Muzeum II Wojny Światowej nie musi zmieniać wystawy
Pod koniec stycznia w lesie na granicy Gdańska i Gdyni odbędzie się inscenizacja jednej z najsłynniejszych bitew II wojny światowej, ofensywy w Ardenach z przełomu 1944 i 1945 roku. Uczestnicy będą mogli przenieść się niemal w sam środek wydarzeń rozgrywających się w czasie bitwy.
Czy takie inscenizacje to trafiony pomysł?
- Wiele naszych dotychczasowych działań opartych było na wydarzeniach związanych z polskim orężem i Polakami, ale chcemy pokazać też inne wielkie wydarzenia związane z II wojna światową. Ardeny to jedna z najsłynniejszych bitew, mamy nadzieję że uczestnicy inscenizacji dowiedzą się i poznają wiele ciekawych rzeczy na jej temat - wyjaśnia Mateusz Jasik z działu edukacji w MIIWŚ.
W lesie na granicy Gdańska i Gdyni zostanie stworzone coś na kształt dużej dioramy pola bitwy. Urządzona w terenie o charakterze zbliżonym do górskiego makieta będzie miała wymiary ok. 400 na 160 metrów. Widzowie zobaczą żywą inscenizację, z udziałem rekonstruktorów, którzy odtworzą różne sytuacje z pola bitwy.
- Nasi pracownicy będą oprowadzać widzów, którzy zobaczą naturalistyczne sceny związane z wojną, będą mogli ją poznać oczyma zwykłego żołnierza czy sanitariusza. Wojna wiąże się też z okrucieństwem, dlatego udział w wydarzeniu jest zalecany dla osób które ukończyły 15 rok życia - wyjaśnia Jasik.
Organizatorzy nie chcą zdradzać zbyt wielu szczegółów inscenizacji, nawet jej dokładnego miejsca w Trójmieście. Wiadomo tylko tyle, że teren, na którym odbędzie się inscenizacja, jest prywatny. Projekt ma być niespodzianką dla widzów, tak by jak najwięcej jego elementów mogło zaskoczyć uczestników. Inscenizacja odbędzie się 29 stycznia. Będzie mogło ją obserwować około 140 widzów.
Zostaną oni dowiezieni na miejsce specjalnymi autobusami wyruszającymi z Gdańska. Te same autobusy odwiozą z powrotem widzów po przedstawieniu. Chętni powinni zgłaszać się do organizatorów wysyłając e-maila pod adresem zapisy@muzeum1939.pl.