• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bilety wstępu na Złotą Bramę? Mają pomóc ratować zabytek

Szymon Zięba
7 czerwca 2024, godz. 07:00 
Opinie (336)
Widok z tarasu Złotej Bramy na Katownię. Widok z tarasu Złotej Bramy na Katownię.

Między 10 a 40 zł mogą kosztować bilety za wejście na Złotą Bramę. Cena, co do której decyzja jeszcze nie zapadła, ma być uzależniona od miejsc, które chcielibyśmy zobaczyć. Zysk ze sprzedaży miałby wesprzeć fundusz remontowy zabytku. Szpecący bramę płot na razie zostanie odmalowany, jednak nowe władze Stowarzyszenia Architektów Polskich zapowiadają, że zrobią wszystko, by zniknął jak najszybciej.


Zapłacił(a)byś za wejście na Złotą Bramę?

Co dalej ze Złotą Bramą? Są pomysły architektówTrwa dyskusja na temat przyszłości Złotej Bramy, czyli XVII-wiecznego budynku autorstwa Abrahama van den Blocke'a, prowadzącego na ul. Długą. Jeden z najcenniejszych zabytków architektonicznych Gdańska, zarządzany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Wybrzeże (SARP), ostatni, kompleksowy remont przeszedł niemal trzy dekady temu.

Od tego czasu stan budowli, jej elewacji czy dachu pogarsza się. Kilka lat temu bramę ogrodził płot, który (postawiony ze środków pozyskanych z funduszy miejskich) z jednej strony miał zabezpieczyć zabytek, a z drugiej strony - zadbać o bezpieczeństwo przechodniów.

Na razie jednak pada ofiarą wandali i szpeci okolicę, na co zwróciliśmy uwagę w ostatnim artykule.

Jak się okazuje, nowe władze SARP mają plan na ratunek zabytku - w tym pozyskanie środków na przeciągający się remont.

Zdezelowany płot ma zostać odmalowany. A w przyszłości rozebrany.Nowa prezeska SARP zapowiada zmiany w Złotej Bramie. Na pierwszy ogień idzie płotArchitektka Natalia Balcerzak, która na początku tego roku (jako pierwsza kobieta w historii) objęła funkcję prezeski gdańskiego oddziału SARP, zapowiada, że architekci Złotej Bramy sprzedać czy oddać nie zamierzają. Mają za to pomysł, jak tę perełkę architektoniczną ratować.

Kliknij i sprawdź, co cię dziś czekaWidok z tarasu Złotej Bramy na Dwór Bractwa św. Jerzego, Basztę Słomianą i Teatr Wybrzeże. Widok z tarasu Złotej Bramy na Dwór Bractwa św. Jerzego, Basztę Słomianą i Teatr Wybrzeże.
Na pierwszy ogień pójdzie zdezelowany płot. W najbliższym czasie zostanie on ponownie odmalowany, najprawdopodobniej nocą, by nie utrudniać ruchu pieszych. W tej sprawie SARP jest już w kontakcie z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni.Ogrodzenie ma jednak jak najszybciej zniknąć. Dlatego w najbliższych dniach odbędą się spotkania z urzędnikami miejskimi oraz pomorskim wojewódzkim konserwatorem zabytków. SARP będzie starać się o uzyskanie priorytetu na kolejne decyzje, które mają przsypieszyć przedłużający się remont.

Taras Złotej Bramy z widokiem na Dwór Bractwa św. Jerzego. Taras Złotej Bramy z widokiem na Dwór Bractwa św. Jerzego.

Ile będą kosztować bilety na Złotą Bramę? Propozycja od 10 do 40 zł.Prawdziwą rewolucją są jednak plany wprowadzenia... biletów na zwiedzanie Złotej Bramy. Również i w tej kwestii toczą się już rozmowy. Decyzja na temat kosztu turystycznej wizyty jeszcze nie zapadła, ale w SARP mówi się o przedziale cenowym między 10 zł a 40 zł, w zależności od miejsca, do którego chcieliby wejść zwiedzający.

Najdroższe (40 zł lub 10 euro) miałyby być bilety prowadzące na szczyt Złotej Bramy. Tu jednak niezbędne będą wszelkie zgody, w tym PPOŻ. Tańsze wejściówki pozwolą na zwiedzanie m.in. obszernej sali ceremonialnej.

Nowa posadzka na dachu Złotej Bramy. Góra zabytku została zabezpieczona. Nowa posadzka na dachu Złotej Bramy. Góra zabytku została zabezpieczona.
Natalia Balcerzak dodaje przy tym, że zabytek mógłby być udostępniany np. na sesje dla nowożeńców.

Pozyskane w ten sposób środki w całości byłyby przeznaczane na remont Złotej Bramy. To sposób znany z wielu europejskich miast, dbających o swoje zabytki. Przykładem może być hiszpańska Sagrada Família. Dochód z biletów trafia do puli, z której utrzymywana jest świątynia.Bilety na Złotą Bramę już podczas Jarmarku Dominikańskiego?Kiedy miałaby ruszyć sprzedaż biletów na zwiedzanie Złotej Bramy? Natalia Balcerzak podkreśla, że chciałaby, aby stało się to jak najszybciej, a więc jeszcze w tym sezonie - prawdopodobnie w trakcie Jarmarku Dominikańskiego.

Jarmark Św. Dominika

jarmark


Sprawdź: 10/10 mają najlepsi. A ty ile masz punktów?Złota Brama i Dwór Bractwa św. Jerzego, 1894 r. Złota Brama i Dwór Bractwa św. Jerzego, 1894 r.

Wydarzenia

Jarmark Św. Dominika

jarmark

Miejsca

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (336)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane