Procesja Bożego Ciała w parafii pw. św. Ojca Pio na Ujeścisku
Dekoracje na ulicach, kwiaty oraz tłumy wiernych idących w procesjach - tak w czwartek przed południem będzie obchodzone święto Bożego Ciała. Po południu na Długim Targu w Gdańsku, kilkaset osób zatańczy poloneza i wysłucha koncertu w ramach kolejnej edycji wydarzenia Katolicy na Ulicy.
Bierzesz czasami udział w procesjach Bożego Ciała?
Procesje przybrały dwojaką formę: rzymską, polegającą na pochodzie wybranymi ulicami Wiecznego Miasta, zakończonym błogosławieństwem najświętszym sakramentem i niemiecką (zapoczątkowaną pod koniec XIII w. w Kolonii), połączoną z błaganiami o pogodę i urodzaj. Wychodziła ona z kościoła, w którym sprawowana była Msza św. do czterech ołtarzy i kończyła się również błogosławieństwem najświętszym sakramentem przy ostatnim z nich.
W Polsce od początku przyjęła się ta druga forma, która od XV w. stała się powszechna w całym kraju. Procesje zazwyczaj były i są odprawiane z wielkim przepychem. Monstrancja niesiona na początku procesji przez kapłanów do czterech ołtarzy jest znakiem przejścia ulicami żywego Jezusa. Trasy procesji są przyozdobione kwiatami, gałęziami i proporczykami. Gdy procesje zostały zakwestionowane przez reformację, udział w nich traktowano jako publiczne wyznanie wiary. W zasadzie tak jest do dzisiaj.
Centralna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w wymiarze Archidiecezji Gdańskiej rozpocznie się eucharystią o godz. 10 w Bazylice Mariackiej, pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia. Następnie ulicami Gdańska procesja przejdzie do Bazyliki św. Brygidy, gdzie na placu przy ostatnim ołtarzu zostanie wygłoszona homilia. Liturgię uroczystości ubogaci Cappella Gedanensis oraz Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Główne procesje odbędą się też w Sopocie i w Gdyni (poniżej mapy z trasami procesji).
Poza procesjami od godz. 16:30 katolicy będą też manifestować swoją wiarę podczas 16. edycji wydarzenia Katolicy na Ulicy, na Długim Targu w Gdańsku. Tym razem odbędzie się ona pod hasłem "Szczęśliwi jesteście!" i jak zapowiadają organizatorzy w Gdańsku wybuchnie wulkan radości i energii z ludzkich serc.
- Tradycyjnie zatańczymy pod sceną na Długim Targu poloneza, jako taniec zwycięstwa, radości i jedności - wyjaśnia Wojciech Kruk . W latach ubiegłych dochodziło do rekordowej liczby 700 osób tańczących ten uroczysty i reprezentacyjny taniec.
Na koniec o godz. 19 odbędzie się koncert uwielbienia w wykonaniu orkiestry symfonicznej oraz chóru trójmiejskich wspólnot.
Zobacz, jak tańczono podczas koncertu Katolicy na ulicy 2015
- Gdańsk. Uroczystości Bożego Ciała rozpoczną się o godz. 10 mszą św. w Bazylice Mariackiej, która zapoczątkuje procesję do Bazyliki św. Brygidy. Będzie ona koncelebrowana przez licznych kapłanów pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia. Przejdzie ulicami: Chlebnicką, Kuśnierską, Długim Targiem, Długą, Tkacką, Kołodziejską, Węglarską, Pańską na plac przed Bazyliką św. Brygidy, gdzie nastąpi błogosławieństwo na cztery strony świata.
- Sopot: procesja rozpocznie się o godz. 9 w kościele św. Michała przy ul. 3 Maja i przejdzie ul.: Kościuszki do kościoła Gwiazda Morza, kolejny ołtarz będzie stał przy kościele św. Jerzego. Następnie procesja przejdzie przez deptak - ul. Bohaterów Monte Cassino do kościoła pw. św. Andrzeja Boboli przy ul. Powstańców Warszawy.
- Gdynia: Procesja Bożego Ciała rozpocznie się mszą św. o godz. 10.00 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy u OO. Redemptorystów. Następnie procesja z Najświętszym Sakramentem przejdzie ulicami: Plac Kaszubski (I Ołtarz na Placu Kaszubskim), Starowiejską, 3 Maja (II Ołtarz przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa), Armii Krajowej (III Ołtarz przy Kolegiacie Gdyńskiej), dalej Świętojańską w kierunku Urzędu Miasta (IV Ołtarz przy Krzyżach przy Urzędzie Miasta).
Ubiegłoroczna procesja Bożego Ciała na Oksywiu.