Fakty i opinie

stat

Bojowe śmigłowce nad Trójmiastem. Wojskowe ćwiczenia zaniepokoiły mieszkańców

W czwartek w Gdańsku do późnych godzin nocnych odbywały się ćwiczenia wojskowe m.in. przy użyciu wielozadaniowego śmigłowca CH 47 Chinook.
W czwartek w Gdańsku do późnych godzin nocnych odbywały się ćwiczenia wojskowe m.in. przy użyciu wielozadaniowego śmigłowca CH 47 Chinook. fot. Arkadiusz Filipiak/galeria.trojmiasto.pl

Przez cały czwartkowy wieczór i niemal przez całą noc nad Trójmiastem latały dziesiątki śmigłowców bojowych i transportowych. Sprawa zaniepokoiła naszych czytelników - dostaliśmy w tej sprawie kilkadziesiąt maili i telefonów.Aktualizacja godz. 10:35 Otrzymaliśmy odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na nasze pytania dotyczące ćwiczeń nad Trójmiastem. "Są to rutynowe szkolenia żołnierzy wojsk specjalnych, których celem jest podniesienie poziomu interoperacyjności z naszymi sojusznikami. Z uwagi na charakter zadań do jakich przeznaczony jest ten rodzaj sił zbrojnych, często ich pododdziały szkolą się poza typowymi poligonami - tak jak np. w ostatnich dniach nad Trójmiastem. Generalnie nie informujemy na temat szkoleń żołnierzy wojsk specjalnych, dlatego nie możemy udzielić w tej sprawie więcej informacji" - napisali przedstawiciele MON.
Czy wojsko powinno szczegółowo informować o swoich ćwiczeniach?

nie, wojsko nie może zdradzać takich rzeczy, to kwestia obronności państwa 53%
powinno uprzedzać o ćwiczeniach, choć bez wchodzenia w żadne szczegóły 37%
tak, powinno informować kiedy, gdzie i w jakim celu prowadzone są ćwiczenia 10%
zakończona Łącznie głosów: 1799
O ćwiczeniach informowaliśmy w czwartek wieczorem w Raporcie z Trójmiasta. W komentarzach nasi czytelnicy pisali m.in. o śmigłowcach ćwiczących desant na Westerplatte, o helikopterach latających na bardzo niskiej wysokości nad Sopotem, czy o próbach podejścia do lądowania wykonywanych od strony Zatoki Gdańskiej.

Wojskowe maszyny, najczęściej transportowce typu Chinook, były widziane - a także słyszane - przez cały wieczór i noc nad całym Trójmiastem. Jeszcze dziś rano w powietrzu można było zaobserwować potężne dwusilnikowe helikoptery.

Przeważnie za ćwiczenia z udziałem śmigłowców odpowiedzialna jest w naszym regionie gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. W tym przypadku jednak nie brała ona udziału w ćwiczeniach. Skierowano nas za to do Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych. Tam nie udzielono nam na razie informacji o charakterze i dalszym przebiegu ćwiczeń.

Można jednak przypuszczać, że mają one związek ze zbliżającym się szczytem NATO w Warszawie, a także z mającymi się odbyć w Krakowie Światowymi Dniami Młodzieży. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że ćwiczenia mogę być powtarzane w najbliższych dniach.

Na filmie widać ćwiczenia w rejonie portu

autor: 24plreporter/youtube.com

Opinie (207) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.