• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Budowa wieżowców na Piekarniczej opóźni się o rok?

Magdalena Raszewska
30 stycznia 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 15:20 (30 stycznia 2008)
Najnowszy artykuł na ten temat Ruszają prace w miejscu piekarni na Morenie

Radni z Komisji Rozwoju Przestrzennego, którzy już po raz trzeci opiniowali projekt zagospodarowania rejonu ul. Piekarniczej w Gdańsku, postanowili cofnąć go do autora, czyli do Biura Rozwoju Miasta Gdańska. Odwlecze to realizację inwestycji mieszkaniowych, które niepokoją część mieszkańców dzielnicy.



Na terenie dawnej dawnej piekarni, na działce o powierzchni 13 ha, ma powstać nowe osiedle mieszkaniowe. Tym samym populacja Moreny może się powiększyć o 1500 mieszkańców.

Początkowo dla tego terenu przewidziano funkcję przemysłową, zaś dla sąsiadującego z nim obszaru funkcję mieszkaniową o małej intensywności. Później budowę mieszkań dopuszczono także na terenie piekarni.

Firma Robyg, która obydwie działki kupiła blisko półtora roku temu od prywatnych właścicieli, chce na terenie po piekarni wznieść dwa 75-metrowe wieżowce, a na działce tuż obok niższe budynki.

- Wysokośc zabudowy będzie się pięła od domków jednorodzinnych, przez czteropiętrowe wille miejskie, aż po wieżowce. Jeden z wieżowców miałby 18, a drugi 22 piętra - tłumaczy Jerzy Okoński, dyrektor ds. realizacji w firmie Robyg Morena.

Przygotowany w Biurze Rozwoju Gdańska plan wzbudził liczne kontrowersje, nie tylko wśród mieszkańców okolicznych osiedli. Przewiduje m.in. budowę nawet trzech wysokościowców.

- Sam mieszkałem w falowcu i wiem, jaki jest komfort mieszkania w takim molochu - wypowiadał się na poniedziałkowym posiedzeniu komisji Krystian Kaczmarek, radny Prawa i Sprawiedliwości.

Z kolei Maria Małkowska z Platformy Obywatelskiej zauważyła, że na tak znacznym obszarze brakować będzie placu zabaw dla dzieci oraz miejsc postojowych. Zwróciła także uwagę na zbyt intensywną zabudowę.

Ostatecznie radni wnieśli wnioski, by liczbę wysokich budynków zmniejszyć do dwóch oraz zwiększyć liczbę miejsc parkingowych.

Przeciwna takiemu rozwiązaniu była Małgorzata Chmiel, przewodnicząca komisji, która zauważyła, że takie uwagi można było wnieść wcześniej.

- Od kiedy jestem radną, nie zdarzyło się jeszcze, aby inwestor podjął tyle zobowiązań, jeszcze przed uchwaleniem planu. Dodatkowo wskutek protestów mieszkańców firma Robyg zobowiązała się obniżyć zabudowę sąsiadującą z domkami jednorodzinnymi. Nasz sprzeciw wyrażony na tym etapie, cofnie realizacje inwestycji o kilka miesięcy - mówiła radna.

Warszawski deweloper zobowiązał się już do częściowego sfinansowania przebudowy skrzyżowania ul. Piekarniczej z Rakoczego oraz budowy ul. Nowej Myśliwskiej. Przedstawiciel inwestora uważa, że przez cofnięcie projektu do Biura Rozwoju Gdańska, realizacja inwestycji opóźni się o rok.

- Uwzględniliśmy już protesty mieszkańców. Należy jednak zdać sobie sprawę, że to nie do okolicznych mieszkańców należy kształtowanie obrazu miasta. Gwarantujemy, że nie wzniesiemy więcej niż dwa wieżowce. Podpisaliśmy już takie zobowiązanie notarialne. Gdybyśmy się z niego nie wywiązali, musielibyśmy zapłacić gminie 10 milionów kary - mówi Jerzy Okoński, dodając, że w ten sposób firma chciała uwiarygodnić swoje deklaracje.

Po ostatnich obradach Komisji Rozwoju Przestrzennego inwestor chce wnioskować do prezydenta Adamowicza, aby plan zagospodarowania rejonu ulicy Piekarniczej był głosowany na najbliższym posiedzeniu rady miasta.

Antoni Pawlak, rzecznik prasowy prezydenta mówi, że w tej kwestii nie zapadły jeszcze żadne wiążące decyzje. Możliwe jednak, że kwestia ul. Piekarniczej, choć nie znalazła się w porządku obrad, będzie jednak dyskutowana.
Podpisane przez firmę zobowiązanie zostanie jutro przedłożone radzie miasta.

Opinie (126) 4 zablokowane

  • na morenie trzeba zagęścić sypialnię, nie zwracając uwagi na drogi i tereny rekreacyjne, i to nazywa się "rozwojem miasta" ;P

    • 0 0

  • widok z Olimpu na metropolię Wrzeszcz

    Jaki beznadziejny widok jest ze srodkowych i górnych pięter Olimpu na Wrzeszcz!!!
    Widok z moreny mógłby byc ładny, gdyby miasto
    rozwijało się harmonijnie oraz były zachowane pasy zieleni - ale tego nie będzie, bo to przeszkadza "tętniacej zyciem metropolii";P

    • 0 0

  • Tym samym populacja Moreny może się powiększyć o 1500 mieszkańców.

    rozumiem ze miasto bedzie miało kase na jakies przedszkole i szkołe dla tej zwiększonej populacji?

    • 0 0

  • Dlaczego na Morenie w Osowej mieszkają (2)

    tacy ludzie którym wszystko przeszkadza i wszędzie Zobaczcie na Chełmie Pan Adamowicz, który zawsze mówił o przekazywaniu mieszkań ludziom z dzielnic zniszczonych, po kilkaw różnych miejscach. I co ??? I nic własnie na Cieszyńskiego buduje cztery slumsy kilkupietrowe. To na Morene trzeba by wywalić, oni lubia takie niskie budownictwo.

    • 0 0

    • "własnie na Cieszyńskiego buduje cztery slumsy kilkupietrowe" - bardzo nam przykro, że ci tak to przeszkadza, ale czemu winisz za to mieszkańców Moreny?

      • 0 0

    • Piekarnicza

      P."normalny"!.Zmień Pan podpis pod komentarzem.Znajdż Pan chociażby jeden komentarz pisany przez Moreniaka,który swoje zło chciałby przekazać na inną dzielnicę.Sprawcy całego zamieszania siedzą wygodnie w fotelach i śmieją się z "maluczkich",którzy obrzucają się błotem.Mam pytanie ,gdzie są samorządy-Rady Dzielnic,które winny dbać o dobro mieszkańców.Morena to taka panna wykorzystana i opuszczona przez wszystkich.Nie ma Rady Dzielnicy,nie ma swego radnego w Radzie Miasta.Spółdzielnia "Morena" próbuje zarządzać a efekty są widoczne.Od lat trwa walka we władzach Spółdzielni i nie ma czasu na codzienność.Nie jestem członkiem Spółdzielni a informację o "wojnie"posiadam z prasy dzielnicowej.Pytam,kto ma powstrzymać ten bałagan?Dlaczego w środkach osiedli mają powstawać koszmary architektoniczne,nie mające nic wspólnego z otoczeniem?Gdzie jest architekt miejski i kilku jeszcze odpowiedzialnych ludzi za rozwój miasta-za normalny rozwój?Dlaczego na terenach przyległych do Moreny-do stojących już budynków-buduje się niskie budynki a w środku osiedla wysokościowce?Kto wskaże mi w tym postępowaniu jakąś logikę?

      • 0 0

  • Moim zdaniem

    Rece opadaja kiedy sie czyta o tym wszystkim i kiedy sie czyta te smutku pelne komentarze. Pytam zatem Po co wiezowce na Morenie? Czy sprawia, ze Morena bedzie bardziej miejska, czy bardziej nowoczesna - czy tym co maja za malego takie faliczne formy dodaja animuszu?

    • 0 0

  • ja lubić kiedy budować falliczne wieżowce

    • 0 0

  • i będzie n****ne ... tu wieżowiec, tam wieżowiec, gdzie indziej znowu dwa, dalej trzy, hotel-rodzynek w pasie nadmorskim ... urbanistyczny burdel !!! lata komuny spieprzyły krajobraz, komuna minęła, myślałem, że się to skończyło ... ale degradacja trwa.

    Jeśli mają być wieżowce to stwórzcie w końcu to NOWE MIASTO !!!

    • 0 0

  • protesty protesty,

    lepiej skoczcie po testy na głowę!

    to jest polska cała. zamiast od razu się naradzić i postawić warunki, to se teraz będą wymyślac parkingi i stringi.
    nie dziwie się, że u nas wszystko trwa wieki...

    • 0 0

  • Mieszkania z dreszczykiem (1)

    "na terenie po piekarni wznieść dwa 75–metrowe wieżowce".
    Akurat ten teren jest na podejściu do lotniska.
    Mieszkańcy będą mieli fajne wrażenia. Lądujące samoloty wprost w okna. A ja się który nieco pomyli. ILS też ma swoją dokładność.

    • 0 0

    • Akurat ten teren leży dużo niżej niż Morena, na której stoją 30-metrowe wieżowce. Więc atrakcje lotnicze na Piekarniczej będą takie sobie.

      Poza tym podejście do lotniska leży na południe od planowanej zabudowy.

      • 0 0

  • Okoński nie wie co mówi

    "Należy jednak zdać sobie sprawę, że to nie do okolicznych mieszkańców należy kształtowanie obrazu miasta" - pan Okoński chyba nie zdaje sobie sprawy z tego, że jeśli jest działka i ma nastąpić zmiana planu zagospodarowania przestrzennego czy nawet ma się po prostu ktoś tam w dowolnej formie wybudować, to sąsiedzi mają prawo to oprotestować i może nie dojść do realizacji inwestycji.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane