Fakty i opinie

stat

Błędny gryf herbowy

Komisja heraldyczna przy MSWiA negatywnie zaopiniowała gryfa pomorskiego przyjętego przez sejmik na herb województwa.
(o projekcie herbu pisaliśmy w artykule z maja 2001 r.) Zdaniem komisji na dziedzictwo heraldyczne województwa pomorskiego składają się dwie inne tradycje heraldyczne. Radni sejmiku w piątek zdecydują, czy gryf nadal będzie herbem.

- Odwołanie się w projekcie herbu wyłącznie do symboliki czarnego gryfa zubaża przesłanie ideowe jakie może i powinien wyrażać herb - stwierdził w uzasadnieniu prof. Stefan K. Kuczyński, przewodniczący komisji.

Komisja proponuje, aby herbem był umieszczony w czerwonym polu biały orzeł mieczowy z koroną na szyi i złotą (żółtą) tarczą na piersi. Według szefa komisji ten symbol odnosiłby się do całości terytorium województwa.

- Podobną opinię sformuował nestor polskich historyków, wybitny działacz dziejów Pomorza, prof. Gerard Labuda - argumentowała komisja.
Taki projekt został nawet pozytywnie zaopiniowany przez jedną z komisji sejmiku, ale w czerwcu głosowanie nad nim wycofano z porządku obrad.

Krótko po tym radni przyjęli herb z gryfem pomorskim, który do złudzenia przypomina logo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Protestowali przeciwko temu m.in. niektórzy słupscy politycy twierdząc, że symbol gryfa wskazuje na dominację Kaszubów.
Komisja heraldyczna oceniła, że herbowy gryf "zawiera kilka istotnych błędów rysunkowych".

Grzegorz Grzelak, przewodniczący sejmiku zaznaczył, że opinia komisji heraldycznej nie jest wiążąca. Radni podczas piątkowej sesji zdecydują o jej przyjęciu, bądź odrzuceniu. Grzegorz Grzelak zapowiedział, że jako radny jest wciąż zwolennikiem gryfa.
- Nie twierdzę tak dlatego, że jestem członkiem lokalnych władz ZKP. Sejmik przyjął projekt gryfa w drodze pewnego consensusu i powinniśmy to uszanować - stwierdził.

Wypowiadając się negatywnie o herbie z gryfem komisja heraldyczna zaznaczyła, że województwo pomorskie - podobnie jak inne - powinno ustanowić także flagę. Te uwagi trafiły na biurko szefa MSWiA.

Opinie (10)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.