• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Bigoci, dewoci, krzyżowcy

Dariusz Janowski
20 stycznia 2005 (artykuł sprzed 18 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Nieznalska wygrała i będzie miała wystawę
Była ponad setka "obrońców krzyża" - jak siebie nazywają, były odmawiane grupowo zdrowaśki przed salą rozpraw, było skandowanie: "Pedały, pedały..." do tych, co z kolczykami... Na wczorajszą sesję sądu Dorota Nieznalska dotarła ochraniana przez policję...

A skandowali: starsi panowie i starsze panie. Kilkoro przyszło do sądu z niewielkimi krzyżami. Ktoś przyniósł flagę w narodowych barwach, były też kartki z hasłem: "Prawda zwycięży".
I byli młodzi ludzie z hasłami: "TAK dla wolności sztuki", "NIE, dla happeningów LPR w galeriach". Jakiś matuzalem kopnął chłopaka, inny wyrwał tamtemu kartkę z hasłem, pogniótł i rzucił pod nogi. "Pedały, pedały, pedały" - darli się starzy na młodych. "Faszyści, faszyści..." - skandowali młodzi do starych, ale wyszło im ciszej, skoro mniej ich było.

Wreszcie tłum przeciwników Nieznalskiej przedarł się do sali rozpraw, zaatakował ławki i zasiadł. Starsze panie i starsi panowie jęli ryczeć, gdy się pojawiła. Żeby przywrócić porządek, sędzia Marcin Kradziecki musiał przywalić kilka razy w blat stołu.

- Nie jesteście - grzmiał - na boisku piłkarskim. Nie jesteście na wiecu.
Zagroził, że usunie z sali każdego, kto zakłóci spokój i powagę.

- Jesteście kolegami Doroty? - pytam chłopaka z lewej.
- Nie.
- Z akademii?
- Nie. Jesteśmy z Gdańska i jesteśmy "za".

Skoro tłum starszych ucichł, mogła mówić Nieznalska. Jej obrońca, mecenas Wojciech Cieślak pytał ją o treść i sens "Pasji", której częścią był krzyż łaciński z męskimi genitaliami.
Naraz sędzia Kradziecki do kobiet w pierwszym rzędzie:
- Co tam trzymacie panie w dłoniach?
- Krzyże.
- Panie opuszczą salę, a jeśli nie zechcecie, nacisnę guzik i wyprowadzi was policja.

Już pod drzwiami jedna z kobiet uniosła rękę z krzyżem w kierunku stołu sędziowskiego, w drugiej miała aparat fotograficzny. Tak zostali utrwaleni: sędzia, ławnicy, krucyfiks. Kobietę zatrzymała na dłużej policja.

Mecenas Cieślak: - Jak powstał pomysł na instalację, jakie miała przesłanie?
- To w części przez moje dzieciństwo i wpływ mojego ojca. Przemoc jest czołowym tematem moich prac. "Pasja" jest ktytyką kulturowego wzorca męskości, pewnego typu zachowania młodych mężczyzn, którzy przemoc narzucają sobie samym, katując swoje ciało. Skutkiem są ekstremalne ćwiczenia na siłowni oraz cierpienie. Właśnie cierpienie zostało przyrównane z formą krzyża.
Mecenas: - Praca składała się z kilku części. Co znaczą?
- Krzyż jest symbolem cierpienia.
- A zamontowana na nim fotografia genitaliów?
- Symbolem męskości.
- A odtwarzany film?
- To twarz mężczyzny w dużym zbliżeniu podczas ekstremalnego wysiłku. Mężczyzny ćwiczącego w siłowni.
- Czy chciała pani osiągnąć efekt w postaci urażenia czyichś uczuć religijnych?
- Absolutnie nie.
* * *
Obecny proces Nieznalskiej jest drugim procesem. O powtórce zdecydował w kwietniu 2004 roku gdański sąd odwoławczy. Kilka miesięcy wcześniej Nieznalską skazano za znieważenie przedmiotu czci religijnej poprzez wkomponowanie zdjęcia ludzkich genitaliów w obrys krzyża. To była część "Pasji", wystawionej w gdańskiej galerii "Wyspa" na przełomie 2001 i 2002 roku.

Dla przypomnienia: najpierw, doniesienie do prokuratury złożyli działacze Ligi Polskich Rodzin (z posłem Robertem Strąkiem na czele). Nie ukrywają, że nigdy bezpośrednio nie widzieli "Pasji". Wkrótce był akt oskarżenia, a za nim poszedł proces. W lipcu 2003 roku Sąd Rejonowy w Gdańsku ustami sędziego Tomasza Zielińskiego ogłosił, że skazuje artystkę na 6 miesięcy ograniczenia wolności w postaci kontrolowanej pracy społecznej. Od wyroku odwołał się jej obrońca, mecenas Wojciech Cieślak. Skutecznie.

Konsekwencją "pasyjnej" afery były szykany pod adresem artystki, cenzura jej prac i odmowa wystawiania kolejnych. Ubiegłoroczny przykład ze Słupska: w listopadzie miała się prezentować w galerii Baszta Czarownic, ale pod wpływem nacisków ze strony słupskich działaczy LPR (brylował poseł Robert Strąk) oraz środowisk kościelnych wystawę odwołano.

