy korzystasz z komunikacji miejskiej?

Przypomnijmy:

  1. Do Gdyni miało trafić sześć trolejbusów niskopodłogowych, jednoczłonowych o długości od 11,5 m do 13,5 m.
  2. Środki na zakup trolejbusów miały pochodzić częściowo z funduszy rządowych.
  3. Dofinansowanie z ministerialnych środków miało wynosić 6,4 mln zł, a wkład własny spółki - 7 mln zł.
  4. Pojazdy miały dotrzeć jesienią przyszłego roku. Przetarg jednak został unieważniony

Przetarg unieważniony przez rosnące ceny prąduJak można przeczytać w dokumentacji przetargu, gdyńska spółka powołała się na art. 256 Prawa Zamówień Publicznych, zakładający, że mogą wystąpić okoliczności powodujące, że dalsze prowadzenie postępowania jest nieuzasadnione.

Taką okolicznością okazały się w przypadku Gdyni podwyżki cen prądu.

- Obecnie doświadczamy gwałtownych, wręcz drastycznych wzrostów cen energii. (...) Według bieżących cen koszt energii w 2023 r. wzrośnie o ponad 100 proc. w stosunku do bieżącego roku, co spowoduje potrzebę ograniczenia wydatków inwestycyjnych. W ocenie Zamawiającego ustalenie zaistnienia tych zjawisk oraz ich skutków powoduje konieczność unieważnienia przedmiotowego postępowania, gdyż dalsze prowadzenie postępowania jest z wyżej wymienionych powodów w zakładanym terminie niemożliwe do realizacji - można przeczytać w uzasadnieniu unieważnienia podpisanym przez Piotra Małolepszego, prezesa Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej.

Na ulicach dzierżawione trolejbusyNowych fabrycznie pojazdów nie będzie, ale po Gdyni jeżdżą od kilku miesięcy trolejbusy marki Solaris Trollino 12 z 2011 r., które spółka PKT dzierżawi od Lublina.

Po trzyletniej dzierżawie miasto prawdopodobnie kupi je, zastępując nimi najstarsze gdyńskie trolejbusy.

Pasażerowie czekają na elektryczne autobusyPasażerowie wciąż czekają na to, kiedy pojawią się zapowiadane elektryczne autobusy, które trafią do Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej.

16 "krótkich" i 8 przegubowych elektrycznych pojazdów miało wyjechać na ulice w kwietniu. Standardowe pojazdy kosztowały 47 mln 224 tys. zł, a przegubowe 32 mln 639 tys. zł. Zakup dofinansowała Unia Europejska.

Przegubowce będą jeździły na linii 150, łączącej Witomino-Leśniczówkę z ulicą Godebskiego na Oksywiu. Pozostałe autobusy będą kursować na liniach gdyńskich, bardziej śródmiejskich: na linii 133 oraz na liniach 128, 190 i 282.

Quiz Komunikacja w Trójmieście Średni wynik 63%

Komunikacja w Trójmieście

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (198)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane