• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Browar we Wrzeszczu: wizje studentów

Michał Stąporek
14 listopada 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Elementy nowoczesnej architektury tworzą ciekawą oprawę dla historycznego zespołu budynków browaru - napisali jurorzy o pracy Bartosza Arendta i Katarzyny Bedry. Elementy nowoczesnej architektury tworzą ciekawą oprawę dla historycznego zespołu budynków browaru - napisali jurorzy o pracy Bartosza Arendta i Katarzyny Bedry.
Studenci architektury zaprezentowali swoje wizje przyszłości browaru we Wrzeszczu. - Niektóre z ich pomysłów zostaną przez nas wykorzystane - zapowiada właściciel browaru.
Krzysztof Pietras i Katarzyna Rosa, laureaci drugiej nagrody w konkursie, prezentują makietę ze swoim projektem. Krzysztof Pietras i Katarzyna Rosa, laureaci drugiej nagrody w konkursie, prezentują makietę ze swoim projektem.
Bogdanowi Górskiemu spodobał się budynek w kształcie browarnianej kadzi, z projektu Pawła Kosobudzkiego i Andrzeja Stokwisza. Bogdanowi Górskiemu spodobał się budynek w kształcie browarnianej kadzi, z projektu Pawła Kosobudzkiego i Andrzeja Stokwisza.
Firma budowlana Górski ogłosiła konkurs dla studentów na koncepcję zagospodarowania browaru we Wrzeszczu, ponieważ nie była zadowolona z propozycji architektów z trójmiejskich pracowni A-Plan bis i Fort. - Liczymy, że fantazja studentów przyniesie kilka ciekawych pomysłów zagospodarowania tego wyjątkowego miejsca - zapowiadał współorganizator konkursu dr Marek Krzysztof Jasina z Politechniki Gdańskiej.

Czy rozstrzygnięty wczoraj konkurs przyniósł takie rozwiązania? Choć nie przyznano w nim pierwszej nagrody, raczej tak.

Dwie różnorzędne nagrody za zajęcie drugiego miejsca otrzymali studenci Politechniki Gdańskiej.

- Zaprojektowaliśmy układ, w którym nowe budynki dopełniają, ale nie przytłaczają historycznej zabudowy - o swojej wizji opowiadają Krzysztof Pietras i Katarzyna Rosa, studenci IV roku architektury. - Choć wzdłuż ul. Kilińskiego ciągnie się zespół budynków mieszkalno-usługowych nie zasłania on historycznych obiektów. Udało nam się także stworzyć ciąg komunikacyjny, częściowo przeszklony, który łączy teren browaru z nieodległym placem Wybickiego.

Z kolei w pracy Bartosza Arendta i Katarzyny Bedry doceniono układ funkcjonalny, zawierające dobre proporcje pomiędzy funkcją mieszkalną i usługową. Za najistotniejszy atut uznano zintegrowanie części naziemnych z zabytkowymi piwnicami. "Elementy nowoczesnej architektury tworzą ciekawą oprawę dla historycznego zespołu budynków browaru" - napisano w uzasadnieniu werdyktu sądu konkursowego.
Projekt: Bartosz Arendt i Katarzyna Bedra Projekt: Bartosz Arendt i Katarzyna Bedra
Projekt: Katarzyna Rosa i Krzysztof Pietras. Projekt: Katarzyna Rosa i Krzysztof Pietras.
Wyróżnienie specjalne otrzymał projekt Adama Muzalewskiego i Mariusza Zańko z Politechniki Poznańskiej.

Co dalej z wizjami studentów? Bogdan Górski, właściciel browaru we Wrzeszczu zapowiada, że część pomysłów studentów zostanie zrealizowana. - I to nie tylko spośród wyróżnionych prac - zaznacza. Jako przykład podaje budynek w kształcie kadzi z projektu, który nie został nagrodzony przez jury. - W styczniu przedstawimy naszą wizję - zapowiada Górski.

Wystawa prac konkursowych na dziedzińcu Politechniki Gdańskiej potrwa do 20 listopada. Czynna jest od poniedziałku do soboty, od godz. 10 do godz. 15.

Opinie (43) 3 zablokowane

  • biala mewa

    dlaczego zmieniliscie tresc wiadomosci. to wszystko nie trzyma sie kupy.

    • 0 0

  • Czemu tyle asfaltu i kamienia???????
    moze by tak wieej zieleni, a parkingi podziemne pod zielencami i placami??????

    ludzie praktycznie i przyjemnie ma byc... przeciez nie jest to problem...

    w poznaniu pod kilkoa duzymi skrzyzowaniami sa parkingi podziemne... wiec to nie jest prblemem!!!!!!!

    • 0 0

  • wykorzystaja pomysly mlodych,naiwnych studentw, a jakas firma prjektancka za ich pomysły zgarnie szmalll... a przeciez co innego jak to np. miasto organizuje konkurs wizji a co innego jak prywatny inwestor
    to norma

    • 0 0

  • Piotr W (3)

    zdecyduj sie, chlopie, w koncu chcesz wiecej odwagi i rozmachu czy mniej wyzywajacych form?

    beton - zle, cegla - zle, szklo - zle, stal - zle. stary, a ile znasz jeszcze powszechnych materialow, z ktorych mozna wykonac budowle?

