Fakty i opinie

Brzeźno oblężone przez turystów. Radni: lekiem nowe parkingi zamiast strefy opłat

Najnowszy artukuł na ten temat

Bezdomni zarobili na parkingu 100 tys. zł. Wesprą kuchnię dla potrzebujących

Brzeźno to ostatnia dzielnica w pasie nadmorskim w Gdańsku, gdzie nie trzeba płacić za parkowanie przy plażach.
Brzeźno to ostatnia dzielnica w pasie nadmorskim w Gdańsku, gdzie nie trzeba płacić za parkowanie przy plażach. fot. Trojmiasto.pl

Radni Brzeźna poprosili władze miasta o przeznaczenie dwóch dużych działek w dzielnicy na dodatkowe parkingi. Ma to ograniczyć zalew aut, pozostawianych na ulicach przez turystów. Nowe miejsca postojowe miałyby powstać przy al. HalleraMapka w okolicy dawnego ośrodka MON oraz na działce przy klubie Corpus GymMapka. Miasto do pomysłu odnosi się sceptycznie.Jak poradzić sobie z wakacyjnym nadmiarem aut w pasie nadmorskim?

budować dodatkowe parkingi 42%
stworzyć buforowe parkingi przy stadionie i dowozić turystów meleksami 12%
uruchomić sezonowe opłaty w SPP - tak, jak w Jelitkowie 24%
wzmocnić komunikację miejską 13%
nic się nie da zrobić, aut będzie przybywać 9%
zakończona Łącznie głosów: 1808
Brzeźno to ostatnia dzielnica w pasie nadmorskim w Gdańsku, gdzie można (z wyjątkiem prywatnych parkingów) zaparkować samochód bez opłat.

Płacić trzeba w Jelitkowie (tylko w wakacje), na Przymorzu, na Zaspie i na Stogach. Brzeźno na opłaty zgodzić się nie chce, mimo że problem z parkowaniem z każdym rokiem narasta.

Warto dodać, że miesięczna opłata dla mieszkańców w SPP to tylko 10 zł.

Dla porównania pierwsza godzina postoju kosztuje obecnie 3,90 zł, druga - 4,60 zł, trzecia - 5,50 zł, czwarta i każda kolejna - 3,90 zł.


Radni dzielnicy: chcemy ucywilizować parkowanie w BrzeźnieZdaniem radnych Brzeźna jedyny sposób, by ucywilizować parkowanie samochodów w ich dzielnicy, to budowa nowych parkingów. Pierwszy miałby powstać przy al. HalleraMapka na terenie przylegającym do dawnego ośrodka MON. Drugi parking miałby powstać np. w formule partnerstwa publiczno-prywatnego na działce przy klubie Corpus Gym.Mapka

Dwa pomysły na sporny teren w pasie nadmorskim- Chcemy zwrócić się do miasta, by na miejskich terenach przy Hallera i Krasickiego powstały dwa parkingi, które dadzą możliwość zaparkowania samochodu w normalnych warunkach - mówi Jarosław Gudzowski z Zarządu Dzielnicy Brzeźno. - Faktem jest, że problem z parkowaniem w naszej dzielnicy narasta. Każdy skrawek jest zastawiony przez samochody turystów, bo wiadomo - każdy chce podjechać jak najbliżej plaży. Dopóki więc nie znajdziemy jakiegoś systemowego rozwiązania, chcielibyśmy, by miasto przy współpracy z radą dzielnicy umożliwiło kierowcom parkowanie w tych miejscach.
Takim systemowym rozwiązaniem jest Strefa Płatnego Parkowania. W Brzeźnie obowiązuje ona od kilku lat, ale tylko teoretycznie (bez poboru opłat). Miasto ustawi tam parkomaty i uruchomi płatności tylko na wyraźny wniosek mieszkańców. A ci na SPP nie chcą się zgodzić. Dlaczego?

- Kilka lat temu mieliśmy w Brzeźnie tzw. aferę parkingową z prywatną firmą, która pobierała opłaty za postój wzdłuż al. Hallera. Sprawa nie była chyba zbyt dobrze przemyślana przez urzędników i zakończyła się w sądzie. Mieszkańcy są teraz przeciwni wprowadzaniu opłat. Zdania w tej kwestii są mocno podzielone - dodaje Gudzowski.
Drewniane kołki i taśma to obecnie sposób na kierowców próbujących pozostawić swoje auto bez opłat na pętli tramwajowej.
Drewniane kołki i taśma to obecnie sposób na kierowców próbujących pozostawić swoje auto bez opłat na pętli tramwajowej. fot. Trojmiasto.pl

Efekt odwrotny od zamierzonego?Gdy pytamy, czy nowe duże parkingi nie przyniosą odwrotnego skutku i nie zachęcą do przyjazdu do Brzeźna jeszcze większej liczby kierowców, przewodniczący zarządu rady dzielnicy kręci głową.

Tłumaczy, że turyści w Brzeźnie i tak będą, a nowe parkingi to nie zachęta, a stworzenie możliwości do parkowania w bardziej cywilizowanych warunkach.

- Strefa Płatnego Parkowania nie rozwiąże problemu, bo nie obowiązuje w weekendy, a to właśnie soboty i niedziele są najgorsze. Parkingi dałyby nam oddech do czasu stworzenia systemowego rozwiązania, np. udostępnienia parkingów przy stadionie w Letnicy i dowożenia turystów na plażę sezonową linią meleksową czy autobusową - tłumaczy Gudzowski.
Inny z radnych Brzeźna, Mateusz Błażewicz, uważa, że parkingi są potrzebne, ale z miejskim operatorem - tak jak ma to miejsce np. w Jelitkowie czy przy ul. Czarny Dwór, gdzie opłaty za parkowanie pobiera Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

- W Brzeźnie brakuje parkingów, dlatego jestem za tym, by powstały. Ale pod warunkiem, że to miasto będzie ich operatorem - uważa Błażewicz. - Co do strefy płatnego parkowania, to tu jesteśmy zgodni - ona problemu nie rozwiąże, bo kierowcy będą szukać darmowych miejsc na podwórkach i wewnętrznych uliczkach. Niektóre wspólnoty zamykają wjazdy szlabanami, ale w Brzeźnie jest sporo małych wspólnot, których nie stać na poniesienie takich kosztów.

Wideo archiwalneMiasto: Tak dla parkingów, ale nie wszędzie i pod pewnymi warunkamiJak do pomysłu radnych dzielnicy odnoszą się władze Gdańska? Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska, tłumaczy, że tworzenie parkingów w sercu kurortu nie jest najlepszym pomysłem.

- Jesteśmy otwarci na dialog z mieszkańcami i radnymi Brzeźna. Parking przy Hallera jest przewidziany w ograniczonym zakresie w procedowanym obecnie planie. Jego utworzenie jednak powinno nastąpić komplementarnie do strefy płatnego parkowania. W innym wypadku kierowcy będą szukać bezpłatnych miejsc w terenie mieszkaniowym. Tworzenie natomiast miejsc postojowych na działce przy Krasickiego, która leży w samym centrum dzielnicy, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Myśląc o misji, jaka zapewne przyświeca zarówno mieszkańcom, jak i nam, czyli odtworzenie w Brzeźnie funkcji kurortowej, należy bardziej rozważyć w tym miejscu powstanie kawiarni i restauracji. Cel, na jakim zależy mieszkańcom, a więc ograniczenie nieuporządkowanego parkowania, trudno będzie osiągnąć bez reglamentowanego parkowania w postaci strefy. Jej wdrożenie jednak w pełni uzależniamy od woli mieszkańców - podkreśla wiceprezydent Gdańska.

Opinie (446) 10 zablokowanych

 • Dziwię się że przez tyle lat nie zbudowali dodatkowych parkingów....kilkaset płyt dżambo,kilka tygodni roboty i problem rozwiązany...A tak debata i plany przez 30 lat.

  • 194 90

 • Co za mózgi

  Przecież więcej parkingów to więcej aut...

  • 158 107

 • Tak, likwidujmy parki aby budowac parkingi

  A na plaży syf i ścisk. Ta cywilizacja dąży do samozaglady :-)

  • 205 53

 • Kto przy zdrowych zmysłach chce by więcej aut przyjeżdżało mu pod dom?
  Przecież to hałas, spaliny, wycieki i wieczne korki.

  • 143 34

 • Gdzie jest straż miejska?

  Przecież to kopalnia złota dla miasta... Powinien tam patrol z lawetą jeździć tam i z powrotem.

  • 150 22

 • Parkingi sa potrzebne, jest to turystyczna dzielnica.

  Ale powinni sie do tego dołozyć hotelarze jak i wszelaki najem krótkoterminowy. To przecież głównie równiez jest w ich biznesie.

  • 107 45

 • zakazac wjazdu samochodem prywatnym do miasta. Samochody/ kierowcy to tylko

  -smród
  -hałas
  -wypadki na masową skalę
  -80% przestrzeni publicznej zawłaszczone przez samochody
  -paraliż komunikacji publicznej
  -utrudnione poruszanie się po mieście przez innych uczestników
  - poniszczone chodniki/trawniki
  -ogrome wydatki z budżetu miasta na to, a żadnych podatków kierowcy nie płacą

  pytanie po co? zakazać. Same plusy. usuńmy zaraze z miast.

  • 83 192

 • Ojej, przecież wszędzie tak jest

  Opłaty nikogo nie zniechęcają, to źródło kasy na głupoty typu rydwan. Z tego co zauważyłem to Pan K. od tego artykułu jest wielkim zwolennikiem SPP, ale żywy organizm pokazuje, że to fikcja, bo każdy kto przyjeżdża na wczasy liczy się z tym, że zapłaci za parkowanie. Swoją drogą ciekawe jak turyści mieliby dojechać w dobie koronawirusa tymi dwiema nędznymi liniami tramwajowymi ...

  • 99 29

 • Naprawde???

  No coś niesłychanego. Ktoś wpadł na pomysł, że lekiem na parkowanie jest parking? Dutkiewicz oczywiście się nie zgodzi, bo dla niej liczy się tylko hajs i d**ilne tłumaczenie że opłaty zwiększają rotację.

  • 99 52

 • gorzelak na pewno cos wymysli :P

  zle zarzadzane miasto i tyle w temacie.

  • 80 24

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.