• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Brama Wyżynna: piękna z zewnątrz i od środka

Katarzyna Moritz
1 marca 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 

W czwartek uroczyście otwarto Bramę Wyżynną.



Była gdańską bramą na świat. Wjeżdżali nią kupcy, zwykli mieszkańcy, ale też królowie, a nawet cesarz Francji. Po latach zaniedbań, Brama Wyżynna zyskała odnowione elewacje, ale też wyremontowane wnętrze, które od maja będzie pomorskim centrum informacji turystycznej.



Widok odnowionych elewacji bramy, z kolorowymi herbami, już od kilku miesięcy cieszy oczy mieszkańców i turystów. W czwartek natomiast poznaliśmy jej odremontowane wnętrze, które przez wiele lat było zawilgocone i często służyło za dziką toaletę.

Przeczytaj co odkryli konserwatorzy zabytków podczas renowacji Bramy Wyżynnej.

Szansa na zmianę smutnego losu bramy pojawiła się 10 lat temu, gdy zabytek trafił pod skrzydła Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Po zabezpieczeniu, badaniach archeologicznych, od 2009 roku trwała jej renowacja.

- To na tyle piękny zabytek, że gdy 1 czerwca 1807 roku cesarz Francuzów Napoleon I przez nią przejeżdżał, zasugerował, by ją rozebrać i przenieść do Paryża - podkreślał na otwarciu Adam Koperkiewicz, dyrektor MHMG.

Zobacz piękne ozdoby na fasadzie Bramy Wyżynnej.

- "Najmądrzej czyni się wszystko, co czyni się dla Rzeczypospolitej" - cytował widniejącą na bramie maksymę Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Brama jest wizytówką Gdańska, która od teraz będzie podziwiana nie tylko z zewnątrz. Każdy, kto tu wejdzie, będzie mógł dowiedzieć się o wielkim dziedzictwie Gdańska - zaznaczał.

Po remoncie wejście do bramy stanowią szklane drzwi, nad którymi zawieszono bronę, czyli atrapę stalowej kraty broniącej dostępu do wewnątrz. Wewnątrz usunięto niehistoryczne ściany, dzięki czemu na parterze powstała przestronna sala recepcyjna z dwoma antresolami. Piętro zaaranżowano na salę konferencyjną. W piwnicy wykonano prace konserwatorskie oraz zamontowano węzeł ciepłowniczy. Ponadto dookoła obiektu wykonano izolacje.

Dzięki temu wszystkiemu od połowy maja brama stanie się częścią Zintegrowanego Systemu Informacji Turystycznej Pomorza. W jego ramach w całym regionie będzie działać 245 infomatów, w których turyści uzyskają w sześciu językach informacje turystyczne o całym Pomorzu. W punkcie informacyjnym w Bramie Wyżynnej w tym samym czasie będą mogły być obsługiwane 22 osoby.

Remont Bramy Wyżynnej pochłonął ok. 3,2 mln zł, a budowa systemu informacji turystycznej dla Pomorza w sumie 12,8 mln zł. 75 proc. kosztów pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Pomorza, a 25 proc. kosztów to wkład Gdańska.

Miejsca

Opinie (110) 3 zablokowane

  • Matoł nie architekt !!!!!

    te szklane drzwi pasujące do lodziarni albo kolektury toto - skoro musza być "przejrzyste" to pasowałaby stylizowana brona z oszklonymi prześwitami

    • 4 5

  • refleksja

    pięknie wygląda co? a teraz wyobraźcie sobie jak Gdańsk wyglądać musiał kiedyś, dawno temu, albo całkiem niedawno, tak do 1945...

    • 1 0

  • A czemu w oknach są gwiazdy Dawida?

    czy rzeczywiście to jest oryginalna stolarka?

    • 5 2

  • ZDRADZĘ WAM SEKRET władzy.

    Zabytki z pewnych okresów historycznych w Gdańsku są chronione a z innych okresów historycznych są skazane na zagładę....

    Miłego dnia.

    • 6 0

  • W oknach są gwiazdy Dawida bo...

    wiadomo o co biega.

    • 4 1

  • Brama Wyżynna

    Środa, 16 Stycznia 2008
    Tajemnice piwnic i zawiłych korytarzy w podziemiach Gdańska

    TRÓJMIASTO. Tajemnice kryją w sobie piwnice Bramy Wyżynnej w Gdańsku. Piwnice, do których dostęp odzyskano po 100 latach przeznaczone mają być na cele wystawiennicze. Krążą opowieści o zawiłych korytarzach prowadzących do nieznanych miejsc pod Bramą Wyżynną i w promieniu wielu dziesiątków metrów.

