Fakty i opinie

stat

Browar we Wrzeszczu: wizje studentów

Elementy nowoczesnej architektury tworzą ciekawą oprawę dla historycznego zespołu budynków browaru - napisali jurorzy o pracy Bartosza Arendta i Katarzyny Bedry.
Elementy nowoczesnej architektury tworzą ciekawą oprawę dla historycznego zespołu budynków browaru - napisali jurorzy o pracy Bartosza Arendta i Katarzyny Bedry. reprodukcja z materiałów konkursowych
Studenci architektury zaprezentowali swoje wizje przyszłości browaru we Wrzeszczu. - Niektóre z ich pomysłów zostaną przez nas wykorzystane - zapowiada właściciel browaru.
Krzysztof Pietras i Katarzyna Rosa, laureaci drugiej nagrody w konkursie, prezentują makietę ze swoim projektem.
Krzysztof Pietras i Katarzyna Rosa, laureaci drugiej nagrody w konkursie, prezentują makietę ze swoim projektem. fot. Jakub Michalak
Bogdanowi Górskiemu spodobał się budynek w kształcie browarnianej kadzi, z projektu Pawła Kosobudzkiego i Andrzeja Stokwisza.
Bogdanowi Górskiemu spodobał się budynek w kształcie browarnianej kadzi, z projektu Pawła Kosobudzkiego i Andrzeja Stokwisza. reprodukcja z mat. konkursowych
Firma budowlana Górski ogłosiła konkurs dla studentów na koncepcję zagospodarowania browaru we Wrzeszczu, ponieważ nie była zadowolona z propozycji architektów z trójmiejskich pracowni A-Plan bis i Fort. - Liczymy, że fantazja studentów przyniesie kilka ciekawych pomysłów zagospodarowania tego wyjątkowego miejsca - zapowiadał współorganizator konkursu dr Marek Krzysztof Jasina z Politechniki Gdańskiej.

Czy rozstrzygnięty wczoraj konkurs przyniósł takie rozwiązania? Choć nie przyznano w nim pierwszej nagrody, raczej tak.

Dwie różnorzędne nagrody za zajęcie drugiego miejsca otrzymali studenci Politechniki Gdańskiej.

- Zaprojektowaliśmy układ, w którym nowe budynki dopełniają, ale nie przytłaczają historycznej zabudowy - o swojej wizji opowiadają Krzysztof Pietras i Katarzyna Rosa, studenci IV roku architektury. - Choć wzdłuż ul. Kilińskiego ciągnie się zespół budynków mieszkalno-usługowych nie zasłania on historycznych obiektów. Udało nam się także stworzyć ciąg komunikacyjny, częściowo przeszklony, który łączy teren browaru z nieodległym placem Wybickiego.

Z kolei w pracy Bartosza Arendta i Katarzyny Bedry doceniono układ funkcjonalny, zawierające dobre proporcje pomiędzy funkcją mieszkalną i usługową. Za najistotniejszy atut uznano zintegrowanie części naziemnych z zabytkowymi piwnicami. "Elementy nowoczesnej architektury tworzą ciekawą oprawę dla historycznego zespołu budynków browaru" - napisano w uzasadnieniu werdyktu sądu konkursowego.
Projekt: Bartosz Arendt i Katarzyna Bedra
Projekt: Bartosz Arendt i Katarzyna Bedra
Projekt: Katarzyna Rosa i Krzysztof Pietras.
Projekt: Katarzyna Rosa i Krzysztof Pietras.
Wyróżnienie specjalne otrzymał projekt Adama Muzalewskiego i Mariusza Zańko z Politechniki Poznańskiej.

Co dalej z wizjami studentów? Bogdan Górski, właściciel browaru we Wrzeszczu zapowiada, że część pomysłów studentów zostanie zrealizowana. - I to nie tylko spośród wyróżnionych prac - zaznacza. Jako przykład podaje budynek w kształcie kadzi z projektu, który nie został nagrodzony przez jury. - W styczniu przedstawimy naszą wizję - zapowiada Górski.

Wystawa prac konkursowych na dziedzińcu Politechniki Gdańskiej potrwa do 20 listopada. Czynna jest od poniedziałku do soboty, od godz. 10 do godz. 15.

Opinie (43) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.