Bezdomni remontują mieszkanie, by później w nim zamieszkać

Sześciu podopiecznych MOPS (na zdjęciu trzech w strojach roboczych) pracuje w mieszkaniu w trzyosobowych zespołach na zmianę. Pomagają im wolontariusze z ośrodka.
Sześciu podopiecznych MOPS (na zdjęciu trzech w strojach roboczych) pracuje w mieszkaniu w trzyosobowych zespołach na zmianę. Pomagają im wolontariusze z ośrodka. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Do końca miesiąca potrwa remont mieszkania w budynku przy ul. Warszawskiej zobacz na mapie Gdyni w Gdyni, prowadzony przez szóstkę pozbawionych dachu nad głową podopiecznych MOPS. Po jego zakończeniu zamieszkają tam, a część utrzymania lokalu weźmie na siebie miasto.Jak oceniasz pomysł remontu lokali do zamieszkania przez bezdomnych?

Zobacz wyniki (1341)
W Gdyni żyje ok. pół tysiąca osób bezdomnych. 60 z nich to osoby spędzające czas permanentnie na ulicy, których mieszkańcy spotykają na co dzień. Pomoc w wyjściu z kryzysowych sytuacji, pełnych komplikacji i ludzkich dramatów nie jest łatwa, bywa też długotrwała. Zwykle to proces trwający nawet kilka lat. Wszelkie niestandardowe pomysły mogą więc okazać się przełomowe.

Remont, adaptacja i mieszkanie

Takim w Gdyni stał się pilotażowy projekt, którego najważniejszym założeniem jest remont mieszkania przez osoby bezdomne, będące podopiecznymi MOPS. W zamian za to otrzymają możliwość zamieszkania w nim. Miasto stosowną uchwałę zezwalającą na takie działanie przyjęło już w zeszłym roku. Od kilku tygodni pomysł jest w praktyce realizowany przy ul. Warszawskiej, gdzie szóstka mężczyzn pod nadzorem budowlańców i przy pomocy pracowników MOPS remontuje ok. 100-metrowy lokal na trzecim piętrze jednej z kamienic.

Zakończenie prac planowane jest jeszcze w kwietniu. Po odbiorach w maju, przyszli lokatorzy powinni w nim zamieszkać w dwóch dwuosobowych i dwóch pojedynczych pokojach.

- Zgłosili się do nas sami, nikogo do niczego nie namawialiśmy. To budujące, jak w pocie czoła pracują, wiedząc, że docelowo to będzie ich miejsce zamieszkania. To od razu zmienia postać rzeczy. Widać po nich zmęczenie, ale jednocześnie chęć pracy. Po tym, jak tu zamieszkają, będziemy partycypowali w jego utrzymaniu. Na początku bierzemy na siebie opłaty czynszowe. Media i pozostałe muszą opłacić lokatorzy. Chcemy, by proporcje zmieniały się tak, by nasza pomoc była jak najmniejsza w przyszłości - wyjaśnia Jarosław Józefczyk, zastępca dyrektora MOPS w Gdyni.
Poważniejsze prace są prowadzone przez budowlańców, którzy nadzorują także pozostałe etapy remontu.
Poważniejsze prace są prowadzone przez budowlańców, którzy nadzorują także pozostałe etapy remontu. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
Zakończenie remontu i wprowadzenie się do mieszkania to bowiem dopiero początek. Mężczyźni nie zostaną na razie zameldowani. Będą musieli poszukać pracy, która pozwoli im ponosić koszty utrzymania mieszkania przez kolejne lata. Przez rok pracownicy MOPS będą kontrolowali ich zachowanie.

Na jednym mieszkaniu się nie skończy

- Będziemy pilnowali się nawzajem, bo wkładamy w to dużo wysiłku. Wiemy, że było więcej chętnych, więc jesteśmy tym bardziej wdzięczni i zdeterminowani - opowiadają mężczyźni.
Urzędnicy z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej tłumaczą, że na jednym wyremontowanym lokalu nie zamierzają poprzestać, więc niewykluczone, że niebawem szansę dostaną kolejne osoby.

Bez ścian, podłóg i elementów wykończeniowych - takie mieszkanie zostawili swoim podopiecznym pracownicy MOPS. By w nim zamieszkać prowadzą prace wykończeniowe. Sprzęt i meble mają dostarczyć gdyńskie firmy.
Bez ścian, podłóg i elementów wykończeniowych - takie mieszkanie zostawili swoim podopiecznym pracownicy MOPS. By w nim zamieszkać prowadzą prace wykończeniowe. Sprzęt i meble mają dostarczyć gdyńskie firmy. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
- Chcemy, by było to rozwiązanie systemowe. Niewykluczone, że w przyszłym roku w ten sposób będą zaadaptowane kolejne trzy mieszkania. Naszym celem jest uniezależnianie bezdomnych od przebywania w schroniskach. Jednym z takich przykładów jest plan podpatrzony w Holandii. Osobom bezdomnym, a także zagrożonym bezdomnością, oferuje się wsparcie w utrzymaniu wynajmowanego lokalu na wolnym rynku. Obecnie w ten sposób 80 osób w Gdyni wynajmuje mieszkania i pokoje - dodaje Jarosław Józefczyk.
Dotrzeć do potrzebujących

Władze miasta zapewniają z kolei, że polityka mieszkaniowa zaczyna ulegać zmianie, by dotrzeć do najbardziej potrzebujących. Nowymi inicjatywami są m.in. zespoły składające się z przedstawicieli wydziałów spraw społecznych i budynków, które pojawiają się w środowiskach zagrożonych wykluczeniem.

- Chcemy stworzyć też m.in. bardziej elastyczny system remontów i adaptacji dostępnych lokali oraz łatwiejsze pozyskiwanie mieszkań na wolnym rynku. Zakłada on współpracę z agencjami pośrednictwa nieruchomości i spółdzielniami mieszkaniowymi - opowiada Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Prace w mieszkaniu przy ul. Warszawskiej potrwają jeszcze ok. dwa tygodnie

Opinie (219)

 • No i petarda (12)

  Najgorzej jest dawać cokolwiek komukolwiek (za pewnymi wyjątkami) za "tzw. darmo".

  • 321 19

  • zgadza sie ! gdyz to utwierdza w tym ze nie warto pracowac , walczyc o zycie lecz czekac az dadza. (3)

   Rozumiem gdyby to byly osoby schorowane po 80 ale tak jak widac nie jest. w Azji praca po 80 jest czyms normalnym i nikt sie nie skarzy ze mu ciezko a u nas jak ma 60 lat to juz ojojo strasznie slabiutki staruszek . Tak dlugo jak czlowiek ma sily pracowac , tak dlugo powinien to robic bo pradoksalnie ciezka praca pozwala dluzej zyc i byc sprawnym.

   • 29 21

   • masz już 80 lat, że wiesz jak to jest pracować w tym wieku?

    • 29 8

   • tak przynajmniej powiedział mi Rysiu Swetru (1)

    • 7 13

    • Brawo!

     Całe szczęście, że jest broszka Beatka i obniży nam wiek emerytalny!!!
     A to, że kosztem nawet 50% procent uposażenia... Oj tam oj tam.....

     • 3 1

  • Mieszkanie "za remont" to nie jest za darmo ?? (7)

   Ludzie zapiepszają latami żeby M kupić.

   • 21 19

   • Nie dostają (6)

    mieszkania, tylko prawo do mieszkania w nim. I nie bronie wcale systemu. Ale jak już są komunalne mieszkania, to dobrze, aby przyszli lokatorzy dali coś od siebie. Wolę tak niż miasto z moich pieniędzy ekipę zatrudniało do remontu.

    • 51 6

    • tyle ze artykul nie mowi jak dlugo miasto czyli my bedziemy oplaca te koszty utrzymania ! (5)

     jak ci ludzie mimo wszystko nie znajada pracy latami to czy non stop miasto bedzie ich utrzymywac oplacajac koszty lokalu ?

     • 9 13

     • Trzeba było oglądać Panoramę na TVP3, gdzie był wczoraj reportaż o tym i mówili, że opłacają sami czynsz. (1)

      • 14 8

      • nie!!! jest tu napisane ze dopiero maja szukac pracy i MOŻE zaczną płacić czynsz

       • 2 0

     • (2)

      wolę utrzymywać bezdomnych, niż kurky, które oszukują skarbówkę i lądują w więzieniu. Poza tym, myślisz, że nie będą mieli chęci pójść na swoje? Że 6 chłopa w jednym mieszkaniu, nie będzie chciało znaleźć sobie kobiety i własnego konta? Wake up.

      • 8 4

      • Chyba jednak kąta nie konta. Przynajmniej na początek ;-)

       • 9 4

      • i tak utrzymujesz to co napiszłeś a teraz jeszcze i to

       jest napisne ze 2 pokoje bedą samodzlelne wiec moge sobie kobiety sprowadzac !

       • 2 0

 • (23)

  W tym kraju opłaca się być bezdomnym i bezrobotnym! Miasto pokryje część kosztów...(sic).Znam wielu ludzi i rodzin co przyjechali do Trójmiasta ,pracować i muszą wynajmować lokale na wolnym rynku .Każdemu jest ciężko! Pieprzona socjalistyczne nawyki dotacje , daniny , dopłaty itd. Jest to nie sprawiedliwe ! gdyby ta szóstka podjeła bylejaką prace za nawe za 1,5 tyś netto to mieliby miesięcznie 9 tyś w zupełności wystarczyłoby na opłacenie mieszkania! Najlepiej niech wszyscy zaczną chodzić do MOPS-u po zasiłki i lokale! Masakra!

  • 203 196

  • ano się opłaca niestety :( (11)

   tutaj przynajmniej muszą trochę potyrać. Ale mimo wszystko rozdawnictwo kwitnie. A jak ktoś ma małe potrzeby i dostaje tzw. michę, to po co ma pracować???

   • 33 12

   • (10)

    Ale w tym kraju nawet jak ktoś jest uczciwy i uczciwie pracuje i w miare dobrze zarabia to mu się kłody rzuca pod nogi! Te socjalistyczne świnie wszystkich do swojego poziomu chcą zrównać!Są bardzo roszczeniowi , precz z socjalem! Mi kiedyś zarzucano takie , bzdety, że pije markowe trunki , rozbijam się taksówkami i chodzę na obiad do restauracji itd.No bo skąd mam pewnie narkotyki sprzedaje lub kradnę.Same świnie to banda nierobów co tylko w oknach siedzą i kabluj(oczerniają na policji) .Żyją z zasiłków , rent i pieniędzy od policji za wzajemne podpieprzanie!

    • 23 24

    • Są i tacy (9)

     generalnie ch...a na takich kładę, śmieje się im w oczy i celowo niekiedy wzbudzam zawiść ostentacyjnie eksponując moje bogactwo (w porównaniu z ich). Zawistnych, zazdrosnych roszczeniowych nierobów na bruk. Ale nie wszyscy tacy są. Prawo jest tak g*wnianie skonstruowane, że będąc bezdomnym trudno (o ile w ogóle możliwe) znaleźć legalną pracę. Może komuś z takich programów uda się wyrwać z tego błędnego koła, a jeśli tak, to petarda. Osobiście znam człowieka (51 lat), który bardzo dobrze zarabiał przez całe życie niczym nie zawiniając stracił wszystko. W krótkim czasie stał się bezdomnym bez pieniędzy. I pomimo dobrego wyższego wykształcenia nie mógł znaleźć pracy, bo był bezdomny. Dorywał jakieś zajęcia na czarno, nie pił, aż w końcu trafił do podobnego programu gdzieś w środku Polski i jakoś udało mu się z tego wyjść. Wiem, że to są wyjątki, ale nóż..... Tak czy siak - przecz z socjalizmem i socjalistyczną polityką pisu. Albo ta dziewczynka gdzieś tam z innej części kraju. Ma 13 lat i ponad 100 tys. długu przez ojca. I niebawem będzie bezdomna. No nie wiem czy można powiedzieć, że taka jest roszczeniowa.

     • 17 18

     • (1)

      Owszem ale ty piszesz o marginalnych przypadkach ! Max 5% wszystkich!

      • 6 10

      • nawet mniej niż 5%

       znajomy jest opiekunem w noclegowni w jednym z mniejszych miast na pomorzu i jego opowieści o bezdomnych nieźle podnoszą ciśnienie ludziom którzy uczciwie pracują i płaca podatki. Ze wszystkich podopiecznych tylko jeden pan robi coś sensownego- a to komuś ogródek skopie a to drzewo poukłada i zarobione pieniądze odkłada na nowy start. Reszta ma wszystko w poważaniu. Mają zasiłek z tytułu bezdomności plus rentą alkoholową i wychodzi z tego niezły pieniądz. Zwłaszcza jak nie trzeba płacić za mieszkanie, jedzenie, media, kosmetyki i środki chemiczne. Postawa bardzo roszczeniowa (skarga do dyr. mopsu ,że oni chcą markowy proszek do prania bo dosia ich "gryzie", że nie będą jeść sera żółtego na śniadanie 3 dni z rzędu - to norma) a jak ostatnio kierownik noclegowni szukał kogoś kto uporządkuje teren zielony wokół noclegowni to został wyśmiany....

       • 8 6

     • oczym ty piszesz bezdomemu cieżko znaleźć prace, z g*wniane pieniądze pracy nie brakuje w tym kraju,(tzn.za minimalne wynagrodz.)

      • 11 12

     • może jesteś bogaty, ale kultury to ci brak (5)

      Klasy nie kupisz, słoma zawsze z butów wyjdzie

      • 20 2

      • kultura:))) (4)

       Jestem na tyle kulturalny, że wiem kiedy, gdzie i w czyjej obecności mogę zachowywać się jak cham. Generalnie obniżam jakość i poziom moich wypowiedzi, bo tak się składa, że większość społeczeństwa i forumowiczów tutaj to chamy o mentalności schabowego. Stąd język - dostosowuję się do poziomu,. O mnie nie bój nic: w filharmonii zachować się potrafię, wina do potraw dobieram celująco, tańczę walca i tango jak trzeba, a o historii malarstwa coś też powiem, chociaż jestem inżynierem z branży technicznej. Nie tępię biedy, tylko lenistwo. Nie tępię ludzi, tylko ich zawiść i złośliwość. Nie tępię błędów tylko brak wyciągania z nich wniosków itp. itd. I jak wiem, że jedna z sąsiadek co zawsze mówi dzień dobry, porysowała mi lakier w nowym aucie, to powtórzę bo to do takich kieruje te wypowiedzi : śmieję się Wam w oczy zawistnie nieroby i ch.....a na Was kładę.

       • 13 25

       • Chciałam tylko dyskretnie napomknąć, że publiczne wykładanie sam-wiesz-czego (1)

        grozi konsekwencjami prawnymi z art. 140 kw - doniosła szeptem wiewiórka i wycofała się na paluszkach...
        PS. 'Reszta jest milczeniem' - jesteś przypadkiem niereformowalnym;D

        • 18 0

       • tak wiem droga Wiewiórko :)

        rzucam bluzgi licząc się z konsekwencjami. Czasami mnie ponosi :D.
        Czasami staram się zanadto nadać ekspresji moim wypowiedziom.
        Będę pisał "kil Wam w oko" -
        odpowiedział zawstydzony Adam z Gdyni i czmychnął czym prędzej nie oglądając się za siebie...
        P.S.
        "kto milczy, znać, że przyzwała"

        • 3 12

       • i vis-a-vis (jak mawiał klasyk)

        • 7 2

       • dzięki o oświecony Adamie żeś raczył język swój do mojego rynsztokowego zniżyć cobym zrozumiał

        • 7 2

  • to zostań bezdomnym i bezrobotnym a nie płaczesz na necie i wylewasz swoje popierdółki (2)

   • 30 7

   • (1)

    To jak zostali bezdomnymi i nie chcą peacować to ich problem! Wytłumacz mi czemu kazdy ma dokładać do takich ludzi?Nie płacze w necie tylko stwierdzam fakt!

    • 10 19

    • nie rozumiesz tego ?

     przecież ty wiesz wszystko najlepiej.

     • 7 5

  • Jesteś żenujący szpilku. (2)

   • 8 2

   • (1)

    Nie prawda !

    • 0 6

    • prawda, i to w każdym temacie. Na niczym się nie znasz, ale sie wypowiesz.

     Zmień moze podpis pod komentarzami, zeby ludzie Cie nie kojarzyli.

     • 3 0

  • (4)

   Szpilek, to ty! :D Jak dobrze cię znowu czytać! Rozumiem, że nie jesteś około 50, skoro uważasz, że w takim wieku łatwo można znaleźć pracę za 1,500 netto. Ale co ja tam wiem w porównaniu do ciebie!

   • 8 3

   • (3)

    Szpilek to dziecko, nic nie wie o zyciu.

    • 4 1

    • Bądź taki jak szpilek (2)

     Brawo szpilek

     • 2 3

     • (1)

      Ja wręcz marzę o tym, żeby być tak przenikliwy w komentowaniu jak szpilek

      • 1 1

      • był kiedyś taki mądrala

       nazywał się gallux, potem następna wyrocznia się pojawiła; DArek, teraz jest szpilek. siedzą takie osoby w internetach, czytaja wszystko, biorą do bani ale do pracy się nie chce wziąć hehe. a najlepsze jest to, że pewnie się masturbują czytając opinie i patrząc na wskaźnik łapek

       • 3 1

 • Bardzo dobra inicjatywa (7)

  Brawa dla Panów za chęci! Dużo osób chciałoby tylko dostać i nic nie robić, zapuścić i zasyfić otrzymany kąt do życia.

  • 146 29

  • (1)

   Bardzo dobrą inicjatywą byłoby gdyby każdy z tych Panów pracował i wspólnie wynajęliby sobie mieszkanie na wolnym rynku!

   • 12 6

   • niedługo będą mieli taką szansę jeśli dobrze pokierują swoim życiem, a mając ciepły dach nad głową, łazienkę, środki czystości, pomoc MOPSu i dobre chęci mają ogromne szanse, aby tak się stało jak piszesz.

    • 10 1

  • Ja musze zapier.. 25lat żeby spłacić swoje M a bezdomny dostaje za remont? (4)

   Gdzie tu sprawiedliwość?

   • 11 12

   • tak ale....

    ....ty zapierdzielając 25lat bedziesz mógł powiedzieć że jest twoje natomiast to mieszkanie które on wyremontuje nigdy nie będzie jego.

    • 10 4

   • Czytaj tluku ze zrozumieniem. Oni nie dostali tego mieszkania na "wieki wiekow amen" tylko dostali mozliwosc mieszkania w nim- to tak jakbys Ty wynajmowal prywatnie. Wiec o co sie burzysz? O wlasna nieumiejetnosc rozumienia czytanego tekstu?

    • 9 3

   • (1)

    Jak można pisać takie bzdury? Czy tu poziom IQ użytkowników spadł aż tak bardzo?

    • 3 2

    • Nie jedna osoba wynajmuje mieszkanie w trójmieście i płaci średnio 1000zł / miesiąc, wynajem za remont dla Ciebie nie robi wrażenia - widać że mieszkanie dostałeś po rodzicach bo nie ma pojęcia o życiu.

     • 2 0

 • Ja czekam 15 lat na mieszkanie (19)

  A lumpyi dziecioroby dostaja na momencie .... a szlag by was trafil !

  • 102 147

  • I (1)

   Meline z niego zrobia w 3 dni i jeszcze dziesiatki innych meneli tam bedzie koczowac

   • 18 32

   • to wtedy won na bruk i następnych, aż do skutku.

    Wśród bezdomnych też są porządni ludzie. A że bezdomni... różnie się po transformacji życie układało. Ci przynajmniej trochę popracują. A każdemu kto ma ręce i chęci należy na starcie pomóc. Dla roszczeniowych nierobów stanowcze nie.

    • 53 3

  • co znaczy czekasz? (3)

   z nieba Ci skapnie??? Weź się do roboty może. Zainwestuj w siebie, czy coś. Co robiłeś przez 15 lat???

   • 55 4

   • Zmien prace,wez kredyt... (1)

    dzieciaki bredzislawa tak zrobily ,i prosze ! Sa ludzmi sukcesu,po 10 tys na miesiac to sie nawet nie schyla.
    A Polacy to tylko narzekaja i biadola...

    • 14 3

    • bo tak

     łatwiej...

     • 4 3

   • a jeśli ktoś jest osobą niepełnosprawną

    to co ma robić ?

    • 2 0

  • Weź kredyt i sobie kup. A nie czekasz na mieszkanie nierobie jeden

   • 16 4

  • To nie czekaj tylko sobie je kup. Jak mnie irytuje takie biadolenie nierobów. Jak ci się coś nie podoba, zmień to. Myślisz, że inni dostali wszystko za darmo?

   • 19 2

  • To weź się do uczciwej roboty i sobie kup mieszkanie, pasożycie.

   • 11 4

  • Otwórz działalność, załóż bank,

   nawiąż współpracę paneuropejską. Wykorzystaj otaczające cię morze możliwości

   • 8 4

  • a ja pracuje na swoje (1)

   a takie lumpy nieroby jak ty tylko czekają daj daj daj nawet 15 lat
   szlag by cie trafił patolu jeden

   • 12 5

   • Obys

    Zdechl frankowiczu ...kredyty sa dla frajerow

    • 3 11

  • (2)

   Jak to czekam? . Za 4obote się weź i kup nieudacznik!

   • 3 4

   • Marian (1)

    Frajerze do pracy robolu

    • 1 8

    • Nieudacznik.

     • 3 1

  • (1)

   Jakim prawem ich w taki sposób oceniasz?! Ludzie mają różne życiowe dramaty. Weź się do roboty, a nie wytykasz innym, że coś mają.

   • 7 1

   • bo sie brzydze takimi jak oni

    dno spoleczne i mieszkanie 100 m - a poszli won do schroniska

    • 0 9

  • Weź się do roboty

   i se kup nierobie!!!

   • 3 1

  • jesteś nieudacznikiem ,nie szukaj winnych

   • 0 0

 • Fajna inicjatywa (4)

  Fajna inicjatywa, popieram taki sposób aktywizacji osób bezdomnych. Trzymam kciuki za Panów!

  • 126 23

  • Ja popieram uczciwą prace i wynajęcie sobie samemu mieszkania! Nie tędy droga , jeśli potrafią samemu wyremontować mieszkanie to istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdą sobie prace w budowlance i będzie ich stać na wynajem prywatnego mieszkania!

   • 5 12

  • uwazam ze im sie nalezy jeszcze internet '' darmo ' , plazma TV , komputer , smartfon ! (1)

   a za wszystko niech zaplaca inni zeby bezdomni mieli darmowy dostep to TV i internetu . Potem dac kazdemu nowego mercedesa oraz wczasy w Hiszpanii gdyz musza wypoczac ............przeciez inni moga to oplacic !.

   • 6 9

   • problem tkwi w bogatych ludziach

    których jest garstka może 2 % ludności globalnej,mają przerost ambicji a nie widzą potrzeb ludzkich chociaż pomagają jak mogą. Problem tkwi w nierówności społeczeństw. Jedne obwarowały się laserami, biotechnologiami,chipami,kamerami jak USA a inne takie jak Etiopia żyją jak sprzed 2000 lat

    • 1 0

  • Bardzo dobrze. Należy ludziom dawać szanse. Nie wszyscy mieli taki sam start i nie wszyscy są równie zaradni.
   Czas odejść od wolnego rynku, i zrozumieć socjalizm: każdy ma prawo do określonych rzeczy za to że jest człowiekiem. Nie wiadomo czy np. tobie się nie powinie noga. Wtedy grupa/społeczeństwo/zbiorowa organizacja społeczeństwa/państwo tobie również pomoże.

   • 3 0

 • 100 metrow (9)

  Na 3 pijakow a rodziny 6 osobowe mieszkaja na 50 metrach ....absurd

  • 57 122

  • ja się mieszka na 50m (4)

   to się szóstki dzieci nie płodzi.

   • 59 6

   • albo wynajmuje większe mieszkanie

    a nie żyje na garnuszku Państwa

    • 27 1

   • jasne,że nie.

    to się robi na 43m2

    • 5 0

   • (1)

    rzadko mi się to zdarza... ale mądry z Ciebie człowiek, Adam.
    jeżeli naprawdę jesteś facetem - podziwiam, jako kobieta.

    • 5 4

    • miło

     jestem facetem, ale ciiiiii, bo jeszcze się zaczną podszywać pod mój nick :)

     • 1 3

  • (1)

   Po pierwsze to nigdzie nie pisze ze to "pijacy" jak to ladnie ujmujesz, a po drugie 100 metrow na 6 a nie na 3 osoby. Nie przeczyta do konca ale swoje trzy grosze wcisnie. Brawo Ty!

   • 43 4

   • nie używaj tego debilnego ...brawo ty czy ja...!!!

    • 5 8

  • 6 osób, a nie 3-czytanie ze zrozumieniem. I nie kazdy bezdomny to pijak..

   • 28 3

  • Współczuję ci sposobu myślenia.

   • 4 0

 • Jak widac bezdomni sa coraz '' młodsi '' (17)

  Bezdomni sa coraz mlodsi i tu nalezy zadac pytanie .. czy tak mlodym osobom sie nie chce pracowac aby sobie choc cos wynajac ? . Bylo wiele artykulow o bezdomnosci i z niektorych wynikalo iz wiele osob mowilo ze '' im sie nie oplaca pracowac '' bo np. profity mogace otrzymac pozwalaja im zyc . Czy o checi do pracy decyduje tylko wysokosc zarobku ? czy tez praca sama z siebie przestaje byc istota zycia ludzkiego ? . To przykre ze ludzie mlodzi zamiast checi pracowania czekaja az im reszta spoleczenstwa i podatnikow cos wypracuje i da !. Mysle ze jakas granica wiekowa powinna obowiazywac w takim przydziale lokali . Czesto widuje sie osoby mlode chcace przyslowiowe 5 zl a na pytanie czy nie moze on sobie zarobic tych 5 zl .. mowi ze szkoda pracowac za tyle ! wiec to cynizm w wielu przypadkach ze woli cos dostac za nic niz zapracowac lecz uwaza ze inni maja dla niego zapracowac .

  • 54 42

  • A może warto poczytać ? (4)

   pracują w 3 osobowych zespołach z wolontariuszami - także ten młody to pewnie wolontariusz wystarczy przeczytać opis pod zdjęciem

   • 19 3

   • co to ma do sprawy kolego sympatyczny ? (2)

    maja znalezc taka prace aby zarobic sobie na wynajecie lokalu mieszkalnego . Sorki ale nie wzrusza mnie aktualnie wzrost ludzi mlodych bezdomnych ktorzy sobie dorabiaja filozofie ze oni musza cos dostac i ze jakis los ciezki jest. Zycie kazdego jest w jakims sensie ciezkie . Wiekszosc ludzi mlodych majacych kredyt tez mogla pwiedziec ..stane sie bezdomnym i bede czekac az mi dadza itd.... jednak tego nie zrobili a wzieli sie za prace , zaryzykowali, wzieli kredyt . Mlode osoby nie maja jeczec lecz maja zadbac o swoje zycie a pomaganie im tylko ich utwierdzi w ich staniu w miejscu .

    • 4 9

    • ale ten młody im pomaga nie jest bezdomnym tylko wolontariuszem-czyli pomaga bezpłatnie

     Jaki Młody bezdomny???? ten Młody poświęca swój czas by im pomóc w remoncie teraz rozumiesz ? prościej nie umiem napisać. Taskże tego młodego raczej należy pochwalić za to ,ze znalazł swój czas na pomoc innym.

     • 18 1

    • Brawo !Dobrze piszesz , żadna uczciwa praca nie hańbi.Jak się mniej zarabia trzeba , rozstać się z nałogami itd.Bo wielu młodych ma na narkotyki, alkohol i papierosy .Do pracy za 1,8 tyś nie chcą chodzić , bo wolą narkotyki sprzedawać lub kraść!Takie świnie mają ubezpieczenie darmowe bo wiecznie są zarejestrowani jako bezrobotni! Konfidentów policyjnych w takim gronie jest 90%! Tacy właśnie zostają bezdomnymi , no i zasiłki , renty na alkoholizm , caritas, 500+itd .

     • 3 6

   • Wszystko rozumiem ! lecz ...?

    zamieszkaja tam , potem miasto czyli my wszyscy bedziemy partycypowali w kosztach itd.rozumiem ..Lecz co jak tacy ludzie nie znajada jednak pracy lub mimo poszukiwan pracy nie znajada jej latami ?.czy wtedy miasto ma plan bo beda tam zameldowani itd. aby ich oplaty pokrywac caly czas czy tez jest jakis okres po ktorym jezeli nie beda pracowac beda musieli owy lokal opuscic ? .

    • 1 2

  • Przeczytaj jeszcze raz ten artykuł,a nie od razu (3)

   wylewasz na forum swoją frustrację. Bezdomni to tych trzech panów w ubraniach roboczych

   • 3 2

   • nie chodzi o tych na foto lecz ogolnie o problem iz coraz mlodsi sa bezdomni . (2)

    nie mozna uwzac tylko osob do 25 lat za mlode w przypadku bezdomnosci lecz osoby miedzy 50 a 60 sa rowniez osobami dosc mlodymi jak na bezdomnych. Problem jest szerszy i wiek bezdomnych jest coraz nizszy lecz nie wiadomo z czego to wynika. Osoba 50 letnia nie jest jakas osoba bardzo stara aby nie byc zdolnym do zapracowania na swoje utrzymanie i wynajecie lokalu. Chyba ze wielu sie czuje starymi wewnetrznie w wieku 60 lat. W Chinach nawet osoby ponad 80 letnie aktywnie pracuja lub prowadza tzw. kuchnie na ulicy gdzie ciezko pracuja od switu do nocy fizycznie a u nas cos takiego jest uwazane za cos niezwyklego. Moze w PL ludzie maja spaczona mentalnosc bo w Chinach praca nawet w wieku 80 lat to cos normalnego i tam zadna z tych 80 letnich osob sie nie skarzy na swoj ciezki los.

    • 0 6

    • To czemu napisałeś jak widać? (1)

     • 2 0

     • wykreca sie :)

      • 1 1

  • no popatrz, też się dziwisz jak młode osoby zapadaja na choroby? (4)

   Ciekawe co robisz w życiu, kim jesteś, co ci to przeszkadza że ktoś komuś wyciągnął pomocna dłoń, co za zawistny katolicki naród

   • 9 4

   • Katolicy są najgorsi i najbardziej zawistni (3)

    w mojej rodzinie też Ci którzy każdego dnia prawie krzyżem leżą są pokłóceni z 60% rodziny. Najchętniej wszystkiego by innym zakazali, są roszczeniowi i chamscy i to nie tylko jedni tylko wszyscy Ci wierzący.

    • 7 5

    • a ja odnoszę wrażenie (i Ty to potwierdzasz) (1)

     że najgorsi są hejterzy wszystkiego

     • 4 2

     • nie hejtuje wszystkiego

      czemu mnie hejtujesz? opisałem swoją rodzinę- znasz ich ? Że wiesz lepiej kogo hejtuje a kogo nie? Ty jesteś trollem który uważa ,że wie wszystko. nawet lepiej znasz moją rodzinę

      • 2 2

    • U mnie w rodzinie najbardziej 'katolicka' osoba właśnie taka jest.

     Wszystkich ma za nic, a zamiast opiekować się chorą matką jeżdzi w weekendy na rekolekcje.

     • 1 0

  • osoby zakwalifikowane do projektu są powyżej 45 roku życia.

   • 1 0

  • problem tkwi w czymś innym

   Wiele ludzi po zakończeniu szkoły czy Uniwerku nie ma pomysłu ani pieniędzy aby coś samodzielnie zacząć. Widzą wszechobecne reklamy typu weź kredyt , weż kredyt, weź kredyt. Tylko jak nie masz zabezpieczenia to kredytu nie dostaniesz, a skąd te rzesze ludzi mają mieć te pieniądze ? Przebijają się tylko wynalazcy których pokazuje się w Teleexpresie i wtedy co niektórzy litują się aby przekazać im pieniądze Chodzi o aktywność,przedsiębiorczość, agresywność a tych cech ma niewiele osób bo większość może jest humanistami albo projektantami z nosami w książkach, myślą powoli, statecznie i są uczciwymi ludźmi którzy być może też marzą o swojej firmie.

   • 1 0

  • Że obsługiwać klawiaturę potrafisz, to widać,

   ale z czytaniem jest już znacznie gorzej...

   • 0 0

 • Nalezy pomagac. Jak najwiecej (11)

  Madrale ktore mysla ze bieda i bezdomnosc to swiadomy wybor i rozrywka! Zycze tym wszystkim zeby posmakowali tego luksusu:) co za zawistny i wredny narod!

  • 93 32

  • widac ze ty nazywajac wszystkich '' wrednym narodem '' ! jestes tym najlepszym )

   sam pokazales ze opluwasz innych . Chec pomagania kolego to indywidualna sprawa kazdego .

   • 8 9

  • (5)

   Do kur*y nędzy . Ja kiedyś jak miałem 20 lat to pracowałem za 1,4tyś sam mieszkałem miałem psa wilczura na utrzymaniu , opłaty , jedzenie itd sam kupowałem nawet mi na piwo czy czasem whisky starczyło i nigdy nie chodziłem do opieki społecznej. Co to za czasy praca ble zasiłki OK.Wystarczy poszukać sobie pracy jak miałem 23 lata to pracowałem w po całej Polsce w delegacjach pracując czasem po 12h dziennie! Ciężko było jak diabli ale wypłata była minimum 4 tyś w tamtych czasach to chciało się pracować .Moim zdaniem ci ludzie nie posiadają honoru , godności i ambicji .Dla mnie byłaby to hańba!

