Procesja w centrum Gdańska
Na ulice Trójmiasta i całej Polski wracają procesje Bożego Ciała. Mają odbywać się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Jak zawsze pojawią się tradycyjne elementy jak monstrancja, kwiaty sypane przez dzieci czy feretrony, czyli przenośne dwustronne obrazy bądź rzeźby.
W zeszłym roku obostrzenia zmusiły proboszczów do zawieszenia świętowania Bożego Ciała na ulicach bądź do znacznego ograniczenia uroczystości. Niektórzy decydowali się na organizowanie procesji, ale miały one skromny charakter - wierni szli w kościołach lub wokół świątyń.
W tym roku obchody uroczystości Bożego Ciała będą mogły odbywać się - zgodnie z decyzjami Głównego Inspektora Sanitarnego - tradycyjnie na ulicach, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Ważne, by trasa i umiejscowienie ołtarzy umożliwiały bezpieczne przejście i zachowanie wymaganego dystansu społecznego.
Procesja Bożego Ciała na gdańskim Chełmie w 2021 roku
Procesja Bożego Ciała: kwiaty, ołtarze i wierni na ulicach
Przypomnijmy, że Boże Ciało - zwłaszcza w Polsce - to jedno z najbardziej uroczystych świąt w Kościele. Jest stosunkowo młode na tle dwutysięcznej historii Kościoła. Ustanowiono je dopiero w 1264 roku, mocą bulli papieża Urbana IV. Katolicy tego dnia, uczestnicząc w procesjach, wspominają Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w ciało oraz krew Jezusa Chrystusa. Tego dnia na trasach procesji ulice stroi się kwiatami i proporczykami.
Podczas procesji sypane są kwiaty i stawia się cztery ołtarze, między którymi wędrują uczestnicy świętowania. Symbolizują one cztery Ewangelie, ale też cztery żywioły i cztery strony świata. Na czele idzie kapłan z monstrancją, czyli naczyniem liturgicznym, w którym znajduje się konsekrowana hostia.
Procesja Bożego Ciała w 2020 roku na Chyloni
Feretrony wśród elementów procesji
Stałym elementem wielu procesji są feretrony. To przenośne, obustronnie namalowane obrazy religijne w ozdobnych ramach bądź obustronne płaskorzeźby lub figury świętej postaci na podstawie. Są w wielu kościołach.
Kościoły i parafie w Trójmieście
Później wykonują obrazem ukłon w przód, w tył, na prawo i lewo jako znak św. Krzyża lub Trójcy Świętej. Potem następuje koło i ukłon w przód, będące znakiem doskonałości jednego Boga w trzech osobach, zaś ukłon w przód pozdrowieniem.
Z powodu procesji na utrudnienia na drogach, zwłaszcza w godzinach okołopołudniowych, muszą przygotować się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.
Boże Ciało na Zaspie z lotu ptaka. Film z 2018 roku.