    • 0 0

    • Ad vocem (2)

      Pisząc o odwadze w projektowaniu mam na myśli 2 rzeczy. Primo to stosowanie gustownych, kosztownych rozwiązań i dobrych materiałów np marmurów, klinkierów, kamienia zamiast tworzyw sztucznych, albo z drugiej strony zastosowania rzeźby, sztukaterii, może nawet elementów malunku jako urozmaicenia brył budynków i jednorodnych elewacji. Reasumując projektować drożej, ale ładniej. To w końcu od włodarzy i miejskich architektów zależy czy będzie budowany masowy szajs czy budowle wyjątkowe, nadające charakter miejscom czy całemu miastu. Po wtóre do odwagi nawiązałem mając na myśli konieczność zerwania z utartymi i lansowanymi schematami, które widać w pracach większości dzisiejszych architektów. Na szczęście w mniejszym stopniu dotyczy to wnętrz, ale w budowlance wieje grozą... Mało kto stara się wykreować coś rzeczywiście wyjątkowego, a raczej porusza się w ramach stylów narzuconych przez obce "szkoły" nie starając się wyjść na szerokie wody finezji czy ambitnego NIEZALEŻNEGO pomysłu. Powstają takie projekty ładne na makiecie czy wizualizacji, a w rzeczywistości niefunkcjonalne i źle przemyślane pod względem skutków upływu czasu.

      Co do reszty:
      cytuję:

      beton - tylko konstrukcje,
      cegła - bardzo dobrze(!!),
      szkło - tylko konieczne minimum lub w niektórych specyficznych budowlach, ale nie jako główna konstrukcja elewacji!!,
      stal - ok, ale nie tyle co w stoczni.
      stary, a ile znasz jeszcze powszechnych materiałów, z których można wykonać budowle? Wystarczy dodatkowo kamień i cegła w różnorodnej aranżacji. Zresztą może być i beton pokrywany tylko licem ze szlachetniejszych materiałów. Dlaczego też nie można ubogacić artystycznym detalem tych smutnych wielkich powierzchni, jakich mnóstwo widać an większość nowopowstałych realizacji. I nie mam tu na myśli reklam czy neonów, albo "blaszanych aplikacji" przypominających po latach teren rozbiórki po akcji złomiarzy..

      • 0 0

      • (1)

        chyba zapominasz, ze to byl konkurs w wiekszym stopniu urbanistyczny. jesli spodziewasz sie tu detalu architektonicznego czy rozwiazania gzymsow, cokolow, sztukaterii, itd, to masz mniej wiecej tak samo nie po kolei w glowie jak Gorski, ktory chcial tu dostac gotowy do realizacji projekt.
        szklo konieczne minimum? przypominam, ze na to minimum sa okreslone normy i nie jest to takie minimum. dlaczego nie glowny element elewacji? gdzie Ci to przeszkadza? np. w nagrodzonej pracy szklo swietnie objelo zabytkowa fasade hali.
        poza tym przejdz sie w koncu na ten dziedziniec PG i sprawdz, ze sa tam prace, w ktorych goruje cegla, stal jako nawiazanie do historii miejsca i inne ciekawe rozwiazania...
        kamien i cegla, ktore postulujesz - to sie dopiero przejadlo! ile takich rozwiazan na swiecie? mnostwo.
        beton tylko w konstrukcji? dlaczego?

        • 0 0

        • browar

          na stronce www.browarwrzeszcz.com mozna obejrzec dokladniej nagrodzone prace

          • 0 0

  • Gratulacje dla zwycięzców.. szkoda, że tak mało widać na zdjęciach..

    • 0 0

  • TYLKO KRYTYKA?

    • 0 0

  • TYLKO KRYTYKA?

    dziwi tylko to ze większości z opinii to opinie krytyczne, ja GRATULUJE wszystkim krórzy wzięli udział i zazdroszczę zapału, wiary, entuzjazmu. Kazdy ma prawo do opini ale nie mozna obrzucac blotem tego co nam sie nie podoba lub czego nie rozumiemy. Ci którzy źle mówia o pracach powinni wybrac sie na PG i obejrzec wszystkie plansze, zastanowic sie i wtedy sie wypowiadac.

    • 0 0

  • Ad vocem 2

    Sęk w tym, ze ja odnosiłem się szerzej do obecnej architektury, a nie do samych projektów konkursowych, których nawet nie widziałem. Jakkolwiek te zajawki, które są zdecydowanie pasują jako ilustracja moich zastrzeżeń. Pewnie "big picture" wygląda korzystnie. jednak ta załosna szklanna beczka... - swietne na projekt studyjny i to wszystko. Coś takiego dla artysty architekta, szukającego słabej inspiracji w prostym symbolu - browar => beczka, a wychodzi szklanny bohomaz.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane