Fakty i opinie

stat

Bombardier wespnie się na Chełm

Pierwszy z trzech gdańskich bombardierów jest już prawie ukończony. Otrzymał numer boczny 1005 i przeszedł jazdę próbną.
Pierwszy z trzech gdańskich bombardierów jest już prawie ukończony. Otrzymał numer boczny 1005 i przeszedł jazdę próbną. fot. ZKM

Gotowy jest pierwszy z trzech bombardierów, czyli tramwajów, które będą obsługiwać linię na Chełm. Trafi do Gdańska przed otwarciem trasy na Chełm, którą będzie obsługiwał.Pierwszy Bombardier Flexity stoi już pomalowany w gdańskie barwy w zajezdni tramwajowej w Krakowie. Montowany jest przez techników, którzy najlepiej w Polsce znają ten model - pod Wawelem jeździ już bowiem ponad dwadzieścia podobnych tramwajów.

- Nasze dotychczasowe doświadczenia wskazują, że wybór tego typu tramwajów niskopodłogowych jest strzałem w dziesiątkę - mówi Stanisław Jurga, kierownik sekcji tramwajowej krakowskiego MPK.

Bombardier Flexity ma na dwóch trzecich swojej długości obniżoną podłogę. Może zabrać 178 pasażerów, z czego 76 będzie mogło usiąść. Na wózki dziecięce lub inwalidzkie przeznaczono dwa miejsca. Rozsuwające się na zewnątrz wejście oszczędzi pasażerom jednej z bolączek większości jeżdżących po Gdańsku tramwajów - trzasków zamykanych i otwieranych drzwi.

Tramwaj będzie serwisowany na podobnej zasadzie jak większość produkowanych obecnie samochodów. Przegląd będzie wymagał podłączenia komputera, który zasygnalizuje technikom, które elementy wymagają naprawy.

Za trzy bombardiery Gdańsk zapłacił 21,5 mln zł. Trafią do Gdańska w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej. W ramach tego programu kupiono już 28 niskopodłogowych autobusów, które w zeszłym roku wyjechały na gdańskie ulice.

Budowa linii tramwajowej na Chełm ma sie zakończyć 30 listopada, tramwaje wyjadą na tę trasę jeszcze w grudniu.

Opinie (50) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.