    Rozmowa z Marią Bojarską, konserwatorem zabytków z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

    - Tajemnice kryją w sobie piwnice Bramy Wyżynnej...
    - Piwnice, do których dostęp odzyskano po 100 latach w trakcie badań przygotowawczych przed projektowaniem, przeznaczone zostaną na cele wystawiennicze. O ekspozycji na razie nie chciałabym opowiadać. To bardzo gorący temat. Będziemy władzom Miasta Gdańska, członkom Komisji Kultury Rady Miasta przedstawiać propozycje dalszego wykorzystania informacji, którą zdobyliśmy w trakcie badań archeologicznych, konserwatorskich, chemicznych, mikrobiologicznych i historycznych piwnic. Chodzi o powiązanie Bramy Wyżynnej z całym ciągiem bramnym, czyli Zespołem Przedbramia i Bramą Złotą. Tylko tyle mogę w tej chwili powiedzieć.

    - Krążą opowieści o zawiłych korytarzach prowadzących do nieznanych miejsc pod Bramą Wyżynną i w promieniu wielu dziesiątków metrów.
    - Nasze projekty w jakiś sposób wiążą się z tymi opowieściami. Prawdopodobnie już w styczniu będziemy mieli informację, czy nasze pomysły znalazły zrozumienie i zainteresowanie władz miejskich.

    - Brama Wyżynna, przez kilka wieków główne wejście do Gdańska, po wojnie Punkt Informacji PTTK, wciąż niedostępna jest dla mieszkańców i turystów.
    - Obiekt przekazało miasto Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska na własność z przeznaczeniem na miejsce informacji turystyczno - kulturalnej. W ramach programu INTERREG, który obejmuje regiony nadbałtyckie, realizujemy projekt wykonawczy - budowlany wielobranżowy i konserwatorski i specyfikację przetargową. Umożliwi to nam - w momencie pozyskania środków finansowych - rozpoczęcie prac konserwatorskich i adaptacyjnych Bramy Wyżynnej. Ma tutaj powstać Centrum Informacji Turystycznej Miasta i Regionu. Obiekt pełnić więc będzie funkcje takie, jak po drugiej wojnie światowej. Realizacją projektu zainteresowane jest zarówno Miasto Gdańsk jak i województwo Pomorskie.

    - Na czym polega idea Centrum Informacji Turystycznej Miasta i Regionu?
    - Placówka obsługiwać będzie klienta i na ten cel przeznaczone zostaną dolne partie obiektu. Jednak nie tylko. Będzie zbierana, przetwarzana i udostępniana informacja dla wszystkich punktów informacji turystycznych Pomorza. Powstawać będą projekty materiałów informacyjnych. Szkolona będzie kadra. Przy projektowaniu i przygotowywaniu obiektu do nowej funkcji współpracujemy z Gdańską Organizacją Turystyczną i Pomorską Organizacją Turystyczną.

    - Niełatwo chyba będzie zaadaptować zabytek do pełnienia nowych funkcji?
    - Obiekt trudny jest do adaptacji i użytkowania. Wszyscy, którzy mieli do czynienia z historią sztuki na pewno zetknęli się z tematyka fortyfikacji miejskich gdańskich i z samą Bramą Wyżynną. Z jednej strony musimy zachować wszelkie walory historyczne i piękno architektoniczne. Z drugiej - trzeba wprowadzić wszystkie współczesne urządzenia - infrastrukturę, media zezwalające na pracę nowoczesnego punktu informacyjnego. W części przyziemia i na pierwszym piętrze realizowane będą zadania związane z Centrum.

    - Co aktualnie dzieje się w Bramie Wyżynnej?
    - Kończą się prace badawcze. Po odsłonięciu obiektu i zdemontowaniu rusztowań muzeum - wraz ze swoimi partnerami programu INTERREG - wystąpi z wnioskiem do kolejnego programu unijnego o dofinansowanie. Pieniądze potrzebne będą na wykonanie powstającego w tej chwili projektu adaptacji.

    - Kiedy Brama Wyżynna jako Centrum Informacji Turystycznej Miasta i Regionu może być oddana do użytku?
    - O ile uda nam się uzyskać środki finansowe realizacja powinna zakończyć się w 2010, może na początku 2011 r.

    - Czy kolejne części obiektu oddawane będą etapami?
    - Myślę, że nie. Bowiem infrastruktura będzie jednorodna dla całego obiektu i w tym samym czasie będzie wykonywana. Więc nie będzie możliwości udostępniania stopniowo kolejnych pomieszczeń.
    Autor: Rozmawiała: Katarzyna Korczak GAZETA GDAŃSKA
    Źródło: Inne media

    • 1 1

  • Teraz w bramie PROT (2)

    Czyli towarzystwo wzajemnej adoracji. Niby pomorskie centrum informacji turystycznej powstaje gzie już mammy na Długiej jedno i na Długim Targu.
    Teraz trzy informacje turystyczne będą a PROT nadal będzie zamiast nas promować w świecie to nadal składki będzie od członków ściągał i pił kawę ale już nie z widoczkiem na Neptuna ale w królestwie Bramy Złotej.
    Po co nam w Gdańsku takie informacje turystyczne jak gdańszczanie widzą od lat w tym mieście największą korupcję turystyczną jaka istnieje w Polsce.
    Przecież od lat przewodnicy turystyczni ciągają turystów po wybranych sklepach z bursztynami w zamian za korzyści majątkowe jakie dostają od właścicieli tych sklepów.Pan Adamowicz nie raz dostawał o tym sygnały ale sprawę zaniedbał bardzo i teraz goście Euro 2012 a wraz z nimi dziennikarze z całego świata w końcu ogłoszą światu co tu za skorumpowana turystyka się odbywa po okiem Neptuna.Ninard zaciera już ręce przewodnicy już trasę po zwiedzaniu odpowiednich sklepów przygotowali a Pan Adamowicz nadal udaje że tego nie widzi i bramę daje we władanie tym którzy są przez Gdańskich przedsiębiorców turystycznych oceniani bardzo marnie.
    Wiwat skandal turystyczny w tym roku jednym słowem można napisać.
    Wszystko się kiedyś kończy kadencja też Panie Adamowicz ale lepiej żeby się skończyła o czasie a nie w skandalu przed czasem.
    A bat już nakręcony wielki na Pana za brak reakcji skorumpowanych zakupów w określonych sklepach bursztynowych.

    • 6 2

    • (1)

      korupcyjna korupcyjność korupcjuje koorupcje. Postaraj się ten temat lepiej napisać. Wychodzisz z tego tekstu jak jakiś niedoceniany sklepikarz.

      • 1 1

      • Dobrze że takiego sklepu nie mam . Wolę CBA i innego tego tupu w tym roku nie oglądać u siebie.A zapowiada się ostra konrolka w tym roku gdańskiej turystyki i przewodników gangu bursztynowego :)

        • 2 0

  • chwalę!

    Bardzo się cieszę, że władze miasta odrestaurowały Bramę Wyżynną. Cóż mogę więcej napisać? To jasne i oczywiste, należało to zrobić, i wierzę że przysłuży się to Gdańskowi.
    Gratuluję!

    A teraz wracając do regularnego, zawodowego wręcz narzekania ;) Mam nadzieję że pan prezydent, otwierając Bramę Wyżynną, zerknął na bok, na budynek LOTu. Ten budynek wraz z Pasażem Królewskim (sic!) powinien zostać, wraz z otwarciem Bramy, zburzony, rozebrany i pozamiatany do gołego bruku. Na jego miejscu nie stawiałbym żadnej nowej budowli, otwierając ponownie Targ Węglowy.
    A może kiedyś, w bardzo, bardzo odległej przyszłości, samochody zjadą pod ziemię na odcinku Okopowa-Wały Piastowskie (szczególnie Wały Jagiellońskie!), a piesi wyjdą z tuneli...

    • 2 1

  • Dobrze ale...

    Świetnie z zewnątrz, jednak w środku zbyt nowocześnie. Przekraczając wejście nie czuje sie żadnego klimatu z przed lat i nie współgra to z historią Bramy...

    • 1 2

  • 25 proc. kosztów to wkład Gdańska....

    Gwoli ścisłości: 25 proc. kosztów to wkład Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, czyli Samorządu Województwa Pomorskiego, któremu Muzeum podlega. Miasto Gdańsk nie dało złotówki.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane