Fakty i opinie

stat

Budowniczowie stacji PKM Karwiny zniszczyli ulicę

interwencja trojmiasto.pl

Ulica Nowodworcowa zobacz na mapie Gdyni w Wielkim Kacku jest w fatalnym stanie od dawna, ale jak twierdzą mieszkańcy - tak źle jeszcze nie było. Obwiniają o to wykonawcę przystanku PKM Karwiny - firmę Budimex, która używając ciężkiego sprzętu, rozjeżdża drogę. Przedstawiciele Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zapewniają, że skontrolują sytuację na miejscu.Czy inwestycje budowlane bywają dla ciebie uciążliwe?

tak, właściwie zawsze robotnicy bałaganią i nie porządkują terenu

63%

tak, ale tylko te poważniejsze

13%

raczej nie, choć słyszałe(a)m o różnych przypadkach

11%

nie, wiem, że inaczej niż z utrudnieniam dla mieszkańców nie da się budować

13%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 691
O stanie ulicy pisaliśmy półtora roku temu zobacz na mapie Gdyni. Ulica jest na dolnym odcinku wyłożona blokami kamiennymi, ale dalej pojawia się bruk, gdzie o swobodnym przejściu w przypadku osób mających problem z poruszaniem się nie ma mowy. Sytuacja jest skomplikowana, bo teren ma kilku właścicieli - są nimi PKP, Skarb Państwa i osoby prywatne. Do miasta należy niewielki odcinek.

Remonty niemożliwe, oświetlenie w planach

Do zrealizowania kompleksowego remontu nikt się nie pali, a mieszkańcy dzielnicy skazani są na dobrą wolę urzędników Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. Miasto po każdej interwencji odpowiada, że droga będzie doraźnie naprawiana, ale jednocześnie wyraźnie zaznacza, że na poważne inwestycje nie ma szans.

W ostatnich latach udało się doświetlić teren kilkoma lampami. Zdaniem mieszkańców i radnych miasta piszących w tej sprawie interpelacje to za mało, zwłaszcza, że droga stanowi dojście do szkoły i osiedli. Władze miasta w odpowiedzi przedstawiły szacunkowy kosztorys, z którego wynika, że koszt to 300 tys. zł. O terminach realizacji nie wspominano.

- To jedno z najbardziej zaniedbanych miejsc w Gdyni. Rozumiem, że sytuacja prawna terenu jest skomplikowana, ale obietnice urzędników o tym, że próbują poprawić infrastrukturę słyszymy już od ponad 10 lat. Jedyną możliwością poprawy pozostaje staranie się o środki na inwestycje z budżetu obywatelskiego - opowiada Kajetan Lewandowski, mieszkaniec Wielkiego Kacka.
Rozjeżdżona droga do tymczasowej stacji

Mieszkańcom nie pomógł fakt, że Nowodworcowa od 13 grudnia 2015 roku stanowi dojście do tymczasowej stacji PKM w Wielkim Kacku, którą zastąpi budowana od kilku miesięcy stacja Karwiny. Jak mówią, ciężki sprzęt używany do budowy stacji przez firmę Budimex doszczętnie zdewastował będącą i tak w kiepskim stanie ulicę.

- Leżą na niej deski, elementy konstrukcyjne, a na środku skrzyżowania w miejscu wielkiej dziury wylany został beton. Miał chyba wypełnić dziurę w jezdni porozjeżdżanej przez samochody ciężarowe i koparki, zamiast tego całkowicie zniszczył drogę. Samochody jadące do dworca niszczą opony i podwozie, a piesi nie mają jak przejść, by nie zniszczyć butów - denerwuje się pani Małgorzata.
Radni dzielnicy, którzy od dłuższego czasu próbują namówić władze miasta do zajęcia się drogą, o obecnej sytuacji dowiedzieli się od nas.

- Będziemy interweniowali w Zarządzie Dróg i Zieleni, by urzędnicy przypilnowali wykonawcę, by ten przywrócił poprzedni stan po zakończeniu prac budowlanych. Mam nadzieję, że nie będzie z tym problemu - opowiada Marek Rodak, przewodniczący Rady Dzielnicy Wielki Kack.
PKM: wykonawca będzie naprawiał

Przedstawiciele Pomorskiej Kolei Metropolitalnej odpowiadają, że wykonawca musiał otrzymać stosowne zgody od zarządcy drogi na wykorzystanie. Zapewniają jednocześnie, że jej stan zostanie skontrolowany.

- Inspektorzy budowlani będą decydowali, w jaki sposób naprawić ją już teraz. Z podobnymi sytuacjami mieliśmy do czynienia w Gdańsku. Na pewno po zakończeniu prac zostanie przywrócona do poprzedniego stanu - odpowiada Tomasz Konopacki, rzecznik Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.
Przypomnijmy, że w marcu pisaliśmy, że wykonawca przystanków PKM w Gdyni zmuszony był rozebrać elementy przyszłego peronu w Karwinach. Beton, z którego zostały wykonane, nie spełniał warunków technicznych ustalonych przez inwestora. Pojawiła się też konieczność budowy trzeciego toru, zalecona przez PKP PLK.

Czytaj też: Nowy peron na budowie PKM w Gdyni już skuty

Graniczny termin ukończenia prac podany w przetargu to 31 października 2017 r. Prawdopodobnie po raz pierwszy ze stacji będzie można skorzystać w grudniu.

- Na pewno oddamy go w tym roku do użytku - zapewnia Tomasz Konopacki.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (114)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.