- 1 Najludniejsze ulice w Trójmieście (92 opinie)
- 2 700 nowych mieszkań w centrum miasta (272 opinie)
- 3 Pogórze: są domy, będą ulice (41 opinii)
- 4 Kierowca wpadł do kanału portowego (12 opinii)
- 5 Prognoza pogody w komunikacji miejskiej? (79 opinii)
- 6 Pił zdrowie szefa i rozbił jego auto (46 opinii)
Bliżej przebudowy Rynku Oruńskiego. Pracownia z Warszawy przygotuje projekt
Gdańsk podpisał umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej przebudowy Rynku Oruńskiego. Będzie ona bazować na koncepcji urbanistyczno-architektonicznej wyłonionej w 2019 r. i zarazem podlegać uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Jednocześnie dobiegają końca prace w Ratuszu Oruńskim, gdzie powstaną m.in. biblioteka oraz siedziba lokalnej rady dzielnicy.
Rok później w pierwszym postępowaniu na przygotowanie dokumentacji projektowej na bazie konkursowej koncepcji nie zgłosił się żaden wykonawca. Sytuacja powtórzyła się także w kolejnym postępowaniu ogłoszonym w grudniu 2020 r.
Dopiero za trzecim razem, w przetargu ogłoszonym w czerwcu 2021 r., wpłynęły dwie oferty:
- Pracownia Architektury Studium z Warszawy na kwotę ok. 375 tys. zł,
- Pracownia Palmett z Warszawy na kwotę ok. 668 tys. zł.
Tańsza oferta została odrzucona ze względów formalnych (m.in. nieaktualne zaświadczenie z ZUS w zakresie niezalegania ze składkami oraz niepotwierdzone pełnomocnictwo w składaniu ofert). Mimo znacznego przekroczenia budżetu na ten cel (271 tys. zł) zdecydowano się ostatecznie podpisać umowę z pracownią Palmett.
- Projekt uwzględni zagospodarowanie Rynku Oruńskiego wraz z przyległymi skwerami, układem drogowym i infrastrukturą techniczną. Oprócz wymiany nawierzchni jezdni i chodników, projekt powinien uwzględnić budowę miejsca do odpoczynku wraz ze stylizowanym oświetleniem, ławkami oraz monitoringiem - wyjaśnia Aneta Niezgoda z Biura Komunikacji Społecznej Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
12 miesięcy na projekt, następnie przetarg na prace budowlane
Na przygotowanie całej dokumentacji przewidziano maksymalnie 12 miesięcy od momentu podpisania umowy, co właśnie nastąpiło. Duży wpływ na wygląd Rynku Oruńskiego mogą mieć również decyzje Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który będzie opiniował zaproponowane rozwiązania.
Gotowa dokumentacja będzie podstawą do ogłoszenia (najwcześniej w przyszłym roku) przetargu na roboty budowlane.
Czytaj też:
Spór o plac Wałowy. Wojewódzki konserwator przejmuje rolę projektanta
Ratusz Oruński otwarty dla mieszkańców przed końcem roku
Znacznie szybciej, bo do końca bieżącego roku, planowane jest otwarcie po kompleksowej przebudowie Ratusza Oruńskiego zlokalizowanego tuż przy Rynku Oruńskim
Jego wnętrza zajmie filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz siedziba Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce. Przewidziano także przestrzeń na prowadzenie działań społecznych i spotkań z mieszkańcami.
Rewitalizacja Oruni jest realizowana w ramach szerszego projektu rewitalizacji gdańskich dzielnic przy wsparciu środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Czytaj też:
Dwa skwery na Oruni zyskały nowe oblicze
Materiał archiwalny z 2013 r.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2021-10-25 08:08
Zdecydowanie za dużo betonu (kostki brukowej) (2)
Sam pomysł rewitalizacji jak najbardziej popieram. Tylko dlaczego znowu tak dużo powierzchni planuje się utwardzić betonem, lub kostką brukową? Przecież tyle mówi się o zmianach w sposobie planowania zieleni w miastach, a tu znowu projekt z przewagą "betonu". Przykre to bardzo
- 16 9
-
2021-10-25 08:22
Wracaj na pola pod Braniewem
- 2 8
-
2021-10-25 13:02
Najlepsze jest to, że przeciwko rewitalizacji w tej formie są zarówno ekolodzy, jak i kierowcy, których aktywiści na co dzień nazywają zwolennikami betonozy.
- 1 1
-
2021-10-25 11:36
Mniej betonu nie wchodzi w grę? Nie można zostawić drzew w ziemi? Trzeba je obudować kostką czy cokolwiek to jest?
- 17 3
-
2021-10-25 07:02
Piękne miejsce z potencjałem
Aż żal że tyle lat było tak bardzo zaniedbane.
- 37 4
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.