Fakty i opinie

stat

Bombowiec znaleziony na dnie Bałtyku

artykuł historyczny

Załoga hydrograficznego okrętu ORP "Arctowski" natrafiła na wrak niemieckiego bombowca z czasów II wojny światowej. Junkers w świetnym stanie leży na głębokości 20-30 metrów."Arctowski" szuka podwodnych przeszkód na Bałtyku od jesieni ubiegłego roku. Na wysokości wschodniego wybrzeża urządzenia okrętu zarejestrowały duży obiekt, który spoczywał na głębokości 20-30 metrów. Załoga od początku podejrzewała, że może mieć do czynienia z samolotem.

Nie było to jednak takie oczywiste, bo statki powietrzne, w przeciwieństwie do większości morskich, zazwyczaj podczas upadku do morza ulegają całkowitemu zniszczeniu. Tymczasem wrak jest w co najmniej dobrym stanie. Wiemy to dzięki temu, że pod wodę wysłano specjalistyczne kamery.

- Teraz jesteśmy niemal na 100 proc. pewni, że mamy do czynienia z wrakiem Junkersa, niemieckiego bombowca z czasów drugiej wojny światowej - powiedział portalowi polska-zbrojna.pl kmdr ppor. Artur Grządziel, dowódca okrętu hydrograficznego "Arctowski".

Wrak nie zostanie wyciągnięty na powierzchnię. Marynarka Wojenna ma takie możliwości, ale to spore koszty. I niepotrzebne, bo wrak jest na takiej głębokości, że nie będzie przeszkadzał statkom. Może być kłopotem jedynie dla rybaków, którzy chcieliby ciągnąć po dnie sieci. Dlatego zostanie naniesiony na najnowsze mapy.

Załoga "Arctowskiego" ma na swoim koncie sporo odkryć. Odnalazła m.in. wrak "Steubena" - niemieckiego statku pasażerskiego, który w czasie II wojny światowej służył jako statek koszarowy i szpitalny. "Steuben" został zatopiony w lutym 1945 r. przez radziecki okręt podwodny. Na jego pokładzie znajdowali się głównie cywile. Jest mogiłą ponad 4 tys. osób. "Arctowski" do swych sukcesów zaliczyć może również zweryfikowanie wraku niemieckiego lotniskowca "Graf Zeppelin".

Opinie (120) 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.