Kiedy wokół "Pasji" panowało największe zamieszanie, rozmawialiśmy z księdzem Krzysztofem Niedałtowskim, duszpasterzem środowisk twórczych. O działaczach Ligi Polskich Rodzin powiedział, że to "polityczni inkwizytorzy".
Głos WybrzeżaDariusz Janowski

Opinie (121)

 • hahahahaha

  tak jest inkwizycja za sprawą ligi polskich rodzin ma realną szansę odrodzenia.
  stosy całopalne powstaną we wszystkich punktach miast polskich.
  w tym wszystkim brylować będzie pOseł Robert Strąk!
  a którego należy ustanowić naczelnym inkwizytorem kraju.
  debilstwo katolickie przekroczyło wszelkie dopuszczalne normy
  ale jaja i do przodu!

  • 0 0

 • wszyscy siebie równi....

  i dzieło pani Nieznalskiej, i styl pisania autora artykułu i na koniec prawo, które sie zajmuje takimi bzdurami

  • 0 0

 • Ten nieobiektywny i buchający nienawiścią artykuł jest przykładem dziennikarstwa walczącego. Styl bardzo przypomina "Stürmera". Jedna ze stron konfliktu jest bezlitośnie wyszydzana, wdeptywana w ziemię, druga gloryfikowana. Temu dziennikarzowi należałoby przypomnieć, że teraz jest rok 2005 a nie 1955. Zadaniem dziennikarzy jest informowanie, a czytelnik powinien sam sobie wyrobić swoje zdanie.

  • 0 0

 • PRAWDA JEST TAKA:

  do czasu jak starsze pokolenie nie zejdzie z tego swiata to nie ma co liczyc na to ze ne bedzie protestow takich jakie maja miejsce mi sie smiac chce jak to wszystko widze i te babcie i dziadkow zamiast grajacych w szachy w parku i spacerujacych spokojnie to krzycza na dziennikarz artystow itd . trzymajac jakies smieszne hasla o polskosci kosciele . niestety taka jest prawda nedlugo ci ludzie beda sobie w ziemi lezec i nastanie czas dla nas ludzi rozwijajacych ten kraj !!! moze to jest bolesne ale prawdziwe

  • 0 0

 • LPR

  Mam juz dosyc LPR. Kiedy to sie skonczy?

  • 0 0

 • Moherowe berety i LPR walczą o "lepszą" Polskę...; )

  W tym kraju nic mnie nie zadziwi. Wydawało mi się (niestety tylko wydawało mi się), że po upadku komuny (czytaj: wszechobecnie panoszącej się cenzury) nastał w Polsce czas swobodnej wypowiedzi artystycznej. Niestety - nic bardziej mylnego. LPR i zastępy moherowych beretów doskonale dbają o to, by cenzura rozwijała się należycie. A wystarczyłoby okazać trochę zdrowego rozsądku i otwartości umysłu na inne (nie znaczy: ZŁE) myślenie, czy poglądy. Niestety, niektórzy dużo bardziej wolą dziergać berety z moheru, walcząc przy okazji o to, by w naszym kraju powstał Ciemnogród kulturalno - poglądowy.

  • 0 0

 • ciekawe jaka bylaby reakcja gdyby p.Nieznalska

  zechciala umiescic genitalia na gwiezdzie Dawida?co na to jej obroncy

  • 0 0

 • Problem pani Nieznalskiej i nie tylko......

  polega na tym , że np. normalny człowiek nie ogląda tego , czego nie lubi , razi go , obraża jego uczucia , poglądy itp.itd. Żeby poczuć się urażonym np. instalacją pani Nieznalskiej ,trzeba pójść na wystawę . Żeby poczuć się zgorszonym gołą d...ą Kowalskiej , trzeba przy pomocy lornetki lub lunety /teraz to modne/ wniknąć przez sprane i dziurawe firanki do bloku na przeciwko.etc.
  LPR i jej luminarze w rodzaju STRĄKA , jak też wszelkiej maści pieniactwo , szukają okazji żeby zaistnieć w obronie przede wszystkim Kościoła , chociaż ten akurat jest wstrzemiężliwy w krytyce i niekiedy wykazuje zakłopotanie niechcianą obroną.
  Osobiście widząc konterfekt STRĄKA w TV zmieniam kanał , i to jest wyjście , a nie organizowanie bojówek złożonych z tetryków i nawiedzonych bywalców kruchty.
  A propos PASJI , to widzę tu zwiazek , ale z filmem Gibsona.Otóż bużki oprawców Chrystusa jako żywo przypominają mi liderów i aktywistów LPR i PiS.
  A faryzeusze - wypisz wymaluj PO.

  • 0 0

 • A gdyby umieściła na Gwieździe Dawida, to...

  prawdopodobnie nie byłoby tego procesu, gdyż w środowiskach Judaistycznych może nie znalazłby się drugi Strąk......no i co to ma wspólnego z jej obrońcami???
  Pozdrawiam

  • 0 0

 • Prawdę mówiąc jak jest demokracja to każdy ma prawo protestować.
  I Nieznalska przeciwko wzorcom męskości i LPR przeciwko Nieznalskiej.
  Interesujące kiedy ciało ludzkie przestanie być wstydliwe? Męzczyznę z genitaliami stworzył Bóg. Panie obecne na sali urodziły swoje dzieci dzięki nim. Chrystus na krzyżu też został przystrojony w przepaskę na biodra dopiero w średniowieczu.
  Krzysztof Niedałtowski to jeden z takich fajnych ludzi w kościele.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane