• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bomba w Bałtyku

Kuba Łoginow
21 maja 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Gazociąg grozi Bałtykowi?
Polscy i duńscy rybacy regularnie wyławiają z Bałtyku bryły iperytu. Polscy i duńscy rybacy regularnie wyławiają z Bałtyku bryły iperytu.
Zatopiona w Bałtyku broń chemiczna może trafić w ręce terrorystów i posłużyć do skonstruowania bomby. Naukowcy z gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej uważają, że zawartość spoczywających na dnie beczek, pocisków i moździerzy wciąż ma dużą wartość dla grup terrorystycznych. Wystarczy zwykła petarda oraz wydobyty z morza ładunek i bomba chemiczna gotowa.

Aby zdobyć bojowe środki trujące (BST), potencjalni terroryści nie musieliby nawet wydobywać amunicji - mogą ją kupić na czarnym rynku. Bryły iperytu regularnie wyławiają m.in. duńscy rybacy w rejonie Głębi Bornholmskiej i Bełtów. Duńskie władze postawiły w pogotowiu kuter przystosowany do odbierania BST od rybaków i bezpiecznego przewożenia na ląd. Wyłowione ładunki są unieszkodliwiane w spalarni na Bornholmie. Co ważne, rybacy dostają odszkodowania nie tylko za zniszczone sieci, ale też za stracony połów. Polskie instrukcje nakazują, by złowioną bryłę wyrzucić z powrotem do morza, następnie określić pozycję kutra i złożyć władzom szczegółowe meldunki. Od wprowadzenia tych przepisów dziwnym trafem ustały zgłoszenia wyłowienia BST przez polskie kutry, co wcześniej zdarzało się dość regularnie.

Plaże z trucizną

Po II wojnie światowej ZSRR i NRD zatopiły w Bałtyku 65 tys. ton BST, będących na wyposażeniu armii III Rzeszy. O ekologicznych skutkach przedsięwzięcia nikt wtedy nie myślał. Problemy zaczęły się już wkrótce - w latach 50. raz po raz zdarzały się wypadki wyrzucenia niebezpiecznych ładunków na plażę i wyłowienia ich przez rybaków. W 1955 r. w okolicy Darłówka poparzeniu uległo kilkadziesięcioro dzieci, które miały kontakt z przyniesionym przez fale iperytem. Mimo upływu lat podobne wypadki zdarzały się na Bałtyku regularnie. Na polskich wodach terytorialnych ostatnie takie zdarzenie zanotowano w styczniu 1997 r. - poparzonych zostało osiem osób.

Największe skupiska BST znajdują się w Głębi Bornholmskiej i Głębi Gotlandzkiej. Tamtędy wiedzie planowana trasa gazociągu północnego. - Podczas układania rury trzeba będzie przekopać pas o szerokości 2 km. To, że budowniczy natrafią tam na BST, jest pewne - mówi prof. Tadeusz Kasperek z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Jeśli tak się stanie, zalegające w przerdzewiałych beczkach i zbutwiałych skrzyniach parzące i rakotwórcze substancje mogą się rozprzestrzenić w całym morzu.

- Nasza inwestycja przyczyni się do oczyszczenia Bałtyku z BST, więc zastrzeżenia Polski są bezpodstawne i wynikają z powodów politycznych - twierdzi Irina Wasiliewa, rzecznik NordStream. Spółka zapewnia, że przed przystąpieniem do układania rury oczyści trasę z niebezpiecznych ładunków.

Deklaracje koncernu są jednak tylko pobożnymi życzeniami. Zgodnie z oficjalnymi dokumentami NordStream koszt projektu ma się zamknąć w 4 mld euro, a gazociąg miałby być otwarty około 2011 r. W budżecie mieszczą się działania przygotowawcze, a więc deklarowane oczyszczenie trasy gazociągu z BST. Jeśli wierzyć zapewnieniom przedstawicieli NordStream, należałoby im jak najszybciej przyznać Nagrodę Nobla, i to w kilku dziedzinach. Usunięcie i neutralizacja BST jest bowiem tak skomplikowaną i kosztowną operacją, że tylko jedna kompania na świecie zadeklarowała podjęcie się tego przedsięwzięcia. Konsorcjum angielskiej firmy Atomic Energy Authority oraz szkockiej SubSea Offshore Ltd jest gotowe wykonać to zadanie za 8 mld dolarów, przy czym operacja trwałaby 10 lat.

Poławiacze iperytu

Zgodnie z brytyjskim projektem poszukiwaniem i wydobyciem broni chemicznej zajęłyby się roboty wyposażone w kamerę. Nowatorska metoda neutralizacji przewiduje użycie srebra jako katalizatora rozkładu tabunu, sarinu, somanu i gazów V oraz rutenu do rozkładu iperytu, luizytu, fosgenu i innych chlorowcopochodnych. Bez zastosowania takich nadzwyczajnych i drogich środków ładunek można co prawda wydobyć z morza, ale bardzo prawdopodobne jest równoczesne doprowadzenie do skażenia ogromnych obszarów. Pojemniki, w których znajdują się silnie trujący iperyt, luizyt, tabun i inne związki, są skorodowane. Dopóki zalegają nienaruszone, przykryte warstwą piasku, ryzyko rozproszenia jest stosunkowo niewielkie. Naukowcy twierdzą, że jeśli nie wiemy, jak się zabrać do wydobycia BST, to lepiej go nie ruszać.

Aby zdecydować, co zrobić z bronią chemiczną, najpierw należy poznać jej właściwości. Komisja Helsińska (HELCOM) powinna powołać zespół roboczy i zatwierdzić międzynarodowy program badawczy. Uczeni oczekują też ujednolicenia (najlepiej w ramach HELCOM) procedur postępowania na wypadek wyłowienia BST i podporządkowania się im przez wszystkie państwa bałtyckie. Choć na razie niemożliwe jest masowe wydobywanie broni chemicznej z dna, to w wypadku wyłowienia przez kutry nie powinno się jej wyrzucać do morza, lecz przewozić na ląd i spalać. Aby rybacy nie bali się zgłaszać wypadków wyłowienia brył iperytu, powinno się im zagwarantować godziwe odszkodowanie i nie obciążać zbędną biurokracją. Pytanie tylko, czy jest w Polsce wola do przeciwdziałania tego typu zagrożeniom, bo dotychczas ten problem był raczej ignorowany.

Opinie (37) 4 zablokowane

  • Kaczory (3)

    Kaczory powinny dawno usunąć tą truciznę, gdyby rządził Tusk Bałtyk byłby czysty

    • 1 2

    • rzadzi tusk i co?

      rzadzi tusk i co?? ludzie sa jednak tempi

      • 0 0

    • tusk (1)

      co gamoniu tusk rządzi i wydobył coś ?, gó....no wydobył i utylizował

      • 0 0

      • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • :))

    • 2 1

  • Jak będą budować rurociąg cały syf z dna fale i prądy wyrzucą na nasze plaże. Poparzy sie paru wczasowiczów, będzie panika i nici z turystów nad Bałtykiem.

    • 1 1

  • Wyprodukowali Niemcy, niech utylizują Niemcy

    Przecież to jest ich własność. Za utylizacje broni chemicznej powinni płacić Niemcy jak i za odszkodowania dla Rybaków. To samo powinno dotyczyć niewybuchów i kosztownych akcji saperskich z niewybuchami z Drugiej Wojny. Zrobić i rachunek wysłać do Bundestagu.

    • 2 1

  • "ZSRR i NRD zatopiły w Bałtyku 65 tys"

    Rosjanie tez powinni partycypowac w kosztach neutralizacji, Rosja to bogaty i wielki kraj, maja srebra pod dostatkiem aby neutralizowac chemikalia.

    • 1 1

  • "- Nasza inwestycja przyczyni się do oczyszczenia Bałtyku z BST, więc zastrzeżenia Polski są bezpodstawne"

    za komuny opowiadano sobie taki "życiowy" dowcip
    co to jest agresja?
    gresja to jest napad jednego państwa lub grupy państw na inne państwo - bez udziału zqiązku sowieckiego

    jeżeli jakaś ruskaja krasawica żenszczyna gawarit ze wsio budiet w pariadkie bo sawieckij sajuz eto gawarit
    gdyby mówili to Polacy wtedy nazywałoby się to bezprzykładnym dewastowaniem bałtyku
    niewypały i niewybuchy nadal jeszcze ranią i zabijają, przewaznie domowych majsterklepków, ale zawsze jednak:-)

    • 1 1

  • Angole by chcieli 8 mld $ za oczyszczenie Bałtyku na trasie gazociągu. Chyba się już od paru lat do tego zadania skrupulatnie przygotowują, skoro mają takie dokładne wyliczenia, bo przecież (mało prawdopodobne, lecz jednak) mogliby nic nie znaleźć. A z drugiej strony ministerstwo od ryb w Polsce to chyba ma bardzo nie po kolei skoro wręcz zmusza rybaków do usuwania iperytu za burtę. Zresztą jak cały nasz rząd.

    • 1 1

  • ostatnie poparzenie przez iperyd w 1977

    Około 10 lat temu nurkowałem za Kuźnicą od strony zatoki w miejscu w który pracowała wcześniej pogłębiarka na dnie znalazłem kilka beczek i zauważyłem że w kilku miejscach na dnie znajdują się "galaretowate' substancje kierowany ciekawością dotknołem to goła ręka.. ból zapamiętam do końca życia. To był na pewno iperyt. Miałem poparzoną rękę. W szpitalu opowiedziałem o tym ale pewnie nie zostały powiadomione o tym miejscu odpowiednie władze... bo sam nie wiem gdzie się to zgłasza aby innych przestrzec o tym miejscu.

    • 1 1

  • Jak NRD zatopilo to niech NRD podniesie, jak NRD umarl to niech jego brat placi.

    Nalezy zalozyc zwiazki chemiczne dezaktywujace na to miejsce w podwojnej ilosci,i podnosic to szybko robotem.
    Niedaleko mnie jest elektrownia atomowa ktora byla njbezpieczniejsza na Swiecie.Dzialal sobie bez awaryjnie 50 lat,kiedy to ktos wpadl na pomysl ze nalezy ja zamknac bo terorysci moga ja zaatakowac.
    Obsesja terorystycznych atakow w Polsce jest wieksza,pomimo ze oprocz braci Kowalczykow nigdy wczesniej i potem takie wydarzenie nie mialo miejsca.Choc sami bracia K. dzialali z calkiem ludzkich pobudek(zamach na biuro polityczne PZPR),tylko ladunki odpalili za wczesnie.Nie bede przypomnianal samospalenia sie na warszawskim stadionie X lecia w czasie dozynek,podczas transmisji na zywo... .
    Bardziej do wizerunku ataku terorystycznego pasowal by mi wybuch pod rotundy w Warszawie.Gdyby nie jeden fakt ze to
    byl gmach NBP z wieloma kasami,a to juz zakrawa na ukrycie manka.Przypomne ze zlodzieje wynosza pieniadze przed wybuchem(zawsze),bo potem najczesciej wszystko zmienia konsystencje.Sama informacja o iperycie moze spowodowac odplyw turystow nad inne morza;i znow Bulgaria zrobi sie modna:)Mozliwe ze odpoczynek w Zlotych Piaskach czy Warnie jest tanszy niz w Sopocie.Tylko to pierwsze to polega na smazeniu sie na sloncu i dowiezieniu opalenizny do Polski i chwaleniu sie w biurze,podczas gdy w Sopocie nalezy sie pokazac.Bo jedna pani napisala do mnie ostatnio cytuje:
    "Nie widzialam Cie tego lata w Sopocie".
    Wiecie ile musialem naklamac zeby ratowac moj honor?Teraz bede mial wymowke,odpisze -"wiesz nie pojechalem tam bo zagrozenie poparzeniem iperytem jest zbyt realne".

    • 2 1

  • janek
    zgłoś to naczelnemu weterynarzowi kraju

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane