Fakty i opinie

stat

Bitwa morska przyciągnęła nad Motławę tłumy

Zobacz jak wyglądała tegoroczna bitwa żaglowców na Motławie.


Po raz dziewiętnasty gdańscy miłośnicy morskich klimatów hucznie świętują Zlot Żaglowców Baltic Sail. Nieodłącznym elementem imprezy jest bitwa morska żaglowców, którą zainscenizowano na Motławie. W niedzielę ostatni dzień zlotu z paradą jednostek jako daniem głównym.Lubisz oglądać inscenizacje historyczne?

tak, to świetna nauka historii i dobra rozrywka 59%
raczej tak, choć zależy czego dotyczą 21%
raczej nie, nudzę się po kilku minutach 10%
nie, nie przepadam zbytnio za historią 10%
zakończona Łącznie głosów: 307
Inscenizacja już na stale wpisała się w program imprezy. Nic dziwnego. Bitwa jest na tyle widowiskowa, że przyciąga nad brzeg Motławy co roku tysiące widzów, którzy także w tę sobotę byli obecni na nabrzeżu oraz balkonach okolicznych hoteli i kamienic. Publiczność była świadkiem walk trzech jednostek.

Po godz. 20.15 zrobiło się w okolicach Targu Rybnego głośno. W trakcie kilkunastominutowej inscenizacji znalazło się miejsce na pertraktacje, których zerwanie doprowadziło w konsekwencji do konfliktu. Potwierdził to pierwszy wystrzał z muszkietu. Do akcji włączyły się działa oraz umundurowani żołnierze. Zebrani, których była podobna liczba jak w poprzednich latach, mogli przenieść się w czasie do XVIII wieku.

Oprócz tego w sobotnie popołudnie odbył się pokaz mody. Były to bowiem ubrania, jakie nosili ludzie w XVIII wieku. Przypadły do gustu zwłaszcza kobietom. Przez cały dzień trwały rejsy po zatoce, a wieczorem w przerwie drugiego dnia koncertu szant, komandor zlotu Mateusz Kusznierewicz, wręczył trofeum zwycięzcy Wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna. Najlepszy na trasie Górki Zachodnie - Sopot - Górki Zachodnie, był katamaran TORNADO Garmin z Filipem Walczakiem na pokładzie.

W niedzielę zakończenie Zlotu Żaglowców, na którym w sumie pojawiło się 15 jachtów. W godz. 11-12 będzie można podglądać zmagania młodych żeglarzy na Motławie w klasie Optymist, Finn oraz RS: X. Po godz. 12 rozpocznie się parada żaglowców. Weźmie w niej udział 13 jednostek. Niewykluczone, że spragnieni pięknych widoków będą mieli szansę obejrzeć jednostki z rozłożonymi żaglami. O tym, czy tak się stanie, zdecydują warunki pogodowe.

Po wyjściu żaglowców swoje umiejętności pokażą jeszcze członkowie portowych jednostek specjalnych. Odbędzie się też pokaz ratownictwa morskiego, a miłośnicy historii będą mogli przyjrzeć się o godz. 15 zmianie warty oddziałów historycznych pod Zieloną Bramą.

Zeszłoroczna bitwa była równie widowiskowa

Opinie (85) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.