Fakty i opinie

stat

Bezpłatna pomoc dla ofiar przestępstw

Choć samo przestępstwo trwa przeważnie chwilę, to dla jego ofiary problemy dopiero się wówczas zaczynają.
Choć samo przestępstwo trwa przeważnie chwilę, to dla jego ofiary problemy dopiero się wówczas zaczynają. ©iStockphoto.com/Artur Schoenbein

Od poniedziałku do piątku, w związku z obchodami Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, we wszystkich prokuraturach okręgu gdańskiego każdy chętny będzie mógł liczyć na bezpłatne porady prawne.Czy padła(e)ś kiedyś ofiarą przestępstwa?

nie

20%

tak

53%

tak, ale nigdzie tego nie złosiła(e)m

27%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 397
Celem akcji jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwami. - Ofiara przestępstwa ma prawo do pomocy, godności, szacunku i współczucia oraz wolności od tzw. wtórnej wiktymizacji. Chodzi o to, aby nie przysparzać jej dodatkowych cierpień i właściwie ją taktować. Dotyczy to zarówno jej najbliższego otoczenia, jak i organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości - mówi Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Do prokuratorów zgłaszać mogą się zarówno ofiary wypadków drogowych, jak i przemocy w rodzinie, kradzieży, zastraszenia, czy nawet gwałtów. Na pomoc liczyć mogą osoby, które potrzebują porady, jak poradzić sobie z życiem po przestępstwie, jak i takie, które, z różnych powodów, do tej pory w ogóle nie ujawniły faktu, iż stały się ofiarą przestępstwa.

W gdańskiej Prokuraturze Okręgowej oraz w prokuraturach rejonowych z Gdańska, Sopotu i Gdyni, dyżury prokuratorów przyjmujących osoby potrzebujące pomocy prawnej, wyznaczono na godziny między 8.30 a 15. Dodatkowo, od godz. 16 do 18, prokurator dyżurować będzie także przez cały tydzień w siedzibie Poradni Kryzysowej w Gdańsku, przy ul. Piramowicza 1/2 zobacz na mapie Gdańska.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (56)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.