   • 15 14

   • (4)

    Szpilek zamknij sie juz wreszcie a nie wszedzie Twoje komentarze! Wez sie do roboty to nie bedziesz mial tyle czasu w necie siedziec. I modl sie zeby zycie Ci sie kiedys tak niewywrocilo nogami jak niektorym z tych bezdomnych, bo mozesz nie dac rady.

    • 18 7

    • (3)

     Hola hola !Ja nigdy nie chodzę i nie żebrzę! Internet też mam za swoje pieniądze !Stop socjalowi! Owszem , są różne sytuacje życiowe !Ale na zdjęciu widać ,że ci mężczyźni są w stanie samemu zarobić na wynajem lokalu ! To nie są samotne matki z dziećmi które facet oszukał! Rozumiemy się?

     • 9 8

     • kolega szpilek mało wie o życiu najwyraźniej (2)

      skoro stop socjalowi, to te twoje samotne matki z dziećmi które oszukał facet też odciąć od garnuszka, a co! jak głupie były to niech za głupotę płacą! wiwat kapitalizm!

      • 5 5

      • (1)

       No chwilowa pomoc może być !Kobieta wróci do pracy będzie płacić dalej podatki dzieci też kiedyś zaczną pracować i płacić podatki! Dodam ,że atrakcyjne samotne matki prawie zawsze znajdują sobie faceta lub kobietę, czyli łatwiej im już! Ale taka pomoc nie może trwać latami!Ale jeśli kobieta pije lub ćpa zaniedbuje dziecko to ma pecha zero socjalu itd. To samo się tyczy samotnych ojców!Ale bez jaj ,ktoś jest bezdomnym na własne życzenie praca go w ręce koli i ma roszczenia bo mu się należy!Jak jesteś normalny(a) to zrozumiesz o czym pisze.

       • 3 9

       • I jeszcze ktoś dał łapkę w dół (sic) .To ,że kogoś ktoś oszukał albo przytrafiły się komuś sytuacje losowe nie jest powodem do rozpaczy i uciekania w narkotyki ,alkohol i olewania wszystkiego , co wiąże się z utratą pracy i w konsekwencji bycia bezdomnym! Normalni ludzie stawiają czoła na trzeźwo problemom i wyzwaniom a ćwokom pokazują środkowy palec! Pomyśl ktoś cię oszukał podłożył ci świnie etc. Takie mendy tylko czekają aż się stoczysz !Dlatego zawsze trzeba iść na przód !Bo picie i ćpanie na umór prowadzi do katastrofy życiowej i menelstwa!

        • 6 7

  • Nie przejmuj się negatywami

   Chciałbym zauważyć, że nawet jeśliby chcieli podjąć legalną pracę to nie mogą bo trzeba mieć miejsce zameldowania. Tworzenie takiego systemu startowego ma sens. Nie mi oceniać kim byli i za co trafili na bruk ci ludzie, ale ważne że chcą wyjść na prostą. Z całego serca życzę powodzenia.

   • 9 1

  • W większości przypadków (2)

   Za bezdomność odpowiada alkohol i źle wybory życiowe

   • 5 3

   • Nikt sobie nie chrzani życia, bo tak woli (1)

    Nie oceniaj, dopóki nie poznasz.

    • 9 1

    • Gdzie napisałem coś takiego?

     Mój sąsiad został bezdomnym bo wpadł w alkoholizm. Miał pracę i rodzinę, ale ciąg do alkoholu wygrał. Rodzina ku chciała pomóc wielokrotnie, ale on zawsze wracał do butelki. Przegrał życie, możliwe że już nie żyje.
     Alkoholizm to choroba którą powinno się leczyć obowiązkowo

     • 3 0

 • bo każdy chce sie czuc przydatny i potrzebny i zarabiac na siebie,dlatego tez

  i wiezniowie powinni pracowac na siebie i swoje wyzywienie,wtedy poczuja sie prawdziwymi męzczyznami a nie kapciami czekajacymi w bezczynnosci do konca wyroku!

  • 80 3

 • Każdy pijak to złodziej (3)

  Ciekawe ile wynieśli do żyda na sprzedaż:)))

  • 17 63

  • Ale tu jest mowa o bezdomnych a nie o pijakach (1)

   Pijakiem był mój ojciec, prezes firmy nigdy nikogo nie okradł bo miał pieniądze na picie

   • 16 1

   • twój ojciec nie był pijakiem tylko miał chorobę alkoholową

    poczytaj trochę o niej ,a łatwiej ci będzie go zrozumieć.

    • 0 0

  • I zupa była za słona...

   • 4 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.